پکیج

علت سرد و گرم شدن آب پکیج چیست؟ چگونه آن را رفع کنیم؟

تکنو‌تعمیر - علت سرد و گرم شدن آب پکیج | راهکارهای اساسی برای رفع سرد و گرم شدن آب

در گذشته آبگرمکن و موتورخانه‌ها عنوان منبعی برای سیستم گرمایشی در ساختمان‌ها را بر عهده داشتند اما امروزه پکیج جایگزین آن‌ها شده است. این سیستم در انواع مختلف دیواری، زمینی، مشعل‌دار، بدون مشعل در بازار عرضه می‌شوند. با اینکه هنوز هم در برخی نقاط از بخاری‌های نفتی استفاده می‌شود اما به طور کلی در مناطقی که گاز‌کشی شده است، استفاده از پکیج، امری رایج است. تعمیرات پکیج یکی از متداول‌ترین خدمات شرکت‌های تاسیساتی در سال‌های اخیر است. اهمیت عملکرد صحیح پکیج در سیستم آبرسانی برای وسایل گرمایشی منازل باعث شده است که عیب‌یابی و تعمیرات این سیستم تبدیل یکی از رایج‌ترین خدمات شرکت‌های تاسیساتی در سال‌های اخیر شود.

 

»»» تعمیر و سرویس پکیج

 

دلایل اصلی سرد و گرم شدن آب پکیج دیواری

یکی از رایج‌ترین مشکلاتی که ممکن است برای پکیج به وجود آید سرد و گرم شدن آب پکیج است. این نقص برای استحمام و شستشو مخصوصا در روزهای سرد سال بسیار آزاردهنده است و باید در اسرع وقت عیب‌یابی و رفع شود. دلایلی که باعث این نقص می‌شوند در دوسته‌ی عوامل مربوط به پکیج و عوامل غیر مرتبط با پکیج قرار گیرند. عوامل غیر مرتبط با پکیج، مواردی را در بر می‌گیرند که  می‌توانند غیر مستقیم بر عملکرد آن دستگاه اثر بگذارند مانند فشار آب ورودی کل ساختمان که در اثر خراب بودن پمپ یا خرابی دیافراگم منبع انبساط رخ می‌دهد. عواملی که مستقیما به پکیج ربط دارند می‌تواند مواردی مثل خرابی قطعات، جرم گرفتن مبدل، عدم نصب صحیح پمپ و بسیاری دیگر را در برگیرد. برخی از دلایل سرد گرم شدن آب پکیج در ادامه بررسی شده است:

 • نوسان فشار آب

فشار آب ورودی به واحد مسکونی از طریق پمپ صورت می‌گیرد. فشار آب باید در حد معینی باشد تا بتواند پکیج را روشن کند. اگر پمپ خراب باشد یا فشار آب نوسان داشته باشد پکیج به خوبی کار نمی‌کند و نتیجه‌ی آن سرد و گرم شدن آب پکیج است. بنابراین برای عیب‌یابی ابتدا باید فشار آب ساختمان جهت اطمینان از ثابت بودن فشار آب بررسی شود. اگر مشکل در فشار آب نبود پمپ را مورد بررسی قرار دهید تا در صورت خرابی، تعمیر یا تعویض شود.

 • خراب شدن سنسور آب گرم(NTC)

سنسور NTC یکی از قطعات مهم پکیج می‌باشد که دمای آب پکیج را اندازه‌گیری می‌کند. این سنسور به برد پکیج برق می‌رساند تا شعله کار کرده و آب، گرم شود. این برق‌رسانی تا جایی ادامه دارد که دمای آب به دمای تنظیم شده توسط مصرف‌کننده برسد. در این هنگام سنسور دما را به برد اعلام می‌کند. اگر سنسور NTC خراب باشد دمایی که به برد اعلام می‌شود اشتباه است. در نتیجه آب دچار نوسانات دمایی می‌شود. برای حل این مشکل باید سنسور را تعویض کنید.

 • جرم گرفتن مبدل

مبدل در پکیج وظیفه‌ی هدایت آب گرم به شیرآلات و گرم نگه داشتن رادیاتور‌ها را برعهده دارد. در پکیج‌های دو مبدل این وظایف بین مبدل اصلی و مبدل ثانویه تقسیم می‌شود. به این‌صورت که مبدل اصلی وظیفه‌ی تامین آب مورد نیاز برای سیستم گرمایشی و مبدل ثانویه آب مصرفی شیرآلات را برعهده دارند. در تماس بودن این قطعه با آب باعث می‌وشد بعد از گذشت چند سال دچار جرم گرفتگی شود. جرم مبدل باعث می‌شود این قطعه نتواند به درستی عمل کند در نتیجه نوسانات دمایی آب را شاهد خواهید بود. برای حل این مشکل، مبدل باید رسوب‌زدایی شود.

 • عدم عملکرد صحیح فلومتر

فلومتر پکیج قطعه‌ای است که وظیفه ی اندازه‌گیری مقدار آب جابه‌جا شده در یک مکان در مدت زمان معلوم، برعهده دارد. به این مقدار اندازه‌گیری شده، دبی گفته می‌شود. اگر فلومتر خراب باشد، دبی به اشتباه اعلام می‌شود و در نتیجه خاموش روشن شدن پکیج، آب سرد و گرم می‌شود.

 • تنظیم نبودن شعله دستگاه

در برخی موارد تنظیمات شعله‌ی دستگاه ممکن است به‌هم بریزد. یکی از نشانه‌های این اتفاق سرد و گرم شدن آب پکیج است. به این صورت که اگر شعله بیش از حد زیاد باشد دمای آب به سرعت به دمای مورد نظر می‌رسد و پکیج خاموش می‌شود. اما بعد از مدت کمی آب سرد می‌شود. این روند به صورت مداوم تکرار می‌شود. تنها راه‌حل این نقص تنظیم شعله توسط تکنسین است.

 • خرابی فلوسوئیچ

همه‌ی ما تجربه‌ی این را داشته‌ایم که هنگام باز کردن شیر، آب به خوبی گرم می‌شود اما زمانی که که سعی می‌کنیم با باز کردن شیر آب سرد آب را ولرم کنیم. آب به جای ولرم شدن کاملا سرد می‌شود. یکی از نشانه‌های این اتفاق می‌تواند خراب بودن فلوسوئیچ باشد. وظیفه‌ی فلوسوئیچ در پکیج این است که زمانی که شیر آب باز می‌شود این موضوع را برد اطلاع دهد تا پکیج روشن شود. حال اگر این قطعه با مشکل روبرو باشد، پیام به درستی منتقل نشده و آب سرد و گرم می‌شود.

 • معیوب بودن پرشر

پر‌شر آب قطعه ای است که نسبت به فشار آب حساس بوده و وظیفه‌ی کنترل آب پکیج را برعهده دارد.زمانی که فشار آب از فشاری که روی پر‌شر تنظیم شده بیشتر شود،مدار پر‌شر بسته می‌شود و پکیج روشن می‌شود. زمانی که این فشار کمتر از فشار تنظیم شده روی این قطعه باشد، پر‌شر به پکیج اجازه‌ی ادامه فعالیت نمی‌دهد. یکی از نشانه‌های معیوب شدن این قطعه سرد و گرم شدن آب می‌باشد.

 • سنسور شوفاژ

اگر تمام موارد را بررسی کرده‌اید و دلیل وجود نقص آن‌ها نبودند، در انتها سنسور شوفاژ را بررسی نمایید. اگر مشکل از این قطعه بود آن را تعویض کنید.

راهکارهای اساسی برای رفع مشکل سرد و گرم شدن آب

نوسانات دمای آب از جمله مشکلاتی است که باید در اسرع وقت رفع گردد. برخی از راهکارهایی که می‌توان برای رفع این نقص از آن‌ها استفاده کرد، به شرح زیر می‌باشد:

 1. برای بررسی فشار آب ورودی به ساختمان، پمپ آب را بررسی کنید. مشکلاتی مانند عدم نصب صحیح پمپ، خرابی قطعات آن، تنظیم نبودن پمپ آب و… می‌تواند باعث بروز این نقص باشد. با مشورت با یک تکنسین ماهر در این زمینه مشکل را رفع کنید.
 2. اگر پکیج از دو مبدل استفاده می‌کنید، مبدل را باید سالی یکبار شستشو دهید تا از رسوب گرفتن آن‌ جلوگیری کنید.
 3. سوپاپ پکیج را روغن‌کاری و جرم‌زدایی کنید.
 4. سنسور آب گرم را بررسی و در صورت نیاز تعویض کنید.
 5. شعله‌ی پکیج را تنظیم کنید. برای تنظیم شعله از تعمیرکار پکیج کمک بخواهید.
 6. در برخی موارد ممکن است مبدل حرارتی رسوب گرفته باشد که در این‌صورت باید رسوب‌زدایی شود.
 7. کم بودن بیش از حد فشار آب باعث قطع شدن ترموستات می‌شود.

رفع نوسانات دمایی آب پکیج توسط کارشناسان تکنوتعمیر 

تصور کنید در هنگام استحمام لحظه‌ای آب گرم و لحظه‌ای سرد شود این موضوع می‌تواند در هر فصلی آزاردهنده باشد. از این‌رو این نقص باید در اولین فرصت رفع گردد. شرکت فنی تخصصی تکنوتعمیر با بیش از ۱۵ سال سابقه در زمینه عیب‌یابی و تعمیر انواع پکیج‌ها آماده‌ی خدمت‌رسانی به شما مشتریان گرانقدر می‌باشد. این مجموعه دارای کادر مجرب و آشنا با جدیدترین متد روز دنیا در زمینه‌ی ارائه‌ی انواع خدمات نصب و تعمیر می‌باشد و خدمات خود را به صورت ۲۴ ساعته و در تمام ایام سال حتی روزهای تعطیل ارائه می دهد. رفع نوسانات دمایی آب از جمله اقداماتی است که در این مجموعه به صورت تخصصی انجام می‌شود. خدمات تعمیر و سرویس پکیج در تکنوتعمیر عبارتند از:

 • عیب‌یابی و تعمیر انواع پکیج
 • رسوب‌زدایی پکیج
 • عیب‌یابی پرشر
 • عیب‌یابی خطاهای پکیج
 • تعمیر برد پکیج
 • تعمیر ترموستات 
 • تعمیر کلید حرارتی
 • رسوب‌زدایی مبدل
 • تعمیر فن
 • تعمیر فلوسوئیچ و فلومتر

»»» تعمیر و سرویس پکیج در تهران

 

سوالات متداول پیرامون علت سرد و گرم شدن آب پکیج

دلایل اصلی نوسانات دمایی آب مصرفی چیست؟

✔ جرم گرفتن مبدل، عدم عملکرد صحیح فلوتر، معیوب بودن فلوسوئیچ، تنظیم نبودن شعله دستگاه، خرابی سنسور شوفاژ و.. از جمله دلایل سرد و گرم شدن آب دستگاه است.

آیا می‌توان بدون کمک تکنسین مشکل نوسانات دمایی آب را رفع کرد؟

✔ دلایل بروز مشکل سرد و گرم شدن آب پکیج در دو دسته قرار می‌گیرند. دسته‌ی اول مواردی است که ارتباط مستقیمی با پکیج ندارد. این موارد را می‌توانید خودتان مورد بررسی قرار دهید. دسته‌ی دوم مواردی را در برمی‌گیرد که به طور مستقیم با پکیج ارتباط دارد. برای این موارد بهتر است با تکنسین مشورت کنید. چرا که اگر اطلاعات کافی در این زمینه نداشته باشید، دستکاری فقط مشکل را حادتر می‌کند.

با چه اقداماتی می‌توان از بروز مشکلات در پکیج جلوگیری کرد؟

✔ سرویس سالیانه‌ی پکیج از جمله اقداماتی است که می‌توانید با انجام به موقع آن، از بروز مشکلاتی مثل نوسانات دمایی جلوگیری کنید. به طور کلی با رعایت موارد زیر می‌توانید از پکیج خود به خوبی نگهداری کنید:

 • درجه شوفاژ تا آخرین درجه زیاد نکنید.
 • استفاده از محافظ برق از سوختن و آسیب دیدن برد دستگاه جلوگیری می‌کند.
 • انجام سرویس دوره‌ای در وقت مناسب را  فراموش نکنید. 

خدمات مجموعه تکنوتعمیر کدام شهرها را تحت پوشش قرار می دهد؟

✔ تکنوتعمیر ضمن اعزام فوری فنی‌کاران تعمیر، تعویض و رفع آبریزی پکیج، آماده‌ی خدمت‌رسانی به صورت شبانه‌روزی و تمام‌وقت برای ساکنین شهر تهران و حومه می‌باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *