کولر‌گازی

عمده ترین دلایل نیاز به سرویس کولر گازی

تکنوتعمیر - عمده‌ترین دلایل نیاز به سرویس کولر گازی

یکی از مهم‌ترین اقداماتی که برای نگهداری از تجهیزات سرمایشی لازم است صورت گیرد، انجام سرویس‌های دوره‌ای است. کولر گازی مانند هر وسیله‌ای دیگری از این امر مستثنی نیست. مهم‌تر از انجام فرآیند سرویس، زمان انجام آن است. بهترین زمان برای این اقدام قبل از شروع فصل گرماست. در ادامه سعی شده است هر آنچه را که پیرامون دلایل سرویس کولر گازی، ضرورت و نحوه‌ی انجام آن مورد نیاز است را شرح دهیم. ضمنا برای دریافت هرگونه خدمات از تعمیر و سرویس کولر گازی تا نصب و راه‌اندازی و عیب‌یابی آن می‌توانید از کارشناسان و متخصصان معتبر کمک بگیرید.

چرا سرویس کولر گازی مهم است؟

سرویس کولر از کارهای ضرورریی است که باید هر چند وقت یکبار به صورت دقیق انجام شود این کار باعث افزایش طول عمر و عملکرد بهتر دستگاه شما می‌شود. همچنین سرویس کردن کولر باعث می‌شود تا از خرابی‌های ناشی کثیف شدن دستگاه جلوگیری کنید و هوایی خنک‌تر و با کیفیت تر را دریافت خواهید کرد و راندمان کولر شما کم نخواهد شد. پس تمیز کردن و سرویس کردن کولر خود را به عقب نیندازید و سعی کنید به صورت مرتب هر چند وقت یکبار این کار را انجام دهید. کولر گازی و سیستم‌های سرمایشی عمر طولانی ندارند. اما این به این معنا نیست که باید هر ۱ یا ۲ سال سیستم سرمایشی جدید خرید. بلکه سرویس و تعمیر به موقع کولر گازی می‌تواند علاوه بر صرفه جویی در هزینه از خرابی زودهنگام آن جلوگیری کند.

سرویس کولر گازی شامل چه مواردی است؟

سرویس کولر گازی معمولا شامل دو بخش است:

سرویس «فیلتر هوا»

سرویس «کویل کندانسور»

در ادامه به بررسی هرکدام از این بخش‌ها می‌پردازیم:

سرویس فیلتر هوای کولر گازی

فیلتر هوای کثیف در کولر گازی باعث می‌شود دستگاه نتواند به خوبی هوا را به گردش درآورد. بنابراین باید مدت طولانی‌تری در طول روز کار کند و حتی مصرف‌کننده را مجبور به ایجاد تغییرات دمایی کند که همه‌ی این موارد باعث افزایش مصرف انرژی و هزینه می‌شود. به همین دلیل  اصلی‌ترین و مهم‌ترین بخش سرویس کولر گازی، سرویس دوره‌ای و اطمینان از عملکرد و راندمان صحیح یا تمیز کردن فیلترهای اپراتور است که به بهره‌وری هرچه بهتر دستگاه کمک می‌کند.

 

»» نحوه‌ی تمیز کردن و تعویض فیلتر هوای کولر  

سرویس کویل کندانسور کولر گازی

کویل کندانسور کثیف باعث سخت‌تر و تندتر کار کردن کمپرسور سردکننده می‌شود که این امر با تحمیل کردن جریان بیشتر به سرویس برق، موجب افزایش هزینه و همچنین خرابی زودرس کمپرسور می‌گردد. کویل کندانسور را می‌توان به سادگی با یک شلنگ آب نیز تمیز کرد.

لازم به ذکر است که سرویس کولر گازی محدود به همین دو بخش نیست اما می‌تواند از جمله بخش‌های مهمی باشد که عدم سرویس به‌ موقع آن‌، آسیب جدی به دستگاه شما وارد کند.

چگونه کولر گازی خود را سرویس کنیم؟

تا اینجا متوجه شدیم که عدم سرویس به‌موقع کولر گازی چه آسیب‌هایی به دستگاه وارد می‌کند، در ادامه به این مطلب می‌پردازیم که چگونه کولر گازی خود را شستشو دهیم.

اسپلیت‌ها شامل دو یونیت هستند، یونیت خارجی و یونیت داخلی که هرکدام به صورت جداگانه نصب می‌شود و سرویس هر یونیت نیز جدا از هم می‌باشد. 

 شستشو پنل داخلی کولر گازی

ابتدا به آرامی پنل داخلی دستگاه را باز کنید و فیلتر هوا را خارج کرده و سپس با آب داغ آن را بشویید. توجه داشته باشید که گفته شده است از مواد شوینده استفاده نکنید آب داغ برای تمیز کردن فیلتر کافی است.

 

شستشو پنل خارجی کولرگازی

پنل خارجی دستگاه نیاز به باز کردن ندارد، ابتدا با آب کم فشار،  قسمت بیرونی دستگاه را تمیز کنید. سرویسکار‌ها برای تمیز کردن کندانسور کولر گازی از دستگاه‌های فشار بالای آب استفاده می کنند. شما نیز می‌توانید با استفاده از این دستگاه‌ها پنل خارجی اسپیلت را تمیز کنید. نکته ای که در شستشو پنل خارجی باید به آن توجه کرد این است که برای استفاده‌ی مجدد از دستگاه، حتما اول از خشک بودن پنل خارجی اطمینان پیدا کرده و سپس پریز را به برق متصل کنید.

توصیه می‌شود اگر تخصص لازم در این زمینه را ندارید حتما برای سرویس دستگاه خود با سرویسکار تماس بگیرید. تکنو‌تعمیر با ارائه خدمات نصب و تعمیر در محل، آماده خدمت رسانی به شما می‌باشد.

»»» تعمیر و سرویس اسپلیت و کولر گازی در تهران

 

مشکلات شایع کولر گازی و اسپیلت جهت سرویس چیست؟

کاهش پرتاب باد سرد 

باد سرد کولر ناشی از انجام واکنش شیمیایی در مبرد و سیستم کولر است که مشکل در این سیستم منجر به کاهش سرمایش کولر می‌گردد. کاهش پرتاب باد گرم  در ۹۰٪ مواقع می‌تواند ناشی از نشتی گاز کولر باشد.

خرابی برد الکترونیکی کولر گازی

در صورت بروز مشکل در این قسمت امکان یکباره خاموش شدن کولر و طبق برنامه نبودن عملکرد دستگاه وجود دارد.

مشکلات در سیم‌کشی اسپیلت

یکی از مهم‌ترین و شاید خطرناک‌ترین عامل در خرابی دستگاه، سیم‌کشی نادرست کولر است که می‌تواند به صورت خاموش و روشن شدن خودکار کولر نشان داده شود. سیم‌کشی معیوب کولر گازی می‌تواند موجب آتش سوزی شود.

آبریزی از پنل داخلی کولر

آبریزی کولر گازی یکی از شایع‌ترین مشکلات کولرهای گازی است، که می‌تواند نشانه گرفتگی راه خروجی آب باشد.

وجود برفک روی لوله‌ها

برفک زدن لوله های کندانسور می‌تواند نشانه‌ی کثیف بودن فیلترها یا کاهش میزان شارژ دستگاه باشد. برای رفع این مشکل برای تمیز کردن فیلترها کولر را خاموش کنید که البته این‌کار آب شدن یخ‌ها و نشتی آب را به دنبال خواهد داشت. اگر تمیز کردن فیلترها نتیجه‌ای نداشت دستگاه را تا زمان رفع مشکل توسط سرویسکار روشن نکنید.

صدای غیر‌معمول کولر

صداهای غیرعادی کولر می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد، اما به طور کلی و براساس مشاهدات، بالانس نبودن فن بخش خارجی کولر گازی یا فن بخش داخلی کولر عمده‌ترین دلیل صداهای غیرعادی کولر می‌باشد.

بهترین زمان سرویس کولر گازی چه موقع است؟

همانطور که می‌دانید هر دستگاهی نیاز به سرویس دوره‌ای دارد. هدف از انجام سرویس دوره‌ای علاوه‌ بر افزایش طول عمر دستگاه، افزایش بازدهی دستگاه و صرفه جویی در انرژی و هزینه است.

سرویس کولر گازی نیز باید به صورت دوره‌ای انجام شود تا بتوان به صورت حداکثری از هزینه‌ها و اتلاف انرژی آن جلوگیری کرد. فیلتر‌های هوا در اسپیلت بهتر است ماهی یک بار با آب داغ بدون مواد شوینده شسته شوند اما در کل بهترین زمان برای سرویس کولر گازی حتی اگر اسپیلت شما مشکلی ندارد، ۲ سال بعد از نصب است و همچنین با توجه به شروع فصل گرما از اردیبهشت یا نهایتا خرداد ماه، بهتر است این کار در اوایل بهار انجام شود.

خدمات تکنو‌تعمیر در راستای سرویس کولر گازی و اسپلیت

تمامی اقدامات ضروری در خصوص سرویس اسپلیت و کولر گازی اعم از شستشو و تمیز نمودن آن، تعمیر و تعویض قطعات معیوب آن، شستشوی پنل، تست آمپر دستگاه، بررسی گاز و شارژ گاز دستگاه و … همگی توسط متخصصین و استادکاران تکنو‌تعمیر قابل انجام می‌باشد. هموطنان عزیز ساکن تهران و تمام مناطق و محله‌های تحت پوشش آن می‌توانند در هر ساعتی از شبانه‌روز درخواست خود را ثبت نمایند و از خدمات این مجموعه بهره‌مند گردند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *