لوله‌کشی فاضلاب

رفع نشتی لوله فاضلاب [ارائه‌ی راهکارهای اساسی برای رفع نشتی آن]

لوله‌کشی فاضلاب یکی از مهم‌ترین سیستم‌های تاسیسات در ساختمان است و به دو روش سنتی و زیر‌سقفی اجرا می‌شود. لوله‌کشی فاضلاب شبکه‌ای متشکل از لوله و اتصالات است که اصلی‌ترین وظیفه‌ی آن خارج کردن آب‌های آلوده از ساختمان است. این سیستم مانند سیستم‌های دیگر ممکن است با برخی از مشکلات احتمالی روبرو باشد. یکی از متداول‌ترین مشکلاتی که برای این سیستم رخ می‌دهد نشتی از لوله‌ها است. این مشکل برای ساکنین ساختمان بسیار آزاردهنده است. چرا که هم کثیفی منزل را به دنبال دارد و در موارد شدیدتر باعث ریزش سقف و آسیب به بنای ساختمان می‌شود. از این‌رو با بروز کوچکترین نشانه از نشتی لوله فاضلاب باید در صدد رفع آن برآیید. شرکت فنی تخصصی تکنوتعمیر با بیش از ۱۵ سال سابقه در زمینه‌ی اجرا، تعمیر و بازسازی لوله‌کشی فاضلاب در خدمت شما مشتریان گرانقدر می‌باشد. 

 

دلایل نشتی لوله‌های فاضلاب

لوله‌های به‌کار رفته در سیستم فاضلاب ساختمان به دلایل متعدد ممکن است دچار نشتی شوند. نشتی لوله‌هایی که در کف و سقف واحدهای ساختمان قرار گرفته است می‌تواند باعث ریزش گچ در محل نشتی و در موارد شدیدتر ریزش سقف شود. دلایل ترکیدگی و نشتی لوله‌ها را می‌توان به دو دسته از عوامل مربوط به مصرف‌کننده و مجری کار ربط داد. برخی از رایج‌ترین دلایل نشتی لوله‌های فاضلاب به شرح زیر می‌باشند:

 • استفاده از لوله‌های با کیفیت پایین در اجرای لوله‌کشی فاضلاب، برای پایین آوردن هزینه‌های لوله‌کشی
 • وارد شدن اجسام خارجی به لوله‌ها و گرفتگی لوله‌ها
 • شل شدن اتصالات
 • شکستن لوله‌ها
 • زنگ‌زدگی لوله‌های فاضلاب با گذر زمان
 • پوسیدگی لوله‌ها بر اثر واکنش با اکسیژن هوا 
 • استفاده بیش از حد از فنر برای باز کردن لوله‌های سینک و حمام توسط افراد کارنابلد
 • آسیب دیدن لوله‌ها به دلیل سوراخ کردن دیوار
 • از بین رفتن آب‌بندی لوله‌ها بر اثر استفاده بیش‌از‌حد از مواد لوله‌بازکنی
 • نصب اتصالات لوله‌های فاصلاب به صورت غیراصولی یا توسط افراد غیر‌متخصص
 • ترکیدگی لوله‌ها بر اثر عمق زیاد و حجم مصالح سنگین روی لوله‌های فاضلاب
 • سهل‌انگاری مصرف‌کننده

 

علائم وجود ترکیدگی و نشتی در لوله‌کشی فاضلاب

وجود نشتی در لوله‌های فاضلاب بسیار آزاردهنده است و در موارد شدیدتر می‌تواند خطرناک باشد. موارد شدید وجود نشتی در لوله فاضلاب می‌تواند ریزش سقف و دیوار منزل و ترکیب شدن آب مصرفی و مواد فاضلابی را در پی داشته باشد که با سلامتی افراد ساکن در محیط ارتباط دارد. به همین دلیل با مشاهده کوچکترین نشانه از وجود ترکیدگی یا نشتی در لوله‌ها سریعا برای رفع آن اقدام کنید. اما این نشانه‌ها و علائم چه چیزهایی را در بر‌می‌گیرد؟ برخی از علائم ترکیدگی و نشتی لوله‌کشی فاضلاب عبارتند از:

 • هرگونه آبریزی از لوله‌هامخصوصا از لوله‌های زیر سینک
 • انتشار بوی نامطبوع فاضلاب 
 • توزیع گاز فاضلاب و ایجاد سردرد و مسمومیت در افراد
 • نم زدگی روی دیوار، سقف، کف واحد و تغییر رنگ آن
 • طبله شدن گچ دیوار

 

نحوه‌ی رفع نشتی لوله‌کشی فاضلاب

اولین قدم برای رفع نشتی لوله فاضلاب، تشخیص محلی است که نشتی از آن‌جا رخ می‌دهد. از چسب مخصوص نشتی و مایع درزگیر می‌توان برای رفع نشتی لوله فاضلاب استفاده کرد. در شرایطی که می‌توان از چسب استفاده کرد باید ابتدا محل نشت را پیدا کرده و بعد از خالی کردن دور آن چسب مخصوص را روی محل نشتی بریزید و صبر کنید تا خشک شود. همانطور که پیش‌تر گفتیم لوله‌های فاضلاب به دو صورت روکار و توکار اجرا می‌شوند. لوله‌هایی که به صورت توکار قرار گرفتن برای رفع نشتی نیاز به تخریب دارند.  

 

 رفع نشتی لوله‌کشی فاضلاب توکار

ترمیم و رفع نشتی لوله‌های فاضلاب گاهی با چسب رفع نشتی ، مایع درزگیر لوله‌ فاضلاب، گاهی با تخریب محل انجام می‌شود. رفع نشتی لوله‌کشی فاضلاب توکار به شرایط لوله و ناحیه‌ی آسیب دیده بستگی دارد. برای پیدا کردن محل نشتی لوله و رفع آن باید از متخصصین در این زمینه کمک بگیرید چرا که رفع نشتی لوله‌های توکار امری فنی می‌باشد. افرادی که در این زمینه تجربه دارند زمان کمتری برای یافتن محل نشتی صرف می‌کنند. رفع نشتی از این نوع لوله‌کشی با دو روش رفع نشتی با تخریب و بدون تخریب انجام می‌شود که در ادامه بررسی شده است. 

 

رفع نشتی لوله‌کشی فاضلاب توکار با تخریب

یافتن محل نشتی و رفع آن در لوله کشی فاضلاب توکار کاری بسیار چالش برانگیز است. چرا که دسترسی مستقیم به این لوله‌ها امکان‌پذیر نیست. تخریب محل لوله‌ی آسیب‌دیده و بازسازی مجدد آن منطقی ترین کاری است که در این روش می توان به‌کار برد. بعد از تخریب با استفاده از روش‌های زیر می توان نشتی لوله را رفع کرد.

 • رفع نشتی با برش دادن لوله زمانی که نشتی بین اتصالات و لوله ایجاد شده است.
 • درزگیری لوله‌ی فاضلاب برای رفع کردن قسمت‌های کوچکی که باعث نشتی شده است.
 • استفاده از خمیر درزگیر لوله فاضلاب برای زمانی که شکستگی یا سوراخ بزرگ در لوله ایجاد نشده است.

 

رفع نشتی لوله‌کشی فاضلاب توکار بدون تخریب

ممکن است روش رفع نشتی لوله‌های فاضلاب توکار بدون تخریب، عجیب و غیرممکن به نظر برسد. اما باید بگوییم واقعیت این است که با استفاده از مواد نانو می‌توان بدون کوچکترین تخریبی نشتی لوله‌های فاضلاب را رفع کرد. در این روش متخصصن ابتدا جریان آب را قطع می‌کند سپس با استفاده از دستگاه نشتی‌یاب محل دقیق نشتی را مشخص می‌کند. برای بالا بردن دقت این‌کار متخصصان گاهی کابل دوربین را داخل لوله فرستاده و محل دقیق نشتی را پیدا می‌کنند. بعد از پیدا کردن محل آسیب، چسب‌های رزینی یا مواد ترمیمی اکلریک را به محل آسیب دیده تزریق می کنند به طوری که کاملا سطح آسیب‌دیده پوشانده شود. این‌کار در واقع ایجاد یک لوله ی جدید درون لوله‌ی آسیب دیده است. این روش استحکام زیادی به لوله می‌بخشد اما باید توسط متخصصین ماهر در این زمینه انجام شود.

دو روش دیگر نیز وجود دارد که بدون تخریب نیستند اما با کمترین تخریب می‌توان آن‌ها را اجرا کرد. این دو روش به شرح زیر می‌باشند:

آستر‌کشی لوله فاضلاب توکار از داخل

اگر قطر لوله‌ی به‌کار رفته در سیستم لوله کشی فاضلاب زیاد باشد، متخصص می‌تواند برای ترمیم لوله یک آستر لوله‌ی جدید درون آن قرار می دهد. برای این‌کار ابتدا باید در محل نشتی سوراخی ایجاد کرد و سپس دستگاه مخصوص را وارد لوله می‌کنند. در این مرحله تخریب جزئی لازم است.

ترمیم با سوراخ‌کاری افقی لوله فاضلاب

انجام این روش به تجربه‌ی بالایی نیاز دارد و با حداقل تخریب انجام می‌شود. ابتدا محل آسیب را مشخص می‌کنند و سپس سوراخی افقی را روی خاک محل آسیب‌دیده ایجاد می‌کنند. در مرحله‌ی بعد لوله‌ی شکسته را خارج کرده و سسپس لوله‌ی جدید را با کمک دوربین‌ها وارد محل آسیب‌دیده می‌کنند و با کمک چسب‌های رزینی به سیستم می‌چسبانند.  

 

رفع نشتی لوله فاضلاب در تکنوتعمیر 

تکنوتعمیر با بیش از ۱۵ سال سابقه در زمینه‌ی خدمات تعمیر و بازسازی لوله‌های آب و فاضلاب در خدمت شما مشتریان گرانقدر می‌باشد. این مجموعه با بهره بردن از کادر با تجربه و آشنا با جدیدترین متد روز دنیا توانسته در زمره‌ی برترین شرکت‌های تاسیساتی قرار بگیرد. مشکلات لوله‌کشی ممکن است در هر ساعتی از شبانه‌روز رخ دهد. جای نگرانی نیست چرا که تمامی خدمات این مجموعه به‌صورت ۲۴ ساعته و در تمام ایام سال حتی روزهای تعطیل ارائه می‌شوند. برخی از خدماتی که رد این مجموعه ارائه می‌شود عبارتند از:

 • اجرای انواع لوله‌کشی‌های زیر‌سقفی و سنتی
 • نصب و تعمیر شیرآلات
 • بازسازی لوله‌های روکار و توکار
 • تعویض انواع لوله‌های چدنی، پلیکا
 • اجرای انواع لوله‌کشی فاضلاب
 • نصب و تعویض لوله‌های فاضلاب
 • تشخیص ترکیدگی لوله با دستگاه و بدون کنده‌کاری
 • نشت‌یابی، رفع نم و رطوبت‌های حاصل از آن
 • آب بندی لوله‌های فاضلاب
 • رفع گرفتگی چاه و لوله‌های فاضلاب

 

 

سوالات متداول پیرامون رفع نشتی لوله‌کشی فاضلاب

✅ بهترین و ساده‌ترین راه برای رفع نشتی لوله‌کشی فاضلاب چیست؟

✔  اگر نشت لوله‌ی فاضلاب ناشی از شکستن لوله باشد و شکستگی خیلی بزرگ نباشد، استفاده از چسب راه‌حلی بسیار ساده است.

✅ بهترین راه برای تشخیص محل نشتی چیست؟

✔  بهترین راه برای تشخیص محل نشتی تطبیق محل نم زدگی با محل لوله‌کشی فاضلاب ساختمان در طبقه فوقانی است.

✅ نشتی به چه دلایلی رخ می‌دهد؟

✔  استفاده از لوله‌های با‌کیفیت پایین در اجرای لوله‌کشی فاضلاب، برای پایین آوردن هزینه‌های لوله‌کشی، وارد شدن اجسام خارجی به لوله‌ها و گرفتگی لوله‌ها، شل شدن اتصالات، شکستن لوله‌ها، زنگ‌زدگی لوله‌های فاضلاب با گذر زمان، پوسیدگی لوله‌ها بر اثر واکنش با اکسیژن هوا، استفاده بیش از حد از فنر برای باز کردن لوله‌های سینک و حمام توسط افراد کارنابلد، آسیب دیدن لوله‌ها به دلیل سوراخ کردن دیوار، از بین رفتن آب‌بندی لوله‌ها بر اثر استفاده بیش‌از‌حد از مواد لوله‌بازکنی، نصب اتصالات لوله‌های فاضلاب به صورت غیر اصولی یا توسط افراد غیر‌متخصص، ترکیدگی لوله‌ها بر اثر عمق زیاد و حجم مصالح سنگین روی لوله‌های فاضلاب، سهل‌انگاری مصرف‌کننده دلایلی هستند که ممکن است باعث نشتی در لوله‌های فاضلاب شود.

✅ خدمات تکنوتعمیر در زمینه‌ی تعمیر و بازسازی لوله‌کشی فاضلاب چگونه ارائه می‌شود؟کارشناسان مجموعه تکنوتعمیر به صورت ۲۴ ساعته و در تمام ایام سال حتی روزهای تعطیل پاسخگوی شما مشتریان گرانقدر می‌باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *