کولر‌گازی

راهنمای جامع نصب و راه‌اندازی کولر گازی و اسپلیت

technotamir.com - air-conditioner-installation-guide

نصب سیستم‌های سرمایشی تاثیر بسیار زیادی در عملکرد صحیح دستگاه دارد. کولر گازی یکی از انواع سیستم‌های سرمایشی است که از لحاظ ساختاری به سه دسته‌ی کلی یک‌تکه، دو‌تکه و چند تکه یا مولتی پنل تقسیم می‌شود. کولر گازی یک‌تکه شامل کولر گازی پنجره‌ای و پرتابل و کولرهای دوتکه شامل انواع اسپلیت‌ها می‌باشند. کولرهای مولتی پنل طبق اصول اسپلیت کار می‌کنند ولی ابعاد و قدرت بیشتری دارند. هر کدام از این کولرهای گازی نحوه‌ی نصب منحصر به فردی دارند که باید توسط نصاب ماهر در این زمینه انجام شود. چرا که نصب نادرست ممکن است مشکلات متعددی برای دستگاه به‌وجود می‌آورد.

 

آموزش نصب کولر گازی و اسپلیت

نصب کولر گازی شامل نصب پنل داخلی و پنل خارجی می‌باشد. هر دو پنل باید توسط تکنسین بررسی و نصب شود تا از بروز هرگونه مشکل در دستگاه جلوگیری به عمل‌ آید. نشتی آب از اسپلیت، نشتی مبرد، صدای غیرعادی از دستگاه، شکستگی یونیت مدتی بعد از نصب از جمله مشکلاتی است که در پی نصب نادرست دستگاه رخ می‌دهند. مجموعه فنی تخصصی تکنوتعمیر در این مقاله نحوه‌ی نصب کولر گازی را مورد بررسی قرار داده است:

 

نحوه‌ی نصب پنل داخلی

 پنل داخلی کولر گازی همان بخشی است از دستگاه است که در محیط خانه نصب می‌شود. برای نصب پنل داخلی لازم است موارد زیر اجرا شود:

۱.یافتن مکانی مناسب برای نصب

مکان نصب کولر گازی باید روی دیواری باشد که هیچ مانعی نداشته باشد، نور خورشید به طور مستقیم به آن نتابد، دور از مکان‌هایی باشد که امکان نشت گاز در آن وجود دارد. پنل داخلی باید حداقل ۱۵ سانتی‌متر از اطراف و ۲/۱۳ متر از سطح زمین فاصله داشته باشد. دیواری را انتخاب کنید که محکم باشد و بتواند پنل داخلی را نگه دارد.

۲.ایمن سازی صفحه‌ یا پایه‌ی نصب

بعد از یافتن مکان نصب، پایه‌ی پنل را روی دیوار نگه دارید. برای اطمینان از صاف بودن پایه حتما از تراز استفاده کنید. سپس با مته در نقاط مناسب برای پیچ‌های پایه دیوار را سوراخ کنید. رول پلاک‌ها را داخل سوراخ‌های ایجاد شده روی دیوار قرار دهید و پایه را روی آن‌ها محکم کنید.

۳.ایجاد سوراخ برای لوله‌ی کولر گازی

با در نظر گرفتن اندازه‌ی لوله‌ی کولر گازی سوراخی برای آن روی دیوار ایجاد کنید. ناگفته نماند که در اکثر ساختمان‌های امروزی سوراخی برای لوله‌های استاندارد این کولر‌ها ایجاد شده است. برای ایجاد این سوراخ روی دیوار باید فاصله و طول مورد نیاز لوله برای رسیدن به واحد خارجی را در نظر داشته باشید. قطر مورد نیاز برای این‌کار تقریبا ۷ سانتی‌متر است. به این نکته توجه داشته باشید که لوله باید شیب رو به پایین به سمت خارج داشته باشد تا تخلیه کامل صورت بگیرد. سپس یک فلنج انعطاف‌پذیر داخل سوراخ قرار دهید.

۴.بررسی اتصالات الکتریکی

با برداشتن کاور جلویی پنل، اتصال کابل‌های برق به پایانه‌های پیج درون پنل را بررسی کنید. سپس آن‌ها را نمودارهایی که در دفترچه‌ی راهنما آورده شده مقایسه کنید و مطمئن شوید که با هم تطابق دارند.

۵.اتصال لوله‌ها

لوله‌های مسی، کابل برق و لوله‌ی تخلیه را با چسب برق به نحوی بهم ببندید که لوله‌ی تخلیه در پایین قرار بگیرد، سپس از سوراخ روی دیوار به سمت بیرون عبور دهید. با توجه به دفترچه راهنمای کولر گازی این لوله‌ها را در نقاط داخلی پنل محکم کنید. اطمینان حاصل کنید که تخلیه ی لوله‌ی تخلیه در محلی مناسب صورت می‌گیرد.

۶.نصب پنل داخلی کولر گازی

در نهایت پنل داخلی را روی پایه نصب کنید و مجددا اتصالات را بررسی کنید.

 

نحوه‌ی نصب پنل خارجی(کندانسور)

کندانسور باید در خارج از محیط خانه قرار بگیرد. نکات نصب کندانسور به شرح زیر می‌باشد:

۱.انتخاب بهترین محل برای نصب کندانسور

محل قرارگیری کندانسور باید در سایه و دور از گرد و غبار و بارش باشد. تا ۳۰ متری اطراف کندانسور باید فضای آزاد وجود داشته باشد.

۲.اجرای زیرسازی صحیح

سطح زیر پنل خارجی باید صاف و محکم باشد. از این‌رو اجرای زیر‌سازی صحیح یکی از ملزومات نصب این پنل است. برای این‌کار می‌توانید با بتن سکویی درست کنید. برای صاف بودن سکو از تراز استفاده کنید. ارتفاع این سکو از سطح زمین باید به حدی باشد که کندانسور را از آب جمع شده روی زمین یا برف دور نگه دارد.

۳.محکم کردن کندانسور روی سطحی صاف و محکم

بعد از قرار دادن کندانسور روی سکو بتنی و اطمینان از تراز بودن دستگاه، آن را با پیچ و رولپلاک به سکو محکم کنید. این‌کار باعث جلوگیری از تولید صدای غیرعادی از دستگاه می شود.

۴.بررسی سیم‌کشی برق در پنل خارجی

با برداشتن درپوش کندانسور می‌توانیدسیم کشی داخل دستگاه را مشاهده کنید. سیم کشی داخل دستگاه را با سیم‌کشی که داخل دفترچه راهنما نشان داده شده مقایسه و از مطابقت داشتن آن‌ها اطمینان حاصل کنید.

۵.اتصال لوله‌ها و کابل‌های خارج از پنل داخلی به کندانسور

طول لوله‌ها و اتصالاتی که از پنل داخلی به سمت بیرون هدایت کرده‌اید را بررسی و در صورت نیاز کوتاه ‌کنید. چرا که باید از هرگونه خمیدگی در لوله‌ها جهت عملکرد بهتر کولر امتناع کنید. سپس آن‌ها را کندانسور متصل کنید.

۶.خارج کردن هوا و رطوبت از مبرد

درپوش دریچه‌های دوطرفه و سه طرفه و درگاه سرویس را باز کنید. سپس یک شیلنگ پمپ خلاء را به درگاه سرویس وصل کرده و تمام شیرها و اتصالات را از لحاظ نشتی مورد بررسی قرار دهید. در انتها شیلنگ را جدا کرده و درپوش‌ها را سرجای خود قرار دهید.

۷.محکم کردن لوله‌ها به دیوار

برای اینکه از حرکت نکردن لوله‌ها روی دیوار و قطع نشدن آن‌ها مطمئن شوید، بهتر است آن‌ها را با گیره‌های مخصوص به دیوار پیچ کنید.

۸.پوشاندن سوراخ دور لوله‌ها با فوم پلی اورتان

دور لوله‌هایی که وارد سوراخ‌های روی دیوار شده‌اند را با فوم‌های پلی اورتان مهم و موم کنید. با انجام این‌کار از ورود حشرات و نفوذ هوای گرم به داخل خانه جلوگیری می‌کنید.

 

»»» تعمیر و سرویس کولر گازی

نکات مهم در نصب و راه‌اندازی کولر گازی

برای نصب اصولی و دقیق کولر گازی لازم است نکاتی را مورد توجه قرار دهید. این نکات عبارتند از:

 • در حین نصب دقت کنید که حتما دستگاه تراز باشد. در غیر اینصورت گاز درون دستگاه به طور نامساوی تقسیم می‌شود.
 • کولر گازی نباید در معرض نور و گرمای مستقیم خورشید باشد.
 • قبل از نصب لوله‌ها را با گاز ازت تمیز کنید.
 • در صورتی که که دو کندانسور را کنار هم نصب می‌کنید، توجه داشته باشید که ورودی یکی از کندانسور‌ها نباید روبروی خروجی کندانسور دیگر باشد.
 • کندانسور را در سمت موافق وزش باد قرار ندهید.
 • بعد از لوله‌کشی حتما نشتی‌یابی کنید.
 • توجه کنید که در مسیر لوله‌کشی خمیدگی وجود نداشته باشد.
 • در لوله‌کشی توجه داشته باشید که بین لوله‌های گاز و مایع حتما عایق وجود داشته باشد.
 • به سایز لوله ها در لوله کشی دقت کنید. چرا که متناسب نبودن اندازه‌ی لوله‌ها باعث کاهش عمر مفید آن‌ها می‌شود.

 

نصب کولر گازی و اسپلیت توسط کارشناسان تکنوتعمیر 

مجموعه فنی تخصصی تکنوتعمیر با ۱۵ سال سابقه در زمینه ارائه خدمات از نصب تا تعمیر کولر گازی یکی از بهترین شرکت‌های تاسیساتی می‌باشد. این کلینیک تمام خدمات خود را به صورت شبانه‌روزی و در تمام ایام سال حتی روزهای تعطیل توسط کادر مجرب و آشنا با جدیدترین متد روز دنیا ارائه می‌دهد. شما مشتریان گرانقدر می‌توانید برای دریافت خدمات نصب، تعمیر و سرویس کولر گازی با کارشناسان این مجموعه در تماس باشید. برخی از خدمات این کلینیک عبارتند از:

 • نصب و راه‌اندازی انواع کولرهای گازی ایستاده، پرتابل، یک‌تکه، دوتکه و…
 • رفع‌ ارور‌های کولر گازی
 • ریست کولر گازی
 • تعویض قطعات
 • نشت‌یابی 
 • سیم کشی کولر گازی
 • شارژ اسپلیت
 • تعویض و تعمیر کندانسور
 • تعمیر و تعویض پنل داخلی
 • رفع صداهای غیرعادی در دستگاه
 • رفع لرزش
 • تمیز کردن فیلتر

 

»»» تعمیر و سرویس کولر گازی در تهران

 

سوالات متداول پیرامون نصب کولر گازی

 

نصب کولر گازی چه مدت زمان می‌برد؟

زمان نصب کولر گازی و اسپلیت کاملا به محل نصب و شرایط لوله‌کشی آن بستگی دارد. اما به‌طور کلی می‌توان گفت حداقل ۲ ساعت زمان برای نصب کولر گازی یا اسپلیت را باید در نظر گرفت.

 

نصب اسپلیت چه مواردی را در برمی‌گیرد؟

خدمات نصب اسپلیت تمام موارد نصب از جمله لوله‌کشی،نصب کامل کمپرسور، وکیوم دستگاه و راه‌اندازی آن را در برمی‌گیرد.

 

هزینه‌ی نصب کولر گازی چقدر است؟

هزینه‌ی نصب بسته به نوع کولر و محل نصب و شرایط آن بستگی دارد. برای اطلاع از هزینه‌ی نصب می‌توانید با کارشناسان مجموعه تکنوتعمیر در ارتباط باشید.

 

خدمات تکنوتعمیر نصب تمام مدل‌های اسپلیت را در برمی‌گیرد؟

بله؛ خدمات مجموعه فنی تکنوتعمیر تمام مدل‌های کولر گازی و کلیه ی برندهای معتبر ایرانی و خارجی را تحت پوشش خود قرار می‌دهد. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *