کولر آبی

راهنمای جامع نصب و راه‌اندازی کولر آبی

technotamir.com - evaporative-cooler-installation-guide

نصب کولر آبی مانند نصب هر سرویس دیگری نیازمند دانش و تخصص است، مهارت بالایی می‌طلبد و بهتر است توسط سرویسکار انجام گیرد. چنانچه تمایل دارید خود اقدام به نصب آن نمایید داشتن یک راهنمای جامع و کاربردی به شما در این زمینه کمک زیادی می‌کند. در این مقاله قصد داریم تا شما را با مراحل نصب و راه‌‌اندازی کولر آبی از جمله نحوه‌ی نصب برق کولر آبی، راه‌اندازی موتور کولر آبی و سایر جزئیاتی که بدان نیاز دارید آشنا کنیم.

»»»  تعمیر و سرویس کولر آبی

 

بهترین زمان برای نصب و راه‌اندازی کولر آبی چه زمانی است؟

یکی از رایج‌ترین اشتباهات افراد این است که زمان مناسبی برای نصب تجهیزات سرمایشی از جمله کولر آبی در نظر نمی‌گیرند. به عبارت دیگر همین که هوا گرم می‌شود تازه می‌خواهند اقدام به خرید و راه‌اندازی آن کنند. در صورتی که بهترین زمان برای نصب و راه‌اندازی کولر آبی قبل از شروع فصل گرماست. به طور کلی پیشنهاد می‌شود در اواخر اسفند ماه یا اوایل فروردین این کار را انجام دهید. چرا که خود این فرآیند زمان‌بر است و نیاز به اقدامات دیگری از جمله بنایی، برق‌کشی، نصب کلید توکار، نصب پایه و … دارد. در این مطلب قصد داریم به طور مفصل به این موارد بپردازیم. 

قبل از هر چیزی بهتر است بدانید که انجام این کارهای فنی نیاز به دانش و تجربه‌ی فراوان دارد. چنانچه از مسائل فنی سر در نمی‌آورید و تجربه‌ی کافی در این زمینه ندارید برای جلوگیری از وقوع مسائل احتمالی و هزینه‌های اضافی کار را به یک متخصص بسپارید.

 

 

چه نکاتی در نصب و راه‌اندازی کولر آبی مهم است؟

  • بهتر است کولر آبی را در جایی نصب کنید که امکان سرویس سالانه و ماهانه‌ برای آن وجود داشته باشد.
  • از نصب کولر در مکان‌‌هایی که امکان تعویض و تعمیر قطعات در آن وجود ندارد خودداری نمایید.
  • بهتر است کولر آبی را در در فضای باز مثل بالکون یا پشت بام نصب کنید. زیرا هوای آزاد کارایی آن را افزایش می‌دهد.
  • فن کولر قدرت مکش بالایی دارد از این رو بهتر است تا از نصب آن در نزدیکی لوله‌ی فاضلاب یا هواکش اجتناب شود.
  • بهتر است کولر آبی روی زمین نباشد و حداقل ۲۰ تا ۳۰ سانتیمتر از سطح زمین فاصله داشته باشد.

 

 

مراحل نصب و راه‌اندازی کولر آبی چیست؟

 

سیم‌کشی و نصب برق کولر آبی

اولین مرحله برای نصب کولر آبی، نصب برق و سیم‌کشی آن است. برای جلوگیری از تماس سیم‌ها با آب بهتر است آن را در جعبه‌ی تقسیم قرار داده و از پشت کنتور برق تا محل نصب آن را امتداد دهیم. سیم‌های بکار رفته در سیم‌کشی برق، فاز و نول و ارت است.

نصب کلید کولر آبی

از سیم‌های دیگری که در کولر آبی وجود دارد، سیم کلید کولر است که از ۵ رشته‌ی نول، ارت، دور تند، دور کند و پمپ آب ساخته شده است. هر کدام از این رشته‌ها باید به دکمه‌های مرتبط به خودش وصل شود. دکمه‌ی اول آبی رنگ است و به پمپ آب وصل می‌شود.

دکمه‌ی دوم قرمز رنگ است و به موتور کولر متصل می‌گردد. دکمه‌ی آخر به رنگ‌های مختلفی وجود دارد و مربوط به دور کند و دور تند کولر است.

 

کلیدهای کولر در دو نوع سه پل و چهار پل وجود دارد.

کلید سه پل ارزان‌تر و نصب آن آسان‌تر است و از روی علامت‌‌های درج شده روی آن باید سیم را به پیچ مربوطه وصل کرد. علامت‌های بکار رفته در این پیچ‌ها عبارت است از:

علامت F: مربوط به رشته‌ی دور تند کولر

علامت S: مربوط به رشته‌ی دور کند کولر

علامت P: مربوط به رشته‌ی پمپ کولر

علامت L: مربوط به رشته‌ی فاز کولر

کلید کولر چهار پل، جدیدترین کلیدهای کولر هستند. مزیت استفاده از این کلیدها در کولر آبی این است که در صورت کار نکردن کولر، اتصال سیم نول به کولر را قطع می‌کند. 

علامت‌های بکار رفته در در این پیچ‌ها عبارت است از:

علامت SP: مربوط به رشته‌ی دور تند کولر

علامت SL: مربوط به رشته‌ی دور کند کولر

علامت P: مربوط به رشته‌ی پمپ کولر

علامت L: مربوط به رشته‌ی فاز کولر

علامت N پایین: مربوط به رشته‌ی نول ورودی

علامت N بالا: مربوط به رشته‌ی نول خروجی

سیم‌کشی به ترمینال کولر

در این مرحله باید سیم‌ها را از طریق جعبه تقسیم به کولر وصل کنید. از داخل جعبه‌ی تقسیم سیم اتصال به زمین را به پیچ مربوطه و بقیه‌ی سیم‌ها را طبق علامت و رنگ آن‌ها به ترمینال کولر ببندید.

انتقال آب به کولر آبی

آب مصرفی کولر آبی از طریق کنتور آب و با استفاده از لوله‌های پلیمری یا فلزی تامین می‌شود. از این‌رو، لوله‌کشی آب باید تا نزدیکی کولر ادامه یابد و از طریق یک شلنگ به شناور وصل شود

نصب آبریز و شناور کولر آبی

شناور یکی از اجزای کولر آبی است و کارایی درست آن بستگی زیادی به تراز بودن یا نبودن کولر دارد. شناور حجم آب کولر را کنترل می‌کند.

آبریز یکی از اجزای کولر است که جنس آن از پلاستیک بوده وجود آن باعث می‌شود آب از کف کولر خارج نشود. بهتر است برای جلوگیری از نشتی و خروج آب از کولر، آبریز با یک مهره و واشر به کف کولر پیچ شود.

ساخت چهارپایه‌ی کولر آبی

همانطور که قبلا ذکر شد کولر آبی بنا به دلایلی چون نشتی آب و حفظ فاصله‌ی استاندارد برای توزیع هوای کولر نباید روی زمین قرار گیرد. بنابراین بهتر است برای این‌کار از یک چهارپایه ترجیحا فلزی استفاده شود.

اتصال کولر آبی به کانال

کانال کولر آبی از جنس فلز بوده و برای اتصال محکم آن به کولر باید از چسب، پیچ، تسمه‌‌های فولادی و … استفاده کرد. متداول‌ترین روش برای این اتصال استفاده از گیره‌‌‌های پلاستیکی است.

نصب موتور کولر آبی

گام بعدی در نصب و راه‌اندازی کولر آبی نصب صحیح موتور آن است. به این منظور باید سیم‌‌های برق موجود در جعبه تقسیم را با توجه به رنگی که روی آن است به موتور متصل کرد. در هنگام نصب موتور باید دقت کرد تا آب به درون آن نفوذ نداشته باشد . پس از آن نوبت به نصب پولی و تسمه‌ی کولر می‌رسد. نصب تسمه باید به گونه‌ای صورت گیرد که خیلی شل یا سفت نباشد. در آخر موتور را به پمپ وصل می‌کنیم.

تهیه‌ی پوشال مناسب برای کولر

خنک کردن کولر آبی تا حد خیلی زیادی به انتخاب پوشال مناسب بستگی دارد. پوشال انتخابی باید با ظرفیت کولر متناسب باشد. این امر تا حد زیادی در مصرف برق صرفه‌جویی به عمل می‌آورد. قبل از استفاده از پوشال باید آن را خیس نموده و شبکه‌ی توری را روی آن قرار دهیم.

نصب دریچه‌ی کولر آبی

مرحله‌ی بعدی در نصب کولر آبی، نصب دریچه‌های آن است. قبل از خرید دریچه‌ها ابتدا از ابعاد دقیق آن مطلع شوید. دریچه‌ها معمولا از یک بخش داخلی و یک قاب بیرونی تشکیل شده‌اند. قاب درونی معیار اندازه‌گیری برای خرید دریچه است.

نصب سایبان کولر آبی

برای اینکه کولر آبی عملکرد بهتری داشته باشد و در مصرف انرژی تا حد زیادی صرفه‌جویی به عمل آید لازم است تا برای آن سایبان نصب کنید. نصب سایبان، کولر را از تابش مستقیم خورشید، بارش باران و نشستن گرد و غبار در امان نگه می‌دارد و از پوسیدگی آن تا حد زیادی جلوگیری می‌شود. برای سایبان پس از مشخص نمودن دهانه‌ی نصب کولر و جهت سایه یا آفتاب، در نهایت با اندازه‌گیری طول و عرض آن می‌توانید اقدام به خریداری و نصب آن نمایید.

 

 

چگونه تست نهایی کولر آبی را بعد از راه‌اندازی انجام دهید؟

پس از طی مراحل بالا نوبت به مرحله‌ی تست نهایی می‌رسد. جهت تست نهایی کولر باید ابتدا پمپ را روشن کنید تا مطمئن شوید آب به درستی از پایین به بالا انتقال می‌یابد. بعد چک کنید تا هیچ گونه نشتی در کف کولر رخ ندهد.

سپس برای اطمینان از اینکه پوشال‌ها کاملا خیس شده‌اند یا خیر، باید دریچه‌ها را ببندیم. در صورتی که آب به طرفین انتقال یابد باید پوشال‌ها را جابجا نمایید. سپس پمپ را روشن نموده اجازه دهید تا پوشال‌ها خیس شوند و در نهایت موتور را روشن نمایید.

 

 

تکنو‌تعمیر در راستای نصب و راه‌اندازی کولر آبی چه اقداماتی انجام می‌دهد؟

تکنو‌تعمیر در راستای کمک به حال هموطنان و مشتریان در تلاش است تا به بکارگیری بهترین و زبده‌ترین کارشناسان گام اساسی در جهت نصب، راه‌اندازی، تعمیر و سرویس کولر آبی بردارد. به طور کلی خدمات قابل ارائه‌ی این مرکز عبارت است از:

نصب کولر آبی روی تراس، نصب کولر آبی پوشالی، سلولزی و پرتابل، نصب پمپ آب کولر آبی، نصب موتور کولر آبی، سیم‌کشی موتور کولر آبی، برق‌کشی و نصب برق کولر آبی، نصب کلید کولر آبی، لوله‌کشی آب کولر و … 

 

»»»  تعمیر و سرویس کولر آبی در تهران

 


 

پرسش‌های متداول پیرامون نصب و راه‌اندازی کولر آبی

 

بهترین زمان برای نصب و راه‌اندازی کولر آبی چه زمانی است؟

✔ بهترین زمان برای نصب و راه‌اندازی کولر آبی قبل از شروع فصل گرماست. به طور کلی پیشنهاد می‌شود در اواخر اسفند ماه یا اوایل فروردین این کار را انجام دهید.

 

✅ رعایت چه نکاتی در نصب و راه‌اندازی کولر آبی ضروری است؟

بهتر است کولر آبی را در جایی نصب کنید که امکان سرویس سالانه و ماهانه‌ برای آن وجود داشته باشد.

    از نصب کولر در مکان‌‌هایی که امکان تعویض و تعمیر قطعات در آن وجود ندارد خودداری نمایید.

   بهتر است کولر آبی را در در فضای باز مثل بالکون یا پشت بام نصب کنید. زیرا هوای آزاد کارایی آن را افزایش می‌دهد.

   فن کولر قدرت مکش بالایی دارد از این رو بهتر است تا از نصب آن در نزدیکی لوله‌ی فاضلاب یا هواکش اجتناب شود.

   بهتر است کولر آبی روی زمین نباشد و حداقل ۲۰ تا ۳۰ سانتیمتر از سطح زمین فاصله داشته باشد.

 

✅ راهنمای نصب صحیح موتور کولر آبی چگونه است؟

باید سیم‌‌های برق موجود در جعبه تقسیم را با توجه به رنگی که روی آن است به موتور متصل کرد. در هنگام نصب موتور باید دقت نمود تا آب به درون آن نفوذ نداشته باشد. پس از آن نوبت به نصب پولی و تسمه‌ی کولر می‌رسد. نصب تسمه باید به گونه‌ای صورت گیرد که خیلی شل یا سفت نباشد. در آخر موتور را به پمپ وصل می‌کنیم.

 

✅ چه پوشالی برای کولر آبی خود انتخاب کنیم؟

خنک کردن کولر آبی تا حد خیلی زیادی به انتخاب پوشال مناسب بستگی دارد. پوشال انتخابی باید با ظرفیت کولر متناسب باشد. این امر تا حد زیادی در مصرف برق صرفه‌جویی به عمل می‌آورد. قبل از استفاده از پوشال باید آن را خیس نموده و شبکه‌ی توری را روی آن قرار دهیم.

 

✅ آیا نصب سایبان برای کولر آبی در راستای اقدامات تکنوتعمیر است؟

✔ بله یکی از اقدامات اساسی برای کارایی بالای کولر آبی و مصرف بهینه‌‌ی انرژی در آن، نصب سایبان برای کولر آبی است که توسط کارشناسان این مجموعه قابل انجام است.

 

✅ سرویس‌دهی خدمات تکنو‌تعمیر در راستای خدمات مربوط به تعمیر، سرویس، نصب و راه‌اندازی کولر آبی چگونه است؟

مجموعه‌ی تکنو‌تعمیر با در اختیار داشتن کادری مجرب و آگاه قادر است کلیه‌ی خدمات و اقدامات مربوط به کولر آبی را به صورت ۲۴ ساعته و در هر ساعتی از شبانه‌روز به انجام برساند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *