کولر‌گازی

علائم خرابی برد کولر گازی [راهنمای جامع عیب‌یابی و تعمیر برد کولر گازی]

تکنو‌تعمیر - علائم خرابی برد کولر گازی و تعمیر آن

برد کولر گازی، گران‌ترین قطعه کولر گازی شماست. اگر مشکل از خرابی برد کولر گازی باشد در درجه‌ی اول باید بدانید که آیا ارزش تعمیر دارد یا نه؟ در غیر این صورت باید اقدام به تعویض آن نمود.

اول از همه نیاز است بدانید که اگر دستگاه شما روشن نمی‌شود یا خوب خنک نمی‌کند، احتمال اینکه برد دستگاه خراب باشد زیاد است. اما این دو مورد لزوما دلیل قطعی بر خرابی برد کولر گازی نیستند. ممکن است روشن نشدن و خوب کار نکردن کولر دلایل دیگری داشته باشد. در این مقاله تصمیم داریم تا راجع به خرابی‌های مربوط به برد کولر گازی و علائم و نشانه‌های آن با شما صحبت کنیم. علاوه‌بر این، دلایل خرابی برد کولر گازی را نیز مورد بررسی قرار دهیم. پس تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید تا تصمیم‌گیری بهتر و مقرون‌ به‌صرفه‌تری در خصوص تعمیر و سرویس اسپلیت و کولر گازی و برد آن داشته باشید. 

برد کولر گازی چیست؟

برد الکتریکی کولر گازی مانند مغز کولر عمل می‌کند و اگر مشکلی برای این بخش پیش بیاید دستگاه به کلی کارش مختل می‌شود و نمی‌‌تواند کار کند. چرا که برد، کنترل تمام قسمت‌های کولر گازی و وظیفه‌ی دستور دادن به اجزای مختلف کولر را برعهده دارد و اگر خراب شود دستور و فرمانی ناصحیح به اجزای دستگاه وارد می‌شود که حتی ممکن است باعث سوختن دستگاه گردد. به طور مثال تمام عملیات‌های خاموش و روشن کولر گازی، فن، کمپرسور، سرمایش و گرمایش، بر عهده این قطعه است. 

برد کولر جزو حساس‌ترین نقاط کولر محسوب می‌شود که خیلی از اوقات قابل تعمیر نیست و باید آن را با یک برد جدید دیگر جایگزین کرد. 

چه نوع برد‌هایی در کولرهای گازی استفاده می‌شود؟

کولر‌های گازی مختلف دو نوع برد را پشتیبانی می‌کنند. برد‌های AC و بردهای DC.

اما برد‌های AC و بردهای DC چه تفاوتی با هم دارند؟‌ برد AC در حقیقت همان برق شهری است و به صورت مستقیم و بدون پایین آوردن ولتاژ به دستگاه وارد می‌شود. دستگاه‌هایی که از برد AC استفاده می‌کنند معمولا مصرف برق بالایی دارند و بیشتر در کولرهای قدیمی استفاده می‌شدند. 

برد‌های DC بر خلاف بردهای AC قبل از اینکه به دستگاه وارد شوند از ولتاژ برق کاسته و برق به صورت غیرمستقیم به کولر می‌رسد. به عبارت دیگر کولر‌هایی که از برق AC پشتیبانی می‌کنند یک کمپرسوری دارند که یا قطع می‌شود و یا وصل.

اما سیستم‌هایی اینورتری که از برق DC پشتیبانی می‌کنند با توجه به بار و دماسنجی که درون‌شان وجود دارد قدرت خود را تنظیم می‌کنند. با این موضوع می‌توان ثابت کرد که کولرهای گازی جدید بسیار بهتر از کولرهای گازی قدیمی عمل می‌کنند. بنابراین مصرف برق بسیار کمتری نسبت به نسل‌های قبل از خود دارد. 

علائم خرابی برد کولر گازی چیست؟

در این بخش می‌خواهیم لیستی از علائم و نشانه‌هایی که به شما هشدار می‌دهد که کولر گازی‌تان خراب است، بیاوریم. اما نکته‌ای که باید به آن توجه کنید این است که این ایرادات لزوما از برد نیست و امکان دارد دلایل متعددی داشته باشد که یکی از آن‌ها برد باشد. پس باید عیب‌یابی دقیق و اصولی صورت گیرد تا راه‌حل مناسبی برای آن اعمال شود.

روشن نشدن کولرگازی

یکی از علت‌هایی که شما می‌توانید نتیجه بگیرید که برد کولر شما سوخته است روشن نشدن کولر است. برای اینکه برد دستور خاموش یا روشن دستگاه را در کولر گازی صادر می‌کند. پس اگر کولر گازی شما روشن نمی‌شود ممکن است دلیل آن خرابی برد باشد. 

کار نکردن کمپرسور کولرگازی

اگر برد را به عنوان مغز کولر گازی در نظر بگیریم، به جرات می‌توانیم بگوییم که کمپرسورهم نقش قلب در بدنه‌ی کولر را دارد. کمپرسور بسیار قطعه مهمی است و برای درست کار کردن کولر گازی باید کاملا سالم باشد. اگر کمپرسور دچار ایراد شود آن وقت کولر توانایی خود در خنک کردن خود را ازدست می‌دهد. البته خنک نکردن کولر گازی می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد که می‌توانید در وبلاگ ما بخوانید.

خاموش شدن ناگهانی کولر گازی

اگر برد دچار ایراد شده باشد دیگر با ریموت قابل کنترل نیست و شما نمی‌توانید با کنترل آن را تنظیم کنید. همچنین هنگام خرابی برد کولر، ممکن است که برد شما یک دفعه در وسط کار خراب شود و از کار بیافتد. 

زیاد یا کم سرد کردن 

اگر کولر گازی بر اساس دمای که شما با ریموت برای آن تنظیم کردید کار نکند می‌توان فهمید که یک مشکلی در برد وجود دارد. البته خنک نکردن کولر گازی می تواند دلایل زیادی داشته باشد و خرابی برد یکی از دلایل آن است پس اگر این علامت را از کولر گازی خود دریافت می‌کنید پیشنهاد می‌کنیم که دلایل دیگری که باعث عدم سرد کردن کولر می‌شود را هم بررسی کنید. شما می‌توانید با خواندن این مقاله از علل باد گرم زدن کولر آگاه شوید. 

دلایل خرابی برد کولر گازی و اسپلیت چیست؟

خرابی برد کولر می‌تواند دلایل متعددی داشته باشد. مواردی مثل نصب نادرست دستگاه، نوسانات جریان برق، عدم سرویس به موقع، سیم کشی نادرست و موارد دیگر که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

نوسانات برق ساختمان 

کم و زیاد شدن ولتاژ کاری کولر گازی و نوسانات برق باعث آسیب در اکثر قطعات آن می‌شود. برد قطعه‌ای است که به صورت مستقیم با برق در ارتباط است و اگر برق منزل یا محل کار دچار نوسانات شود و افت ولتاژ یا افزایش ولتاژ داشته باشد ممکن است باعث آسیب رسیدن به برد و خرابی آن شوند. 

نصب دستگاه به صورت اشتباه 

اشتباه در نصب دستگاه، اشتباه وصل کردن سیم‌های رابط بین پنل و کندانسور از مواردی هستند که می‌تواند باعث سوختن برد کولر گازی شما شوند. این موارد باید توسط تکنسینی که برای نصب کولر شما می‌آیند رعایت شود تا به شما ضرر مالی نرسد. توجه کنید که نصب اشتباه کولر حتی می‌تواند باعث آتش گرفتن کولر و در نتیجه آتش سوزی شود، پس در این مورد دقت فراوانی داشته باشید و سعی کنید فردی که برای نصب کولر می‌آورید تخصص کافی در نصب آن را داشته باشد. 

به موقع سرویس نکردن 

شاید باورتان نشود اما بسیاری از مشکل‌های کولر گازی به سرویس نکردن بر می‌گردد. سرویس کردن دستگاه هزینه زیادی برای شما ندارد اما باعث افزایش طول کارکرد کولر می‌گردد. خرابی‌هایی مثل برد و کندانسور را کمتر می‌کند. فارغ از جلوگیری از خرابی‌ها، باعث افزایش و بهبود عملکرد دستگاه شما می‌شود و شما می‌توانید هوایی مطبوع‌تر و خنک‌تر را از اسپلیت خود دریافت کنید. اگر دستگاه شما دارای نوسانات برق یا هر نوع خرابی دیگر هم باشد یک تکنسین خوب می‌تواند با تشخیص آن، از خرابی‌های بیشتر دستگاه شما جلوگیری کند. 

از دیگر دلایلی که منجر به خرابی برد می‌شوند می‌شود به موارد زیر اشاره کرد

  • ولتاژ ورودی نادرست در حین نصب توسط تکنسین
  • کوتاه بودن مدار که شایع‌ترین علت خرابی برد کولر گازی است
  • ورود حشرات کوچک مثل مورچه و سوسک به صفحه‌ی مدار
  • قرار گرفتن در معرض رطوبت، گرما و گرد و غبار
  • سرآمدن عمر مفید قطعه

عیب‌یابی برد کولر گازی؛ چگونه متوجه شویم که مشکل از برد دستگاه است؟‌

همانطور که قبل‌تر گفتیم ممکن است ایراد، از برد کولر نباشد. برای همین در این بخش، به نحوه‌ی عیب‌یابی از برد کولر می‌پردازیم تا به شما یاد دهیم چگونه مطمئن شوید ایراد از برد کولر است. 

در مرحله اول سعی کنید قطعی سیم‌های متصل به برد را بررسی کنید،‌ بعد از اینکه سیم‌های برد مشکلی نداشتند به سراغ رله، رگلاتور، خزان و مقاومت‌ بروید اگر هیچ مشکلی در این موارد ندیدید یعنی برد کولر شما سالم است و باید در جای دیگر به دنبال مشکل کولر خود بگردید. 

قطعی سیم‌های برق

گاهی اوقات کار نکردن کولر گازی شما ناشی از شل شدن سیم‌های برق یا اتصالات دستگاه شما است که در نتیجه با یک سری مشکلات مواجه می‌شود و این مشکلات ناشی از خرابی برد نیستند و با یک بررسی سیم‌ها و سفت کردن سیم‌هایی که شل شده‌اند می‌توانید این مشکل را حل کنید. 

خرابی پاور دستگاه (رله) 

پاور دستگاه یا رله یکی از قطعات مهم بر روی برد است که در واقع یک سوئیچ الکترومکانیکی است و اگر این قطعه خراب شود فن و کمپرسور دستگاه به درستی کار نمی‌کنند و دچار ایراد می‌شوند. این قطعه باید توسط آمپرمتر تست شود و اگر خراب باشد باید این قطعه تعویض شود. 

خرابی‌های مربوط به رگلاتور و ترانسفورماتور

رگلاتور و ترانسفورماتور وظیفه‌ دارند تا برق ورودی را از 220 ولت به 12 تا 24 ولت تبدیل کنند. این یعنی اگر این قطعه بسوزد نواسانات برق آسیب جدی به کولر شما می‌زند. 

سوختن مقاومت‌ها

مقاومت‌ها کار کنترل ولتاژ برق و جلوگیری از سوختن قطعات حساس در کولر گازی را انجام می‌دهند اگر مقاومت‌ها بسوزند ممکن است به برد کولر آسیب وارد شود و یا حتی باعث سوختن برد شود،. برای اینکه بدانید اشکال از مقاومت است یا نه می‌توانید با استفاده از یک آمپر متر،‌ مقاومت مربوط به برد کولر را بررسی و چک کنید. 

خرابی خازن 

از دیگر قطعاتی که باعث آسیب رساندن به برد می‌شود خازن است. برای مطمئن شدن سلامت خازن باید از یک اهم‌متر استفاده کنید. اگر اهم‌متر عددی را روی صفحه نشان نداد یعنی خازن شما سوخته است. 

آیا امکان تعمیر برد کولر گازی وجود دارد؟

خبر خوب این است که برد کولر گازی قابل تعمیر است اما این کاری است که نیازمند دانش فنی و عملی و تشخیص صحیح است که صرفا از یک تکنسین کاربلد برمی‌آید. البته برخی از بردها را نمی‌توان در محل تعمیر کرد و نیاز به تعمیر در محیط کارگاهی دارد. پس از تعمیرات باید آزمایشی انجام شود تا از کارکرد آن اطمینان حاصل شود.

چرا پیشنهاد می‌شود به جای تعمیر، به تعویض برد کولر بپردازید؟

عاقلانه است که برد معیوب را تعویض کنید تا اینکه بخواهید هزینه برای تعمیر آن بپردازید. به این دلیل که فرآیند تعمیر ممکن است زمان‌بر باشد و هزینه‌ی نهایی آن برای شما مقرون‌ به‌صرفه نباشد. در واقع با اینکه کارشناسان و تکنسین تکنو‌تعمیر، تعمیر را اولویت قرار می‌دهند ولی در این مورد خاص، تعمیر را به عنوان اخرین گزینه در نظر می‌گیرند. به علاوه اینکه  درصد احتمالی خطا در تعمیرات را هم باید در نظر گرفت.

در پایان باید بگوییم که هیچ پاسخ درستی برای تعمیر یا تعویض؟ وجود ندارد. چرا که بسته به آسیبی که قطعه متمحل شده، پاسخ این پرسش می‌تواند متفات باشد. با این حال اگر با خواندن این مطلب به این نتیجه رسیدید که باید اقدام به تعویض برد نمایید، حتما از یک کارشناس کمک بگیرید.

»»» تعمیر و سرویس اسپلیت و کولر گازی در تهران

 


پرسش‌های متداول پیرامون علائم خرابی برد کولر گازی و تعمیر آن

علائم خرابی برد کولر گازی چیست؟

روشن نشدن کولر گازی، کار نکردن کمپرسور کولر، خاموش شدن ناگهانی کولر گازی . زیاد یا کم سرد گردن کولر گازی از نشانه‌های احتمالی خرابی برد کولر گازی است.

دلایل خرابی برد کولر گازی چیست؟

نوسانات برق ساختمان، نصب دستگاه به صورت نامناسب، عدم سرویس به موقع، ولتاژ ورودی نادرست، کوتاه بودن مدار، ورود حشرات کوچک به مدار، قرار گرفتن در معرض رطوبت، گرما و گرد و غبار، سرآمدن عمر مفید قطعه از رایج‌ترین دلایل خرابی برد کولر گازی به شمار می‌آید.

آیا امکان تعمیر برد کولر گازی وجود دارد؟

✔ بله، برد کولر گازی قابل تعمیر است اما این کاری است که نیازمند دانش فنی و عملی و تشخیص صحیح است که صرفا از یک تکنسین کاربلد برمی‌آید. 

تعمیر کولر گازی بهتر است یا تعویض آن؟

✔ عاقلانه است که برد معیوب را تعویض کنید تا اینکه بخواهید هزینه برای تعمیر آن بپردازید. به این دلیل که فرآیند تعمیر ممکن است زمان‌بر باشد و هزینه‌ی نهایی آن برای شما مقرون‌ به‌صرفه نباشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *