کولر‌گازی

راهنمای انتخاب کولر گازی بر اساس متراژ

technotamir - air-conditioner-based-area

کولر گازی به عنوان یک سیستم سرمایشی در منازل استفاده می‌شود. این سیستم هنگام روشن شدن نوعی گاز خاص را تولید می‌کند. کمپرسور گرمای محیط را جذب کرده و این گاز را به مایع اولیه تبدیل می‌کند. این روند تا سرد شدن محیط ادامه می‌یابد. از این‌رو اگر کولر خود را متناسب با محیط انتخاب نکنید این روند به طور مداوم تکرار می‌شود و به کولر فشار وارد می‌شود. به طور کلی خرید کولر گازی معیار‌های متعددی دارد که عدم توجه به آن‌ها می‌تواند با گذشت زمان باعث پیش آمدن مشکلات متعددی در دستگاه شود. برخی از این عوامل عبارتند از: برند، مدل، قیمت، ظرفیت و… ما در مجموعه فنی تکنوتعمیر با هدف افزایش آگاهی شما مشتریان گرانقدر در این مطلب از بین این عوامل، ظرفیت را برگزیده و بررسی کرده‌ایم. ظرفیت کولر گازی بر اساس متراژ محیط انتخاب می‌شود و توجه به آن ضرورت دارد چرا که اگر بر حسب محیط نباشد، کولر عملکرد مناسبی نخواهد داشت.

 

تعریف BTU

شاید هنگام خرید کولر گازی BTU را از زبان فروشندگان شنیده یا در سایت‌ها دیده باشید. آیا می‌دانید به چه معناست و چه کاربردی دارد؟ BTU مخفف کلمه‌ عبارت انگلیسی British Thermal Unit به معنای واحد حرارتی بریتانیا است. این عبارت ابتدا در انگلستان به کار برده می‌شد و واحد اندازه‌گیری تغییر دما است. ظرفیت کولر گازی بر حسب متراژ با این واحد اندازه‌گیری می‌شود. BTU به عوامل متعددی مثل مساحت، حجم مورد نظر، عایق‌کاری پنجره و درب، دیوار مکان مورد نظر، شرایط آب و هوا، تعداد درب و پنجره، تعدا اعضای داخل مکان مورد نظر، نوع کاربری محل بستگی دارد که مساحت مکان مورد نظر از مهم‌ترین آن‌هاست. هرچه میزان BTU بالاتر باشد به این معنی است که میزان خنک‌کنندگی کولر بیشتر است. البته باید به نکته توجه داشت که BTU زیاد به معنای تولید دمای کم‌تر نیست. تفاوت این عبارت فقط در قدرت خنک‌کنندگی کولر در مدت زمان معین با توجه به مساحت است.

نحوه انتخاب کولر گازی بر حسب متراژ

کولر گازی وسیله‌ای است که به طور دائمی کار می‌کند. در پی مدام کار کردن این دستگاه استهلاک آن بالا می‌رود و ممکن است آسیب ببیند. زمانی که کولر گازی متناسب با محیط نباشد، احتمال رخ دادن این اتفاق بیشتر می‌شود. با انتخاب ظرفیت کولر بر اساس متراژ مکان مورد نظر می‌توان تا حدی از این اتفاق جلوگیری کرد. به این صورت که اگر ظرفیت کولر را به درستی و بر اساس متراژ محیط انتخاب کنید، کمپرسور کولر بعد از خنک کردن محیط، خاموش می‌شود. اگر فضا بزرگ باشد و BTU کم باشد کمپرسور کولر باید مدام کار کند که نتیجه‌ی این امر فشار وارد شدن به کولر و آسیب دیدن آن است. برعکس این اتفاق هم ممکن است رخ دهد یعنی BTU زیاد برای فضای کوچک، باعث می‌شود هزینه ی برق کولر افزایش یابد. 

 

 

»»» تعمیر و سرویس کولر گازی

 

عوامل موثر در تعیین ظرفیت اسپلیت یا کولر گازی

در خرید کولر گازی به پارامتر‌های متعددی باید توجه کرد که یکی از این پارامتر‌ها، ظرفیت کولر گازی بر اساس متراژ می‌باشد. برخی دیر از این عوامل عبارتند از:

 • شرایط آب و هوایی

شرایط جوی در انتخاب و عملکرد کولر گازی تاثیرگذار است. به طور مثال در افرادی که در شرایط جوی گرم و خشک زندگی می‌کنند باید کولر گازی با BTU بالا خریداری کنند.

 • تعداد افرادی که در محیط حضور دارند

تعداد افراد حاضر در مکان نیز در انتخاب ظرفیت کولر تاثیر دارد. به این معنی که هرچه تعداد افراد در یک محیط بیشتر باشد، ظرفیت کولر افزایش می‌یابد.

 • آفتاب‌گیر بودن محیط

میزان درجه تابش آفتاب یا آفتاب‌گیر بودن در انتخاب درست ظرفیت تاثیرگذار است. اگر محیط آفتاب‌گیر است باید به ظرفیت فعلی کولر خود حداقل ۱۰۰۰BTU اضافه شود تا عملکرد کولر مناسب محیط شود.

 • ارتفاع سقف

ارتفاع سقف در حالت نرمال خود، ۳ متر است. اگر ارتفاع سقف از حد نرمال بیشتر باشد به تبع باید ظرفیت کولر گازی نیز بیشتر باشد.

 

متراژهای متناسب با BTU

تا اینجا در این مقاله توضیح دادیم که برای انتخاب ظرفیت کولر گازی متناسب با متراژ محیط، باید به صورت حدودی BTU آن را محاسبه کرد. این کار چندان آسان نیست. در ادامه ظرفیت‌های مختلف کولر گازی و متراژهای مناسب آن را بررسی کردیم.

 • ۹۰۰۰BTU

این ظرفیت در کولر گازی در مورد طبقات بالایی ساختمان که در واقع زیر پشت بام قرار دارند، برای ۱۲ متر مربع و برای طبقات میانی برای ۱۵ متر مربع کافی است.

 • ۱۲۰۰۰BTU

این ظرفیت برای مکان‌هایی که نورگیر هستند یا در طبقات بالایی ساختمان‌ها قرار دارند، با متراژ ۱۷ متر مربع و برای طبقات میانی تا متراژ ۲۵ متر مربع مناسب می‌باشد. 

 • ۱۸۰۰۰BTU

برای متراژ ۲۵ متر مربع در طبقات بالایی آپارتمان و متراژ ۳۵ متر مربع برای طبقات میانی ظرفیت ۱۸۰۰۰ مناسب است.

 • ۲۴۰۰۰BTU

ظرفیت ۲۴۰۰۰ برای ۴۵ متر مربع در در طبقات بالایی و نورگیر و برای طبقات میانی تا ۵۵ متر مربع کافی است.

 • ۳۰۰۰۰BTU

این ظرفیت برای طبقات بالایی و نورگیر در متراژ ۶۰ متر مربع و برای واحد میانی تا متراژ ۷۰ متر مربع کافی می‌باشد.

 • ۳۶۰۰۰BTU

از ظرفیت ۳۶۰۰۰ می‌توان در متراژ ۷۵ متر مربع برای طبقات بالای ساختمان و تا متراژ ۹۰ متر برای طبقات میانی ساختمان استفاده کرد.

 • ۴۸۰۰۰BTU

ظرفیت ۴۸۰۰۰ برای متراژهای تا ۹۵ متر برای طبقات بالا و نورگیر ساختمان و متراژ تا ۱۲۰ متر برای طبقات میانی مناسب می‌باشد.

 

««« تعمیر و سرویس کولر گازی در تهران

 

سوالات متداول پیرامون انتخاب کولر گازی بر اساس متراژ

 

BTU چیست؟

 مخفف کلمه‌ عبارت انگلیسی British Thermal Unit به معنای واحد حرارتی بریتانیا است. این عبارت ابتدا در انگلستان به کار برده می‌شد و واحد اندازه‌گیری تغییر دما است. ظرفیت کولر گازی بر حسب متراژ با این واحد اندازه‌گیری می‌شود.

 

ظرفیت کولر گازی چگونه محاسبه می‌شود؟

ظرفیت کولر گازی بر اساس عوامل متعددی مثل متراژ، شرایط جوی، تعداد افراد حاضر در محیط، ارتفاع سقف سنجیده می‌شود.

 

متراژ محیط چگونه در انتخاب ظرفیت کولر گازی نقش مهمی ایفا می‌کند؟

اگر متراژ محیط بزرگتر از حد ظرفیت کولر شما باشد کولر باید به طور مداوم تلاش کند تا محیط را خنک کند، این امر سبب می‌شود به کولر فشار زیادی وارد شود و دستگاه آسیب ببیند. عکس این قضیه نیز صادق است. همچنین کولر‌ با ظرفیت بالا در محیط‌های کوچک می‌تواند باعث افزایش هزینه‌ی برق کولر شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *