بخاری

چگونه بخاری گازی خود را تمیز کنیم؟ [راهنمای جامع نگهداری بخاری گازی]

تکنوتعمیر - تمیز کردن بخاری گازی و راهکارهایی برای محافظت و نگهداری از آن

اگر می‌خواهید بدانید که چگونه باید بخاری گازی خود را تمیز کنید با ما همراه باشید تا نحوه‌ی شست‌ و شو و تمیز نمودن آن را مرحله به مرحله شرح دهیم.

بخاری‌های گازی به دلیل سهولت نصب و نوید گرمای یکنواخت، یکی از گزینه‌های گرمایشی محبوب برای فضاهای مسکونی و تجاری هستند. مانند هر دستگاه دیگری، بخاری گازی هم نیاز به تمیز نگه داشتن و نگهداری دارد تا از ایمنی و عملکرد بهتری در طول فصل پاییز و زمستان برخوردار باشد. این امر شامل بازرسی و تمیز کردن کامل و تنظیم شعله آن است. نگهداری عمومی و سرویس بخاری باید سالانه و در شروع فصل سرما صورت گیرد. از آنجا که این موضوع بسیار حائز اهمیت است، از این رو انجام آن نیاز به دانش و مهارت بالایی دارد. توصیه‌ی ما این است که برای انجام این کار حتما از یک متخصص کمک بگیرید. 

تمیز نمودن و شست و شوی اصولی بخاری قبل از استفاده از آن، در استفاده بهینه از این سیستم گرمایشی تاثیر بسیار زیادی دارد. ما در این مجموعه تصمیم گرفتیم تا راهنمای تمیز کردن و نگهداری بخاری‌‌های گازی را ارائه دهیم. لازم به ذکر است که یکی از خدمات مجموعه تکنو‌تعمیر تعمیر و سرویس بخاری، نصب و راه‌اندازی مجدد آن است.

 

»»» تعمیر و سرویس بخاری

 

پیش از اینکه نحوه تمیز کردن بخاری گازی را مطرح کنیم نیاز است تا ابزار و وسایلی که برای شستن آن نیاز است را آماده کنید.

تجهیزات مورد نیاز برای تمیز کردن بخاری 

شست و شوی بخاری گازی با آب نیاز به نیاز به ابزار و تجهیزات زیر دارد:

  • پارچه‌ی نم‌دار و مرطوب
  • برس
  • پیچ گوشتی
  • دمنده هوا

مراحل و روش شستن بخاری گازی

نکته‌ی مهمی که در نظافت بخاری گازی باید مطرح شود این است که وقتی می‌گوییم شست و شوی بخاری گاز با آب، منظور این نیست که واقعا بخاری گازی را با آب بشوییم چرا که این کار باعث پوسیدگی و بعضا زنگ زدن بخاری گازی می‌گردد.

پاک کردن بدنه‌ی خارجی بخاری و شیشه‌ آن

از آنجا که بخاری وسیله‌ایست که به شکل ثابت در یک گوشه‌ی اتاق قرار می‌گیرد و تقریبا نیمی از سال هم مورد استفاده قرار نمی‌گیرد بسیار مستعد نشستن گرد و غبار و خاک است. برای شست و شو در مرحله‌ی اول باید بخاری را از کاور مخصوص خارج کرده و یکبار غبار روبی از بدنه‌ی خارجی دستگاه انجام شود. سپس یک پارچه‌ی نم‌دار برداشته و آن را کاملا پاک می‌کنیم.

مورد بعدی نوبت به پاک کردن شیشه جلویی بخاری است که باید به آرامی انجام شود. چنانچه شیشه از داخل خاک گرفته باشد نیاز است است تا باز شود و قطعات آن از هم جدا گردند تا کاملا تمیز شود. اما حتی‌الامکان سعی کنید شیشه را از خارج تمیز کنید.

گاهی اوقات بدنه‌ی بخاری دچار لکه‌‌هایی می‌شود که کاملا به چشم می‌آید. برای پاک کردن آن، اگر بخاری روشن است حتما آن را خاموش کنید و اجازه دهید سرد شود تا آن را تمیز کنید. چرا که شستن بخاری با شیشه گرم احتمال ترکیدن و ترک‌خوردگی شیشه را به همراه دارد.

 

گردگیری منافذ و شیارهای بخاری

مرحله‌ی دوم نوبت به تمیز نمودن بخش‌های داخلی دستگاه است که باید با استفاده از یک برس و یا دمنده هوا با فشار زیاد آن را غبارروبی و تمیز نمائید.

 

تمیز نمودن مشعل و تنظیم شعله بخاری

مرحله‌ی سوم نوبت به تمیز کردن مشعل است که برای انجام آن از دمنده‌ی هوا استفاده می‌شود. چنانچه مشعل بخاری کثیف باشد نمی‌تواند هوا و گاز را از خود عبور دهد. بنابراین نیاز است هر از چند گاهی مشعل را خارج کرده و با دمنده اقدام به پاکسازی آن کنید. قبل از انجام این کار حتما از خاموش بودن بخاری اطمینان حاصل کنید. 

 

نصب و دودکش و تنظیم آن

مرحله‌ی چهارم نوبت نصب دود کش بخاری است. نصب دودکش بخاری نیازمند رعایت نکات مهمی است که اجتناب از آن در برخی موارد خسارت جبران ناپذیری وارد می‌کند.

نکات ضروری در حین نصب دودکش بخاری

اولین نکته‌ی مهم حین نصب دود کش، فاصله‌ی آن با کف پشت بام ست. چنانچه خروجی دودکش در پشت بام باشد باید حداقل فاصله‌ی ۶۰ سانتی‌متری با کف پشت بام را حفظ کنید.

دومین چیزی که باید مد نظر قرار گیرد استفاده از کلاهک‌‌های استاندارد H مانند است. این کلاهک از خروج گازهای حاصل از احتراق جلوگیری می‌کند.

سومین نکته‌ای که باید در نظر گرفت مربوط به دودکش بخاری است. قطری که برای دودکش بخاری باید در نظر گرفت باید مطابق با قطر دودکش ساختمان باشد، تا گازها‌ی حاصل از سوخت به خوبی از آن خارج شود.

در مرحله‌ی بعدی با استفاده از یک فندک یا کبریت باید از باز بودن مسیر اطمینان حاصل کنید.

نکته‌ی دیگر در نصب دودکش مربوط به لوله‌ی بخاری است. لوله بخاری مناسب، لوله‌ایست که اولا طول زیادی نداشته باشد، ثانیا پیچ و خم زیادی هم نداشته باشد.

نکات مهم پس از تمیز کردن و نصب بخاری

پس از اینکه بخاری را تمیز نمودیم لازم است از شلنگ‌های گاز استاندارد برای اتصال به لوله بخاری استفاده می‌کنیم.

شلنگی که انتخاب می‌کنیم باید:

اولا، نسوز باشد.

دوما، ابتدا و انتهای شیر گاز باید با استفاده از بست‌‌های آهنی محکم بسته شود.

در پایانه‌ی خروجی شیر گاز حتما از اهرمی برای باز و بسته کردن گاز استفاده شود.

در حین نصب بخاری باید به فاصله‌ی آن از دیوار دقت داشته باشیم. این فاصله باید به قدری باشد که در پشت آن هوا به خوبی جریان داشته باشد و شعله‌‌های آن به رنگ آبی بسوزد. این مورد بویژه زمانی اهمیت پیدا می‌کند که دیوار پشت بخاری رنگ یا کاغذ دیواری باشد.

نکته‌ی مهم دیگر، سطحی است که بخاری روی آن قرار می‌گیرد. مهم است که سطح زیرین بخاری هموار و مسطح باشد تا بخاری به خوبی کار کند و شعله‌های بخاری به خوبی پخش شود.

وقتی بخاری روشن است میزان اکسیژن در خانه کاهش می‌باید. به همین علت پیشنهاد می‌شود که یکی از پنجره‌‌ها را مقداری باز بگذارید تا راهی برای ورود هوای تازه به خانه باشد.

نکات مهم در جمع کردن بخاری با شروع فصل گرما

همان‌طور که وقتی قبل از شروع فصل سرما اقدام به باز کردن بخاری و تمیز کرن آن می‌کنید، درپایان این فصل و قبل از شروع فصل گرم سال هم باید اقدام به تمیز کردن آن نمود.  رعایت نکات زیر حین جمع آوری بخاری از جمله مواردی است که موجب افزایش طول عمر بخاری و عملکرد بهتر آن می‌شود. 

اولین نکته‌ای که در حین جمع‌آوری بخاری باید مد نظر قرار دهید استفاده از پوشش مناسب برای در قسمت خروجی لوله گاز شهری است تا هیچ گونه نشتی گازی وجود نداشته باشد.

دومین مورد استفاده از درپوش مناسب برای بخاری دودکش بخاری است.

در مرحله‌ی سوم از یک کاور مناسب برای به حداقل رساندن گرد و غبار روی بدنه‌ی دستگاه استفاده کنید.

از قرار دادن اجسام سنگین روی بخاری اجتناب نمایید. چرا که باعث آسیب دیدن آن می‌شود.

 

»»» تعمیر و سرویس بخاری در تهران

پرسش‌های متداول پیرامون تمیز کردن بخاری گازی

چگونه پلاستیک چسبیده به بخاری را تمیز کنیم؟

یکی از مشکلاتی که در اکثر مواقع اتفاق می‌افتد، چسبیدن پلاستیک به بخاری است. برای اینکه لکه‌ی پلاستیک چسبیده به بخاری را پاک کنیم باید از جوش شیرین و سرکه استفاده کنیم. پس از خاموش کردن بخاری و اندکی پس از سرد شدن آن، ابتدا مقداری جوش شیرین را به موضع بمالید پس از چند دقیقه سرکه را با مقداری آب مخلوط کرده و با یک دستمال تمیز روی محل مورد نظر می‌مالیم. پلاستیک نرم شده و به راحتی با یک کاردک جدا می‌شود.

چگونه پارچه و لباس چسبیده به بخاری را پاک کنیم؟

اگر از آن دسته افرادی هستید که از بخاری برای خشک کردن لباس‌هایتان استفاده می‌کنید، احتمال با این مسئله روبرو شده‌اید.

پس از اینکه بخاری را خاموش کردید و اندکی پس از سرد شدن آن، با اسکاچ لکه پارچه را از روی بخاری پاک کنید. 

چگونه لکه‌ی سوختگی روی بخاری را از بین ببریم؟

برای پاک کردن لکه سوختگی روی بخاری، می‌توانید از سرکه استفاده کنید. برای اینکار سرکه را در ظرف بریزید و آن را به محل مورد نظر اسپری کنید. اسپری سرکه به موضع سوختگی موجب می‌شود تا پاک شدن لکه‌‌ها سریع‌تر انجام شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *