موتورخانه

عایق‌‌بندی حرارتی لوله‌های موتورخانه [مراحل + نحوه‌ی انجام عایق‌کاری]

تکنوتعمیر - عایق‌کاری لوله‌های موتورخانه و ضرورت انجام آن

موتورخانه‌ها که امروزه جایگزین سیستم‌های گرمایشی گذشته شده است، در واقع یکی از مهم‌ترین اجزا در ساختمان به شمار می‌رود. موتورخانه‌ها به عنوان سیستم گرمایش مرکزی در ساختمان هستند و باید در حین راه‌اندازی آن نکات و اصولی را رعایت کرد. چرا که در این‌صورت از بروز بسیاری از مشکلات احتمالی جلوگیری می‌شود. بروز کوچکترین مشکل در موتورخانه می‌تواند عملکرد سیستم‌‌های گرمایشی کل ساختمان را با اختلال مواجه سازد. مشکلات موتورخانه باید حتما توسط فنی‌کاران ماهر در این زمینه انجام شود. شرکت‌های تاسیساتی زیادی در این زمینه مشغول به فعالیت هستند که مجموعه فنی تخصصی تکنوتعمیر یکی از این شرکت‌ها بوده و با بهره بود از کادر مجرب و آشنا به جدیدترین متد روز دنیا توانسته خود را در زمره‌ی بهترین شرکت‌های تاسیساتی و خدماتی قرار دهد. عایق‌کاری لوله‌های موتورخانه یکی از مواردی است که در حین راه‌اندازی این سیستم باید مورد توجه قرار بگیرد. در ادامه به بررسی این مورد پرداخته‌ایم.

 

»»» تعمیر و سرویس موتورخانه

 

ضرورت عایق کاری لوله‌های موتورخانه

امروزه اهمیت صرفه‌جویی در انرژی بر کسی پوشیده نیست. در سیستم گرمایشی مرکزی مانند موتورخانه به طور تقریبی در هر ثانیه از یک متر لوله با ابعاد ۲ اینچ و بدون عایق در دمای ۱۰۰ درجه سانتی گراد، ۲۲۰ وات انرژی هدر می‌رود. این مقدار در لوله ۴ اینچی برابر ۳۸۰ وات است. بنابراین می‌توان صرفه‌جویی در مصرف انرژی را یکی از دلایل اصلی عایق‌کاری لوله‌ها دانست. عایق‌کاری لوله‌ها هم‌چنین می‌تواند از لوله‌ها در برابر آسیب‌دیدگی و خوردگی محافظت کند. یکی دیگر از دلایلی که می‌توان برای عایق‌کاری لوله‌ها عنوان کرد، حفظ دمای سیالات است که در این لوله‌ها جریان دارد.

 

انواع عایق لوله‌های موتور‌خانه

به‌طور کلی عايق حرارتی به ماده یا تركيبی از چند ماده گفته می‌شود و نرخ انتقال حرارت را كاهش می‌دهد، اين عايق‌­ها تا اندازه زیادی از هدر رفتن گرما جلوگيري می‌­كنند.

هدف اصلي عايق‌­كاری كاهش انتقال حرارت است به همین جهت عايق‌­ها بايد ويژگي­‌های مناسبي در كاهش نرخ انتقال حرارت به طرق هدايت، همرفت و تابش داشته باشند. عایق‌ها با توجه به نوع عملکردی که دارند در دسته‌های مختلفی اعم از عایق‌های حرارتي، تشعشعي، رطوبتي، صدا و … قرار می‌گیرند. هم‌چنین عایق‌ها از نظر نوع جنس به دسته‌های زیر تقسیم می‌شوند:

 • فوم های آلی مانند پلی ­استایرن، پلی­ یورتان، پلی­ اتیلن، فنولیک و …
 • مواد غیرآلی از جمله پشم شیشه، پشم سنگ، پشم سرباره، فوم شیشه، سیلیکات کلسیم، پشم سرامیک، ورمیکولیت، پرلیت و غیره 

علاوه‌بر این می‌توان سیستم‌هایی را نیز که هب عایق‌کاری نیاز دارند در دسته‌هایی از لخاظ دمایی تقسیم‌بندی کرد:

 • سیستم‌های با دامنه دمايی پايين (-۲۰ تا -۷۵ درجه سانتی گراد): خنك‌­كننده‌­ها، سيستم‌­های آب سرد يا يخ و سيستم‌­های صنعتي سرد‌کننده
 • سیستم‌های با دامنه دمايی متوسط (20- تا 350 درجه سانتيگراد): خطوط لوله بخار، لوله­ كشي قدرتي يا فرآيندی، كوره­‌ها، دوکش‌­ها
 • سیستم‌های با دامنه دمايی بالا (350 تا 1000 درجه سانتي­گراد و بالاتر): دستگاه­‌های توليد برق، توربين‌­ها، كــوره‌­ها، كوره ذوب­ آهن، سيستم­‌های هواكش لوله‌‌كشی قدرتي.

بنابراین یکی از نکاتی که قبل از عایق‌کاری باید در نظر داشت این است که ابتدا نوع سیستم خود را از نظر دمایی که دارد مشخص شود. اگر لوله‌ها در مجاورت هوا، آب، مواد شیمیایی قرار دارند، باید از موادی برای عایق‌کاری استفاده شود که در برابر این موارد استفاده شود. ثابت بودن يا نوسان داشتن دماي محيط هم در انتخاب ضخامت مناسب عايق برای حفاظت در برابر تقطير، هدر رفتن گرما، گرماگيری يا ديگر مشكلات كنترل دما اثرگذار خواهد بود. 

 

بررسی جنس عایق برای لوله‌های موتورخانه

عملکرد عایق‌ها رابطه‌ی مستقیمی با جنس آن‌ها دارد. در ادامه برخی از موادی که در عایق‌کاری لوله‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد را بررسی می‌کنیم:

 •  پشم معدني

پشم­‌های معدنی شامل پشم سنگ و پشم سرباره هستند که از الياف غيرارگانيك تشكيل شده­‌اند و با رزين ارگانيك به هم متصل می‌شوند. پشم­‌ها‌ی معدنی مقاومت حرارتی بسيار بالایی دارد و در تمامی اندازه‌­های استاندارد لوله‌‌‌های صنعتي يافت می‌­شوند.

 • پشم شيشه

پشم شيشه نيز مانند پشم سنگ از الياف غيرارگانيك شيشه كه با رزين ارگانيك به هم متصل شده‌­اند، ساخته شده است.

پشم شيشه نيز مانند عايق­‌های الياف معدنی هم در عايق‌­كاری حرارتی و هم در عايق‌­كاری صوتی به‌­كار می‌رود. پشم‌­های معدنی و پشم شيشه، عايق گرم به ­شمار می‌‌روند. 

 • فوم ­های انعطاف‌‌پذير الاستومری

فوم‌­های انعطاف‌­پذير، فوم‌­های نرمی هستند که از لاستيك الاستومر NBR یا EPDM و يا فوم­‌های پلی ­اتيلنی (EPE/XPE)  ساخته شده‌اند. اين­گونه فوم‌­ها، عايق سرد به شار می‌روند و نسبت به نفوذ بخار مقاومت بالایی دارند طوری‌که ديگر نياز به پوشش بخار خارجی ندارند. مقاومت بخار عالي فوم­‌های انعطاف­‌پذير به همراه تابش مناسب سطح لاستيك، فوم­‌های انعطاف‌­پذير را عايقی ايده‌‌آل با ضخامت كم برای جلوگيری از چگالش و تبريد در عايق­‌كاری لوله­‌های سرد، معرفی می‌‌كند. به اين ترتيب، فوم­‌های انعطاف‌­پذير به مقدار قابل توجهی در يخچال‌­ها، مبردها، سردخانه­‌ها و سيستم‌­های تهويه مطبوع استفاده می‌شود.

 • فوم­‌های صلب

از فوم­‌های صلب پليمری مانند فنوليك و پلی‌­يورتان و يا پلی‌‌استايرن (EPS/XPS) نيز در عايق­‌كاری لوله‌­ها استفاده می‌­شود.

اين­گونه فوم‌­ها، ضريب انتقال حرارت بسيار پايينی دارند ولي خواص ضد آكوستيكی بسيار ناچيزی دارند. اين فوم‌‌ها به صورت تزريقي در ابعاد استاندارد لوله‌­ها در بازار يافت می‌­شوند.

 •  ايروژل

عايق­‌های سيليكاتی ايروژلی در بين عايق­‌های تجاری از كمترين ضريب انتقال حرارت برخوردار هستند. گرچه مقاطع لوله­‌ا­ی­ شكل آيروژل در بازار وجود ندارد اما می‌توان رول‌­های ايروژل را به دور لوله‌‌ها پيچيد. به‌طور کلی این نوع عایق‌کاری چندان رایج نیست.

 

نکات مهم در رابطه با عایق‌کاری لوله‌ها

نصب عایق برای لوله‌های موتورخانه مستلزم رعایت برخی از نکات است که از مشکلات احتمالی آینده جلوگیری به عمل آید. هنگام نصب اين عايق­ها بايد به اين نكات توجه كرد:

 •  ضخامت عايق متناسب با دمای سیستم و جدول‌­های پيشنهادی سازنده انتخاب شود.
 • برای لوله‌های كوچک‌تر از ۲ اينچ از عايق­‌های لوله‌­ای و برای لوله‌های بزرگ‌تر از ۲ اينچ، مخازن، كانال‌­ها از عايق‌­های صفحه‌­ای استفاده می‌شود.
 • موقعيت عايق­‌كاری به دقت اندازه­‌گيری شود و هم‌چنین عايق بر اساس آن بريده شود. هنگام اندازه­‌گيری بايد دقت شود كه عايق در هيچ نقطه‌­ای نبايد دچار فشردگي و يا كشيدگي شود.
 • برای اشكال پيچيده بهتر است از الگوها يا شابلون­‌های هندسی مناسب استفاده شود.
 • براي نصب عايق روی سطوح از چسب مناسب استفاده شود و سطح كار كاملا تميز شود.
 • درز دو سر عايق با استفاده از نوارهای درزگير به‌­گونه‌­ای قرار بگیرد كه عايق فشرده نشود.
 • اگر عايق‌­ها در برابر نور خورشيد قرار دارند حتما از عايق روكش­دار آلومنيوم و پلی‌اتيلن با ضخامت بالاتر از 250 میکرون استفاده شود.

نحوه‌ی عایق‌کاری با پشم شیشه و مل

پشم شیشه یکی از مواد رایجی است که در عایق‌کاری لوله‌ها از آن استفاده می‌شود. نحوه‌ی عایق‌کاری با پشم شیشه در واقع از متداول‌ترین و اقتصادی‌ترین روش‌ها به‌شمار می‌رود. در این روش از پشم شیشه با ضخامت دو و نیم سانتی‌متر استفاده می‌شود.

مراحل عایق‌کاری در این روش طبق مراحل زیر است:

 • سطح كار را كاملا تميز کرده و با سنباده‌­زنی زنگ‌­زدایی شود.
 •  دو دست ضدزنگ به سطح بزنید.
 • روی سطح را با عايق هدايت حرارتی و با روپوش كاغذ (پشم شيشه يا پشم سنگ) بپيچيد.
 •  پوشش عايق با پيچيدن يك لايه نايلون و با استفاده از سيم مفتول نازك گالوانيزه در جای خود ثابت و محكم کنید.
 • ماستيک‌ كشی نهایی را روی پارچه انجام دهید.
 • در پايان رنگ ­آميزی و نشانه‌‌گذاری کنید.

تکنوتعمیر؛ ارائه دهنده‌ی انواع خدمات برای موتورخانه

مجموعه فنی تخصصی تکنوتعمیر با دارا بودن بیش از ۱۵سال سابقه در زمینه‌ی ارائه‌ی انواع خدمات تعمیر و سرویس موتورخانه مشغول به فعلیت می‌باشد. این مجموعه با بهره بردن از کادر مجرب و آشنا با جدیدترین متد روز دنیا توانسته خود را در زمره‌ی یکی از بهترین شرکت‌‌های تاسیساتی قرار دهد. کارشناسان این مجموعه به صورت تمام‌وقت آماده ی ئاسخگویی به شما مشتریان گرانقدر هستند. تمامی خدمات این مجموعه به صورت 24 ساعته و در تمام ایام سال حتی در ایام تعطیل هم ارائه می‌شود. مجموعه خدماتی که شرکت تکنوتعمیر در زمینه‌ی موتورخانه ارائه می دهد، شامل موارد زیر می‌باشد:

 • نصب و راه‌اندازی موتورخانه
 • عیب‌یابی و تعمیر مشعل
 • عیب‌یابی و تعمیر پمپ
 • عایق‌کاری منبع دوجداره
 • سرویس فلکه
 • تنظیم شیر برقی موتورخانه
 • عیب‌یابی و تعمیر انواع  دیگ بخار موتورخانه
 • سرویس لوله‌کشی موتورخانه
 • عایق‌کاری لوله‌ها در موتورخانه
 • هواگیری منبع دوجداره یا کویل‌دار
 • شستشوی موتورخانه
 • هواگیری گرمایش از کف

»»» تعمیر و سرویس موتورخانه در تهران

 

سوالات متداول پیرامون عایق‌کاری لوله‌های موتور‌خانه

 

عایق‌هایی که برای لوله‌های موتورخانه به‌کار می‌روند معمولا از چه جنسی هستند؟

عایق‌ها از نظر نوع جنسی که دارند به دسته‌های مختلفی تقسیم می‌شوند که عبارتند از:

فوم های آلی مانند پلی ­استایرن، پلی­ یورتان، پلی­ اتیلن، فنولیک و …

مواد غیرآلی از جمله پشم شیشه، پشم سنگ، پشم سرباره، فوم شیشه، سیلیکات کلسیم، پشم سرامیک، ورمیکولیت، پرلیت و غیره 

 

آیا عایق‌کاری لوله‌های موتورخانه ضروری است؟

بله؛ چرا که عایق‌کاری لوله‌ها علاوه براینکه از هدر رفت انرژی جلوگیری می‌کند، باعث حفاظت از لوله در برابر خوردگی و آسیب‌دیدگی می‌شود.

 

تکنوتعمیر چه خدماتی در زمینه‌ی موتورخانه ارائه می‌دهد؟

مجموعه فنی تخصصی تکنوتعمیر خدمات گسترده‌ای در زمینه‌ی موتورخانه ارائه می‌دهد که برخی از آن‌ها عبارتند از: نصب و راه‌اندازی موتورخانه، عیب‌یابی و تعمیر مشعل، عیب‌یابی و تعمیر پمپ، عایق‌کاری منبع دوجداره، سرویس فلکه، تنظیم شیر برقی موتورخانه،‌ عیب‌یابی و تعمیر انواع  دیگ بخار موتورخانه، سرویس لوله‌کشی موتورخانه، عایق‌کاری لوله‌ها در موتورخانه، هواگیری منبع دوجداره یا کویل‌دار، شستشوی موتورخانه، هواگیری گرمایش از کف.

 

ارائه‌ی خدمات تکنوتعمیر به چه صورت است؟ 

تمامی خدمات این مجموعه به صورت ۲۴ ساعت شبانه‌روز و در تمام ایام سال حتی در ایام تعطیل سال ارائه می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *