ماشین ظرفشویی

دلایل خاموش شدن ناگهانی ماشین ظرفشویی در حین کار

ماشین ظرفشویی یکی از لوازم ضروری در خانواده‌های امروزی به‌شمار می‌رود. ماشین ظرفشویی سیستمی است که با استفاده از برق، عملکرد شستشوی ظروف را انجام می‌دهد. این سیستم مانند هر وسیله‌ای دیگر در منزل ممکن است با مسائل و مشکلاتی مواجه شود. روشن نشدن ماشین ظرفشویی، تمیز نشدن ظروف بعد از فرآیند شستشو، سروصدای غیرعادی حین کارکرد، خشک نشدن ظروف بعد از شستشو، نشتی آب از دستگاه، خاموش شدن دستگاه در حین کار کردن و بسیاری موارد دیگر از جمله رایج‌ترین مشکلات ماشین ظرفشویی می‌باشد. تکنو‌تعمیر در این مقاله دلایل خاموش شدن ناگهانی ماشین ظرفشویی در حین کار کردن را بررسی کرده است.

بررسی علت‌های متداول خاموش شدن ناگهانی ماشین ظرفشویی در حین کار کردن 

اگر ماشین ظرفشویی شما در حین کار کردن خاموش می‌شود، جای نگرانی نیست. این مشکل موقتی می‌باشد. ممکن است یکی از علت‌های این نقص فنی قطع و وصل شدن برق منزل باشد. برخی از دلایل برو این نقص فنی در ادامه بررسی شده است: 

خراب شدن محافظ جریان برق

استفاده از محاظ جریان برق برای دستگاه بر افزایش طول عمر دستگاه و جلوگیری از وارد شدن آسیب به دستگاه در زمان قطعی برق، تاثیر بسیار زیادی دارد. گاهی معیوب بودن محافظ برق باعث قطع جریان برق به ماشین ظرفشویی می‌شود. در این شرایط ماشین ظرفشویی متوقف می‌شود. با تعویض محافظ می‌توان این مشکل را رفع کرد.

خراب شدن میکروسوئیچ

ماشین‌های ظرفشویی به گونه‌ای برنامه‌ریزی شده اند که در صورت باز بودن درب دستگاه و یا کاملا بسته نشدن آن، عملکردی نخواهد داشت. میکروسوئیچ در ماشین ظرفشویی وظیفه‌ی شناسایی باز یا بسته بودن درب دستگاه را بر عهده دارد. در صورتی که میکروسوئیچ با مشکل مواجه شود ممکن است این تشخیص با اشتباه همراه باشد. در این شرایط دستگاه در حین عملکرد شستشو دستور باز بودن درب را دریافت کرده و خاموش می‌‌شود. برای بررسی عملکرد صحیح این قطعه می‌توان از مولتی‌متر استفاده کرد.

معیوب بودن قفل درب

درب ماشین ظرفشویی دارای یک زبانه می‌باشد که در قفل شدن درب دستگاه نقش مهمی ایفا می‌کند. در صورتی که این زبانه با مشکل مواجه شود درب به طور کامل بسته نمی‌شود در نهایت منجر به خاموش شدن دستگاه در حین فرایند شستشو می‌شود.

خرابی برد الکتریکی یا تایمر

برد الکتریکی در ماشین ظرفشویی وظیفه‌ی کنترل تمام عملکردهای دستگاه و فرمان‌دهنده برای شروع و پایان فرآیندهاست. بنابراین ایراد در برد می تواند یکی از دلایل خاموش شدن ناگهانی ماشین ظرفشویی باشد. بررسی و تعمیر برد الکتریکی کاری تخصصی است و به تجربه و تبحر نیاز دارد. اگر برد ولتاژ مورد نیاز خود را دریافت می‌کند اما همچنان کار نمی‌کند، باید تعویض شود. در هرحال بهتر است ابتدا سایر دلایل را مورد بررسی قرار دهید اگر به نتیجه نرسیدید، به سراغ برد بروید.

در ماشین های ظرفشویی قدیمی به جای برد از تایمر استفاده می‌کردند که همان وظیفه ی برد را برعهده داشت. هنوز هم برخی از ماشین‌های ظرفشویی تایمر دارند. در واقع تایمرتعیین می‌کند که هر عمل چه‌مقدار طول بکشد و بعد از آن چه فرآیندی آغاز شود. اگر تایمر با مشکل مواجه شود برنامه ریزی برای عملیات دستگاه با اختلال مواجه شده و دستگاه در حین فرایند شستشو خاموش می‌شود.

معیوب بودن پنل یا کنسول کنترل

کنسول کنترل همان صفحه‌ی روی دستگاه است که شامل صفحه نمایشگر و دکمه‌های آن می‌باشد. اگر این کنسول با ایراد مواجه شود نیز ممکن است سیستم در حین فرآیند شستشو خاموش شود. یکی از ایرادات دستگاه می‌تواند به گیر کردن دکمه‌ها مربوط باشد. راه‌حلی که برای رفع آن وجود دارد فقط تعویض پنل کنترل دستگاه است.

خرابی پمپ و موتور ظرفشویی

ظرفشویی برای شروع و ادامه‌ی فرآیند خود به حضور مداوم آب در چرخه‌های شستشو ظرف نیاز دارد. اگر در حین کار آب منزل قطع شود، متوقف شدن دستگاه امری اجتناب ناپذیر است. اما این اتفاق همیشه رخ نمی‌دهد. پمپ آب سیستم و موتور قطعاتی از دستگاه هستند که وظیفه ی تامین فشار آب کافی را برای عملکرد آن تامین می کنند. هرگونه ایراد و اختلال در این قطعات یا از کار افتادن آن‌ها یکی از دلایل متوقف شدن ماشین در حین کار است. باید این نکته را در نظر داشت که خراب شدن این قطعات در بیشتر مواقع با صدای بلند همراه است و گاهی نیز ممکن است باعث نشتی آب نیز بشوند.

ایراد در تجهیزات تهویه در سیستم

مرحله‌ی خشک کردن ظروف جزئي از فرآیند شستشو است که در این مرحله تهویه دستگاه باز می‌شود تا فن بتواند هوای مرطوب و داغ را از دستگاه خارج کند. تهویه در قسمت پایین درب باز می‌شود، در صورت وجود اختلال در عمل باز شدن تهویه و یا کار نکردن فن، ظروف به خوبی تمیز نمی‌شوند و دستگاه در حین کار متوقف می‌شود.

خراب بودن المنت‌های حرارتی

اختلال در المنت‌های حرارتی یکی دیگر از دلایل خاموش شدن ماشین ظرفشویی در حین سیکل شستشو می‌باشد. البته ممکن است ایراد در خود المنت حرارتی نباشد بلکه سیم‌کشی یا فیوزهای آن با مشکل مواجه شده باشند. البته خراب شدن المنت‌های حرارتی نشانه‌های دیگری مانند خشک نشدن ظروف پس از شستشو و گرم نشدن آب را نیز در بر‌می‌گیرد.

خرابی فیوز حرارتی

فیوز حرارتی در ماشین ظرفشویی وظیفه‌ی کنترل میزان جریان برق را برعهده دارد. اگر موتور یا پمپ بیش از حد برق بکشند یا داغ شوند، فیوز حرارتی برق را قطع می‌کند در این شرایط دستگاه در حین‌کار خاموش می‌شود. در صورت ایراد در این قطعه ممکن است فیوز حرارتی دستور اشتباه دریافت کرده و برق را قطع کند.

خراب بودن پمپ تخلیه

تخلیه‌ی آب از دستگاه به فاضلاب یکی از مراحل شستشوی ظروف می‌باشد که توسط پمپ تخلیه انجام می‌شود. در صورتی که این قطعه خراب باشد یا دچار انسداد شده باشد، آب به خوبی تخلیه نشده و دتسگاه در این مرحله خاموش می‌شود. در بیشتر مواقع پمپ تخلیه قابل تعمیر نیست و باید تعویض شود.

معیوب بودن سوئیچ شناور

سوئیچ شناور قطعه‌ای در ماشین ظرفشویی است که در کف دستگاه قرار می‌گیرد و در میزان آن در دستگاه را کنترل می‌کند. این قطعه همراه با پر شدن دستگاه روی آب شناور می‌شود. با اختلال مواجه شدن این قطعه می‌تواند عملکرد دستگاه را با مشکل روبرو سازد و یا باعث خاموش شدن ناگهانی ماشین ظرفشویی شود.

عدم سرویس به‌موقع دستگاه

به‌طور کلی سرویس دوره‌ای دستگاه از بروز بسیاری از مشکلات جدی در سیستم جلوگیری می‌کند. با این وجود برخی تا زمانی که مشکلی برای دستگاه پیش نیامده به سرویس و یا تعمیر دستگاه فکر نمی‌کنند. سرویس دوره‌ای دستگاه علاوه‌بر این‌که باعت بهبود عملکرد ماشین ظرفشویی می‌شود، بلکه از بروز مشکلات جدی‌تر در دستگاه جلوگیری می‌کند. خاموش شدن ناگهانی ماشین ظرفشویی نیز یکی از مشکلاتی است که می‌توان با انجام سرویس دوره‌ای به‌موقع از آن پیشگیری کرد.

خدمات تکنو‌تعمیر در خصوص خاموش شدن ناگهانی ماشین ظرفشویی

مجموعه فنی تخصصی تکنوتعمیر با دارا بودن ۱۵ سال سابقه در زمینه ارائه انواع خدمات از نصب تا تعمیر ماشین ظرفشویی در خدمت شما مشتریان گرانقدر می‌باشد. این مجموعه تمامی خدمات مربوط به نصب و راه‌اندازی، سرویس و تعمیر ماشین ظرفشویی را در برمی‌گیرد. شما می‌توانید برای دریافت خدمات تعمیر با کارشناسان این کلینیک فنی به صورت تمام‌وقت و در تمام ایام سال حتی روزهای تعطیل در تماس باشید.

 


 

سوالات متداول پیرامون دلایل خاموش شدن ناگهانی ماشین ظرفشویی

چرا ماشین ظرفشویی به صورت ناگهانی از کار می‌افتد؟

مواردی مختلفی وجود دارد که در خاموش شدن ناگهانی ماشین ظرفشویی موثر است. برخی از این موارد عبارتند از:

خرابی برد الکتریکی، خرابی تجهیزات تهویه، معیوب بودن پنل کنترل، خراب بودن س.ئیچ درب، خرابی پمپ، معیوب بودن المنت حرارتی، معیوب بودن پمپ تخلیه، عدم سرویس به‌موقع دستگاه و…

طول عمر مفید ماشین ظرفشویی چقدر است؟

طبق تحقیقات به عمل آمده به طور معمول ماشین ظرفشویی حدود ۱۰ سال عمر مفید دارند. می‌توان با انجام تعمیر و سرویس به‌موقع و نگهداری درست از دستگاه این مدت را افزایش داد.

خدمات تکنو‌تعمیر تمامی مدل‌ها و برندهای ماشین ظرفشویی را دربرمی‌گیرد؟

بله؛ تکنوتعمیر خدمات کلیه‌ی مدل‌های ماشین ظرفشویی و برندهای ایرانی و خارجی را تحت پوشش خود قرار می‌دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *