آب‌گرم‌کن

علت سوت کشیدن و صدای آبگرمکن از چیست؟

technotamir.com - fix sound water heater

چرا برخی مواقع آبگرمکن سر و صدا می‌دهد؟ آیا باید نگران بود؟! این سوال رایجی است که توسط اکثر صاحبخانه‌‌ها مطرح می‌شود.

اینکه آبگرمکن در حین کار، سر و صدا ایجاد کند، اصلا غیر معمول نیست. این امر به ویژه با شروع فصل سرما که آبگرمکن بیشتر کار می‌کند تا آب گرم مصرفی خانه را تامین کند، شدت می‌یابد.

دلایل زیادی برای شنیده شدن صدا از آبگرمکن وجود دارد. اگرچه خیلی از این صداها بی‌خطرند و نیاز به هیچ‌گونه توجه یا اقدام خاصی از جانب شما ندارند، با این حال برخی از آن‌ها نشان‌دهند‌ه‌ی‌ وجود یک مشکل اساسی در آبگرمکن است. در نتیجه باید علت‌ را پیدا کرد تا از بروز مشکلات بیشتر در دستگاه جلوگیری به عمل آورد. بسیاری از این صداها با تعمیرات جزئی رفع می‌شوند و نیاز به تعویض کامل ندارند. به خواندن ادامه دهید تا در مورد ۵ صدای رایجی که از آبگرمکن شنیده می‌شود مطلع شوید و به یاد داشته باشید که تکنسین‌های متخصص تکنوتعمیر برای رفع خرابی و عیب‌یابی آبگرمکن همیشه در دسترس هستند.

علت صدای آبگرمکن دیواری

برخی صداهای آبگرمکن حین روشن و خاموش شدن و حین کار کردن سیستم طبیعی است. اما اگر این صداها غیرعادی و آزاردهنده باشند باید در پی رفع آن باشید. برای رفع صداهای ایجاد شده در سیستم ابتدا باید دلایل آن را بررسی کنید. در این شرایط ممکن است صداهایی از قبیل صدای تق تق، صدای انفجاری روشن شدن آبگرمکن، صدای سوت کشیدن و… به گوش برسد. در ابتدا باید بررسی کنیم که صدا از کدام ناحیه آبگرمکن به گوش می‌رسد. دلایل متعددی وجود دارد که در شرایط شنیدن صداهای غیر‌عادی باید بررسی کنید.

 • تنظیم نبودن شیر برقی
 • رسوب گرفتن مدار حرارتی
 • خراب شدن پمپ
 • معیوب بودن سنسور‌های حرارتی
 • خراب بودن شیر احتراق یا شل شدن آن
 • تنظیم نبودن فشار گاز مشعل
 • تنظیم نبودن فشار آب
 • اختلال در فرآیند احتراق

همگی علت صدای آبگرمکن دیواری بوتان محسوب می‌شود. هم‌چنین ممکن است صداهای گوناگون دیگری از آبگرمکن شنیده شود که هرکدام مربوط به بخش خاصی از سیستم است. برخی از این صدا به شرح زیر است:

۱. صدای سوت کشیدن آبگرمکن دیواری

آبگرمکن جزئی جدانشدنی از سیستم آبرسانی منزل می‌باشد که با هدف افزایش دمای آب مصرفی تعبیه شده است. علت سوت کشیدن آبگرمکن زمینی یا دیواری یا صدای جیغ در آن وجود مانع یا محدودیت در مسیر جریان آب است. یکی از این محدودیت‌ها معیوب شدن یا وجود مانع در شیر ورودی آبگرمکن است. برای رفع این صدا، کافی است که شیر ورودی را بررسی کنید که مانعی جلوی ورودی را نگرفته باشد. در صورتی که محدودیتی در شیر نبود، در این شرایط اگر شیر نیمه باز بود آن را کامل باز کنید اگر صدا قطع نشد احتمالا شیر معیوب است و باید تعویض شود. برای تعویض، فلکه شیر اصلی را ببندید و سپس شیر را تعویض کنید. یک علت سوت کشیدن آبگرمکن گازی، صدای موتور پمپ است. اگر بلبرینگ پمپ روغن کافی نداشته باشد این صدا از آبگرمکن دیواری شنیده می‌شود. پروانه پمپی وظیفه‌ی به گردش درآوردن آب درون آبگرمکن را بر عهده دارد. اگر این قطعه دچار رسوب گرفتگی شود، صدایی شبیه به صدای سوت از دستگاه به گوش می‌رسد. علت سوت کشیدن آبگرمکن‌ دیواری بوتان را می‌توان در موارد زیر خلاصه کرد:

 • صدا دادن پمپ آبگرمکن که در اکثر مواقع با روغن‌کاری رفع می‌گردد.
 • وجود هوا در کوره آبگرمکن که چاره‌ی آن هواگیری است.
 • رسوب گرفتن پروانه پمپی که باید با دقت آن را رسوب‌زدایی نمود.

۲.صدای تق تق آبگرمکن دیواری

این صدا از جمله صداهایی است که زیاد نگران کننده به نظر نمی‌رسد. اگر آبگرمکن منزل شما از نوع گازسوز باشد این صدا را ممکن است به وفور شنیده باشید. شنیدن صدای تق تق ممکن است کمی آزاردهنده باشد، همچنین می‌تواند نشان‌دهنده‌ی وجود تراکم در سیستم باشد. با وجود اینکه این صدا از جمله صداهای طبیعی آبگرمکن است اما در این شرایط کمک گرفتن از یک تعمیرکار خالی از لطف نیست. چرا که یکی از مهم‌ترین مسائلی که باید به آن توجه داشت ایمنی وسایل گازسوز است. به طور کلی عمده‌ترین مواردی که برای تشخیص علت صدای تق تق باید بررسی شود، عبارتند از:

 • کم نبودن فشار آب ورودی
 • بیش از اندازه سرد نبودن آب ورودی
 • معیوب بودن پرشر 
 • رسوب گرفتن مبدل اولیه و ثانویه
 • معیوب بودن شیر اطمینان
 • معیوب بودن پمپ

۳. صدای خس خس آبگرمکن دیواری

شنیده شدن این صدا دلایل متعددی می‌تواند داشته باشد. یکی از علل وجود این صدا به وجود آمدن تراکم هنگام پر شدن مخزن است. آب ورودی به آبگرمکن سرد است. برخورد این آب سرد با سطح مخزن که گرم است ممکن است گاهی باعث ایجاد صدای خس خس در آبگرمکن شود. اما یکی از اصلی‌ترین دلایل شنیده شدن این صدا وجود نشتی در مخزن است که باید در اسرع‌وقت رفع گردد. از جمله نشانه‌های وجود نشتی در آبگرمکن جمع شدن یا جاری شدن آب از سطح زیر سیستم است. اگر این نشانه‌ها را در آبگرمکن خود مشاهده نکردید احتمالا مشکل چندان جدی نیست اما در هر صورت بهتر است آبگرمکن را به یک تعمیرکار نشان دهید.

۴. صدای ترکیدن آبگرمکن دیواری

صدای ترکیدن از آبگرمکن از جمله صداهایی است که نشان‌دهنده وجود مشکل در سیستم است و باید رفع گردد. این صدا معمولا بلند است و به علت تجمع رسوب در آبگرمکن است. تجمع رسوب در قسمت زیرین آبگرمکن یکی از دلایل رایج تولید این نوع صدا در سیستم است. اگر آب محل زندگی شما از نوع آب سخت است ممکن این اتفاق را به وفور تجربه کنید. شستن و رسوب زدایی مخزن از جمله راهکارهای رفع این مشکل است.

علت صدای زیاد آبگرمکن دیواری هنگام روشن شدن

اگر آبگرمکن شما حین روشن شدن صدای بلند و غیرعادی از خود تولید می‌کنند لازم است از یک تعمیرکار کمک بخواهید تا موارد زیر را بررسی کرده و در صورت نیاز اقداماتی را انجام دهد:

 • از سالم بودن شیر احتراق در آبگرمکن دیواری مطمئن شوید. اگر این قطعه معیوب است باید آن را تعویض کرد.
 • در صورت زیاد بودن فشار گاز مشعل آبگرمکن باید آن را تنظیم کرد.
 •  فشار آب ورودی به آبگرمکن نیز مانند فشار گاز مشعل باید تنظیم شود. چرا که زیاد بودن فشار آب می‌تواند سبب تولید صدای غیرعادی حین روشن شدن سیستم شود.
 • شل شدن شیر احتراق در آبگرمکن یکی دیگر از دلایل رخ دادن این اتفاق است. در صورتی که این شیر شل شه آن را محکم کنید.
 • اگر عملیات سوختن با اشکال مواجه باشد. راه‌حل رفع آن انجام به موقع سرویس‌های دوره ای است.
 • اگر شعله پیلوت کوتاه باشد یا در جهت نامناسب قرار گیرد. آبگرمکن حین روشن شدن صدای غیر‌عادی تولید می‌کند. تنظیم ارتفاع و جهت شعله این مشکل را رفع خواهد کرد.

برخی مشکلات احتمالی آبگرمکن دیواری

از آنجایی که تامین آب گرم مصرفی توسط آبگرمکن در منزل انجام می‌شود، می‌توان گفت نقش مهمی در زندگی افراد ایفا می‌کند. آبگرمکن‌های دیواری نیز مانند تمام لوازم منزل دارای عمری مفید می‌باشد. از این‌رو با گذشت زمان قطعات آن شروع به فرسوده شدن می‌کنند. سرویس به موقع آبگرمکن دیواری می‌تواند طول مدت استفاده از این سیستم را افزایش دهد. برای تعمیر و سرویس آبگرمکن می‌توانید با کارشناسان مجرب مجموعه فنی تکنو‌تعمیر در ارتباط باشید. برخی از مشکلات رایج آبگرمکن‌های دیواری به شرح زیر است:

 • روشن نشدن آبگرمکن

روشن نشدن آبگرمکن دلایل متعددی می تواند داشته باشد. جرقه نزدن الکترود جرقه‌زن، اختلال در اتصالات، رسوب گرفتن نوک الکترود جرقه‌زن برخی از دلایل روشن نشدن آبگرمکن است.

 • نوسانات دمایی

نوسان در فشار جریان آب، کثیف بودن فیلترها، تنظیم نبودن ترموستات یا معیوب بودن آن از جمله دلایل رخ دادن این مشکل است.

 • چکه کردن آب از آبگرمکن

چکه کردن آب از قسمت پایینی آبگرمکن می‌تواند به دلیل چگالش آبگرمکن باشد. بالا بردن دمای ترموستات این مشکل را رفع می‌کند. اما اگر آب از قسمت بالای آبگرمکن چکه می‌کند، دلیلش می‌تواند مربوط به شل شدن شیر دما، شیر کنترل فشار یا شیر ورودی آب باشد.

 • روشن نشدن شمعک

ایراد و نقص در ترموکوپل، سوختن سنسور جوش در آبگرمکن می‌تواند باعث روشن نشدن شمعک شود.

 

علت صدای انفجار در آبگرمکن دیواری بوتان

آبگرمکن‌ها در مدل‌‌ها و برند‌های مختلف در بازار یافت می‌شوند. یکی از معروف‌ترین برندهای آبگرمکن در ایران بوتان می‌باشد. از این‌رو ما در این مقاله علت صدای انفجار در این مدل آبگرمکن را بررسی کرده‌ایم. آبگرمکن‌ دیواری بوتان که در اکثر منازل دیده می‌شود نیز از سایر آبگرمکن‌ها مستثنی نیست. به این معنی که ممکن است گاهی با صدای انفجار روشن شود یا در حین کار کردن صداهای عجیبی از آن شنیده شود. اما دلیل این صدای انفجار چیست؟ آیا جای نگرانی دارد؟ علت صدای انفجار در آبگرمکن دیواری بوتان دلایل متعددی دارد که عبارتند از:

 • خراب بودن پمپ
 • تنظیم نبودن شیر گاز
 • رسوب گرفتن مدار حرارتی

جای نگرانی نیست. کارشناسان مجموعه تکنوتعمیر به صورت تمام‌وقت آماده‌ی خدمت رسانی به شما مشتریان گرانقدر می‌باشند و در اسرع وقت خود را بخ محل رسانده تا اقدامات لازم جهت تعمیر آبگرمکن را انجام دهند.

بررسی علت‌ ترکیدن آبگرمکن دیواری

از دیگر مواردی که باید به سلامت آبگرمکن‌‌تان شک کنید شنیدن صدایی مانند صدای ترکیدگی است. اصلی‌ترین دلیل این پدیده، تجمع بیش از حد رسوب در آبگرمکن است. اگر آب مصرفی در منطقه‌ی زندگی شما از نوع آب سخت است به احتمال زیاد با این مورد درگیر هستید. رسوب‌زدایی و شستشوی مخزن آبگرمکن از جمله اقداماتی است که خودتان به راحتی می‌توانید انجامش دهید.

 • زیاد بودن فشار آب ورودی به آبگرمکن دیواری
 • سرد بودن بیش از حد آب ورودی
 • نامناسب بودن لوله‌کشی ساختمان

همگی از دلایل ترکیدن آبگرمکن به شمار می‌آیند.

ارائه راهکارهایی برای رفع مشکلات آبگرمکن توسط کارشناسان تکنوتعمیر

صداهای غیر‌عادی آبگرمکن به هر دلیلی که ایجاد شده باشند، آزاردهنده هستند و باید رفع گردد. شرکت فنی تخصصی تکنوتعمیر با دارا بودن کادر مجرب و آشنا با متد روز دنیا در زمینه تعمیر و سرویس انواع مشکلات آبگرمکن‌ها در دسته‌ی بهترین شرکت‌های تاسیساتی قرار گرفته است. خدمات این کلینیک به صورت ۲۴ ساعته و در تمام ایام سال حتی روزهای تعطیل ارائه می‌شود.شما می‌توانید برای دریافت خدمات تعمیر آبگرمکن با این مجموعه در ارتباط باشید. این مجموعه راهکارهایی برای رفع مشکلات آبگرمکن ارائه داده است که برخی از آن‌ها عبارتند از:

 • رفع صدای سوت آبگرمکن

با توجه به دلایل این صدا که پیش‌تر در این مقاله در مورد آن صحبت کردیم، باید بررسی کرد که این صدا از کدام ناحیه آبگرمکن به گوش می‌رسد.هواگیری، رسوب‌زدایی پروانه پمپ،روغن‌کاری بلبرینگ موتور از جمله اقداماتی است که می توان برای رفع آن انجام داد.

 • رفع مشکل هوا گرفتن

عدم هواگیری مناسب دستگاه در طولانی مدت باعث عملکرد ضعیف شیر اطمینان می‌شود که صداهای غیر‌عادی آبگرمکن را در پی دارد.

 • برطرف کردن رسوب

استفاده از فیلتر رسوب‌گیر و تمیز کردن آن، شستشوی منظم دستگاه و رسوب‌گیری آن از جمله اقداماتی است که طی سرویس دوره ای دستگاه انجام می شود.

 • رفع صدای ضربه در آبگرمکن

خرابی پمپ دستگاه باعث شنیده شدن صدای ضربه در دستگاه می‌شود. تعمیر و در موارد شدیدتر،تعویض این قطعه راه‌حل رفع این صدای آبگرمکن است.

««« تعمیر و سرویس آبگرمکن در تهران


✅ سوالات متداول پیرامون علت صدای سوت در آبگرمکن ✅

✅ علت صدای سوت آبگرمکن دیواری چیست؟

وجود مانع و محدودیت در شیر ورودی آب به آبگرمکن، هوا گرفتن کوره، معیوب بودن پمپ از جمله دلایل شنیده شدن این صدا از آبگرمکن می باشد.

✅ علت صدا دادن آبگرمکن دیواری بوتان چیست؟

آبگرمکن دیواری بوتان نیز مانند سایر انواع آبگرمکن‌ها گاهی دچار مشکلاتی می شود که باعث تولید صداهای غیرعادی از دستگاه می‌گردد. این صداها ممکن است به علت رسوب گرفتن مخزن، هواگیری نشدن، عدم سرویس و بسیاری موارد دیگر باشد.

 چه صداهایی ممکن است از آبگرمکن به گوش برسد؟

آبگرمکن‌ها صداهای متعددی از خود بروز می‌دهند مانند صدای سوت، صدای تق تق، صدای ضربه، صدای انفجار و…

آیا خدمات تعمیر تکنو‌تعمیر تمام مدل‌ها و برندهای آبگرمکن را تحت پوشش قرار می‌دهد؟

بله؛ مجموعه فنی تکنوتعمیر خدمات خود را برای کلیه مدل‌ها و برندهای آبگرمکن ارائه می‌دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *