پکیج

پکیج بهتر است یا آبگرمکن؟ [مهم‌ترین تفاوت‌های پکیج با آبگرمکن]

تکنوتعمیر - پکیج یا آبگرمکن؟ بررسی تفاوت‌ها و عملکردهای پکیج و آبگرمکن

در گذشته از انواع آبگرمکن‌ها برای سیستم آبرسانی به سیستم‌های گرمایشی منزل، دفاتر و… استفاده می‌شد اما امروزه پکیج جایگزینی برای آن‌ها به شمار می‌رود. آیا تابحال به این فکر کرده‌اید که آبگرمکن دیواری بهتر است یا پکیج؟ ما در مجموعه تکنوتعمیر در این مقاله مقایسه‌ای بین پکیج و آبگرمکن‌های دیواری انجام داده‌ایم و سعی کرده‌‌ایم با بررسی تفاوت‌های بین این دو سیستم، به سوال‌هایی از این قبیل پاسخ دهیم.

 

پکیج چیست و چگونه عمل می‌کند؟

پکیج دستگاهی با ابعاد کوچک است که وظایف موتورخانه را با بالاترین کارایی و کمترین میزان مصرف سوخت شبیه‌سازی می‌کند. تنها تفاوتی که بین پکیج و موتورخانه وجود دارد این است که در نصب پکیج برخلاف موتورخانه نیازی به لوله‌کشی‌های بزرگ نیست. این سیستم شامل چندین بخش است که هر بخش وظایف خاص خود را دارد. به طور کلی وظیفه‌ی این مجموعه تامین آب گرم مورد نیاز مصارف معمولی و سیستم‌های گرمایشی است. به طور معمول پکیج‌ها دارای لوله‌های باریکی هستند که آب سرد وارد آن‌ها شده و توسط حرارت مستقیم مشعل گرم می‌شود. این آب گرم شده از سوی دیگر لوله توسط پمپ به شیر‌های آب مصرفی هدایت می‌رود. 

پکیج‌ها از نظر نصب به دو دسته‌ی پکیج دیواری و زمینی تقسیم می‌شوند. این سیستم قادر است آب گرم مصرفی و آب گرم مورد نیاز شوفاژها را برای واحدهای مسکونی به شکلی جداگانه تامین کند. از آنجایی که امروزه اکثر خانه‌ها به شوفاژ مجهز هستند، استفاده از پکیج ها امری رایج است. به طور کلی پکیج انواع مختلفی دارد که متناسب با شرایط محلی که قرار است قرار گیرند انتخاب می‌شوند. انواع پکیج عبارتند از: 

 • پکیج دیواری
 • زمینی
 • تک مبدل
 • دو مبدل
 • فن‌دار 
 • بدون فن
 • مشعل‌دار
 • بدون مشعل
 • چگالشی

طرز عملکرد پکیج چگونه است؟

به طور کلی طرز عملکرد پکیج به شرح زیر می‌باشد:

 • هنگام باز کردن شیر آب، سنسور جریان آب را تشخیص می‌دهد و به برد الکترونیکی اطلاع می‌دهد.
 • در این زمان برد الکترونیکی به محض دریافت اطلاعات جریان آب، دستور باز شدن جریان گاز و ایجاد جرقه را می‌دهد.
 • این دستور به جرقه‌زن می‌رسد، و این قطعه مشعل را روشن می‌کند.
 • با روشن شدن شعله، الکترود با تشخیص شعله، جرقه‌زن را متوقف می‌کند.
 • با این شرایط آبی که درون لوله‌های مبدل حرارتی در حال عبور است، گرم می‌شود.
 • در مرحله‌ی بعد ترموستات دمای آب را بررسی می‌کند. این قطعه با کمک برد جریان گاز را به اندازه و مطابق با دمای تنظیم شده دستگاه برقرار می‌کند.
 • هرگاه شعله خاموش شود، جریان گاز، با تشخیص سنسور شعله توسط دستور برد الکترونیکی قطع می‌شود. ضرورت این عمل این است که از جمع شدن و انتشار گاز جلوگیری کند.

آبگرمکن دیواری چیست و طرز کار این سیستم چگونه است؟

آبگرمکن یکی دیگر از سیستم‌های گرمایشی آب منازل است که قبل از پکیج در ساختمان‌ها استفاده می‌شد. اصلی‌ترین وظیفه‌ی این سیستم این است که آب گرم مصرفی منازل را تامین کند. آبگرمکن‌ها از لحاظ نوع منبعی که استفاده می‌کنند به دو دسته‌ی اصلی تقسیم می‌شوند:

 • آبگرمکن‌های مستقیم( مثل آبگرمکن نفتی، گازی، برقی). منبع این نوع آبگرمکن‌ها در خود سیستم قرار دارد.
 • آبگرمکن های غیر مستقیم( دوجداره، کویلی، خورشیدی). منبع انرژی این دسته جایی در خارج از سیستم مثل موتورخانه قرار دارد.

نحوه عملکرد آبگرمکن دیواری به این صورت است که آب سرد وارد سیستم می‌شود. این آب از لوله‌های مسی یا کویل‌ها عبور می‌کند که روی مشعل قرار دارند. لوله‌ها به واسطه‌ی مشعلی زیر آن‌ها قرار دارد، گرم می‌شوند. در نتیجه دمای آب داخل لوله نیز افزایش می‌یابد. سپس این آب گرم وارد لوله‌کشی ساختمان شده و به سمت شیرآلات هدایت می شود. آبگرمکن‌ها ممکن است به مرور زمان دچار رسوب‌گرفتگی شود. از این‌رو بهتر است هر چند‌وقت‌ یک‌بار سیستم را سرویس کنید. برای تعمیر و سرویس پکیج می‌توانید با کارشناسان مجموعه فنی تکنوتعمیر در ارتباط باشید. کارشناسان این مجموعه هم‌چنین در زمینه‌ی خرید بهترین نوع آبگرمکن نیز اطلاعاتی در اختیار مشتریان قرار می دهند. برخی فاکتورهایی که باید در هنگام خرید آبگرمکن به آن توجه داشت به شرح زیر است:

 1. رده مصرف انرژی
 2. ظرفیت آبگرمکن
 3. حداقل فشار آب ورودی
 4. حداکثر فشار خروجی آب گرم

»»» تعمیر و سرویس پکیج در تهران

اصلی‌ترین تفاوت‌های پکیج و آبگرمکن دیواری در چیست؟

با توجه به توضیحی که در مورد نحوه‌ی عملکرد پکیج و آبگرمکن دیواری ذکر شد، ممکن است این سوال‌ها برایتان پیش بیاید که پکیج بهتر است یا آبگرمکن دیواری؟ چه تفاوتی بین این دو سیستم وجود دارد؟ کدام به‌صرفه‌تر است؟ در ادامه‌ی مقاله به پاسخ این‌گونه سوالات می‌پردازیم.

امروزه کمتر ساختمانی مشاهده می‌شود که در واحدهای آن از پکیج استفاده نشود. این امر از مزایای استفاده از پکیج منشاء می‌گیرد. یکی از اصلی‌ترین مزایای استفاده از پکیج این است که در واقع عملکرد آبگرمکن و بخاری را به طور همزمان در بر می‌گیرد. برخی دیگر از مزایای استفاده از پکیج عبارتند از:

 • صدای کمتر حین کار کردن
 • کارایی و امنیت بالاتر
 • ابعاد کمتر
 • نگهداری ساده 
 • ساده و راحت بودن سرویس و تعمیر پکیج نسبت به آبگرمکن

در پاسخ به سوال پکیج بهتر است یا آبگرمکن، باید گفت که فاکتور‌های متعددی وجود دارد که در این مورد باید در نظر گرفته شود. یکی از این فاکتورها محل نصب سیستم است. پکیج یک موتورخانه کامل با بازدهی و کیفیت بالا است که کمترین حد مصرف انرژی را دارد. هزینه‌ی خرید پکیج بیشتر از آبگرمکن است. اما باید این نکته رو را نظر گرفت که با خرید پکیج از پرداخت هزینه برای آبگرمکن و بخاری جلوگیری می‌شود. به اصطلاح با یک تیر دو نشان می‌زنید. فضایی که پکیج و آبگرمکن اشغال می‌کنند تفاوت ندانی با هم ندارند اما باید توجه کنید که برای محیط‌های کمتر از ۶۰ متر پکیج سیستم مناسبی نمی‌باشد.

برخی از تفاوت‌های آبگرمکن دیواری و پکیج عبارتند از:

 • قیمت

قیمت برای اکثر خریداران، عاملی مهم به‌شمار می‌رود. قیمت آبگرمکن‌های نخزن‌دار کمتر از آبگرمکن‌های دیواری است و قیمت خرید پکیج از تمامی مدل‌های آبگرمکن بیشتر است. اما با خرید پکیج شما می‌توانید آبگرمکن و بخاری را یکجا در اختیار داشته باشید.

 • عملکرد

آبگرمکن‌ها فقط توانایی گرم کردن آب مصرفی را دارند و برای گرم کردن منزل باید از سیستم‌های گرمایشی دیگر مثل بخاری استفاده کرد. یکی از دلایل استقبال از پکیج نیز همین مورد می‌باشد. چرا که پکیج علاوه بر آب مصرفی شیرآلات، آب مورد نیاز برای سیستم‌های گرمایشی را نیز تامین می‌کند.

 • حجم اشغال شده برای نصب

آبگرمکن و پکیج هردو فضای کمی را برای نصب اشغال می‌کنند. پکیج‌ها قابلیت نصب در کابینت‌ها را نیز دارند. اما در محیط‌های کمتر از ۶۰ متر و محیط‌هایی که قطعی مکرر برق دارند، استفاده از پکیج پیشنهاد نمی‌شود.

 • مصرف انرژی

منبع انرژی آبگرمکن‌های قدیمی گاز یا نفت بود. آبگرمکن‌های جدید از برق برای روشن شدن فندک استفاده می کنند. در حالی که منبع انرژی پکیج به طور کامل از برق می‌باشد. این سیستم جهت انجام کار خود نسبت به آبگرمکن نیاز بیشتری به برق دارد.

 • امنیت 

آبگرمکن‌ها باعث کاهش اکسیژن موجود در فضا و گاهی انفجار می‌شوند، که این مورد از مهم‌ترین مشکلات استفاده از آبگرمکن است. این در حالی است که پکیج‌ها با استفاده از استاندارد‌های روز اروپا ساخته شده است و امنیت بالاتری دارند.

 • نوع فندک

در بسیاری از مدل‌های آبگرمکن فندک به صورت همیشگی روشن است تا در صورت نیاز به روشن کردن و گرم کردن کویل‌ها اقدام کند. در حالی که در پکیج‌ها فندک‌ها به وسیله‌ی انرژی الکتریکی فقط در زمان نیاز روشن می‌شوند.

سوالات متداول پیرامون تفاوت پکیج و آبگرمکن دیواری

 

اصلی ترین تفاوت‌های پکیج و آبگرمکن دیواری کدام است؟

آبگرمکن دیواری و پکیج در عوامل متعددی با یکدیگر متفاوت هستند. برخی از این عوامل عبارتند از: نوع منبع انرژی، نوع فندک، امنیت، حجم مورد نیاز برای نصب، عملکرد و…

نصب پکیج راحت‌تر است یا آبگرمکن دیواری؟

نصب هر سیستم گرمایشی شرایط و ضوابط منحصر به فردی دارد که باید یک به یک رعایت شود. در غیر اینصورت ممکن است خسارات جبران ناپذیری به محیط و افراد ساکن در آن وارد کند. فرقی نمی‌کند برای نصب آبگرمکن یا پکیج اقدام می‌کنید در هر صورت باید از متخصصینی کمک بگیرید که در این‌کار تجربه دارند.

مکان نصب پکیج و آبگرمکن دیواری چه تفاوتی با یکدیگر دارد؟

پکیج و آبگرمکن هر دو جای کمی برای نصب اشغال می‌کنند. اما استفاده و نصب پکیج در محیط‌های زیر ۶۰ متر، و یا محیط‌هایی که قطعی مکرر برق دارند، پیشنهاد نمی شود.

تکنوتعمیر چه خدماتی در خصوص پکیج و آبگرمکن ارائه می‌دهد؟

مجموعه فنی تخصصی تکنوتعمیر انواع خدمات در زمینه‌ی نصب و راه‌اندازی، سرویس و نگهداری، تعمیر، ارائه انواع خدمات مشاوره جهت تهیه انواع سیستم‌های گرمایشی یا قطعات آن‌ها و بسیاری دیگر را تحت پوشش خود قرار داده است. این خدمات توسط کارشناسان مجرب این مجموعه و به صورت ۲۴ ساعت شبانه‌روز و در تمام ایام سال ارائه می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *