شوفاژ

راهکارهای کاهش مصرف انرژی رادیاتور در ساختمان

تکنوتعمیر - راهکارهای کاهش مصرف انرژی رادیاتور و شوفاژ

خیلی از افراد وقتی که حرف از «کاهش مصرف رادیاتور و پکیج» می‌شود، فکر می‌کنند باید از مصرف شخصی خودشان کم کنند و مجبورند که سرمای زمستان را تحمل کنند؛ اما واقعا این گونه نیست. وقتی که صحبت از کاهش مصرف می‌شود بیشتر به بهینه کردن مصرف اشاره دارد که یکی از آن‌ها کم کردن مصرف شخصی است. در حال حاضر یکی از دغدغه‌های ساختمان‌ها و اداره‌ها بهینه سازی مصرف انرژی است. این موضوع در چند سال اخیر بسیار مورد توجه قرار گرفته، چرا که اگر قصد داریم تا سرمای زمستان را برای آیندگان قابل تحمل تر کنیم باید امروز مصرف گاز خود را بهینه کنیم. 

این موضوع آنقدر اهمیت پیدا کرده که خیلی از شرکت‌های تجاری و شرکت‌های بزرگ در اصلاح مصرف کارکنان خود را تبدیل به درآمد کردند و هزینه‌ی کمتری برای انرژی می‌پردازند. 

»»» تعمیر و سرویس شوفاژ و رادیاتور

چرا مصرف انرژی رادیاتور موضوع مهمی است؟

هرچند که کم کردن مصرف رادیاتور باعث می‌شود تا از پرداخت هزینه های سرسام آور گاز و آب جلوگیری کنید و مبلغ زیادی را در طول سال پس انداز کنید. اما کاهش الگوی مصرف انرژی فقط روی کاهش مبلغ پرداختی تاثیر ندارد؛ بلکه با بهینه سازی مصرف به حفظ منابع نیز کمک می‌کنید و به حفظ آن برای آیندگان کمک می‌کند. 

به غیر از این شما با کاهش مصرف رادیاتور و گاز سالانه از تولید مقدار زیادی از گازهای گلخانه‌ای جلگیری می‌کنید که یکی از مسئله‌های مهمی است که بشر امروز با آن درگیر است. امروزه گازهای گلخانه‌ای و افزایش گرمای زمین دغدغه اصلی دانشمندان حوزه محیط زسیت و انرژی است که چالش های زیادی را برای بشر ایجاد کرده است. 

چگونه مصرف انرژی رادیاتور را بهینه کنیم؟‌

توجه به مساحت خانه هنگام انتخاب رادیاتور

اندازه رادیاتور‌ها یکی از عواملی است که باید به آن توجه زیادی داشت. رادیاتورها را باید بر اساس مساحت خانه یا اتاق مد نظر انتخاب کنید تا بتواند به صورت مناسب گرما را در محیط خانه پخش کنند. اگر رادیاتورهای شما زیاد بزرگ باشند حجم آب و گاز بیشتری مصرف می‌کنند و اگر کوچک باشد نمی‌تواند گرمای مورد نیاز اتاق مد نظر شما را ایجاد کند. 

نصب صحیح رادیاتور است

نصب صحیح رادیاتور مبحث مهمی در بهینه کردن مصرف انرژی است. لوله‌‌های رادیاتور باید دور از درهای وردی و پنجره‌هایی ساختمان قرار بگیرند چرا که در طول فصل سرد گرما به راحتی از این نقاط به بیرون از خانه انتقال داده می‌شود و گرم کردن اتاق و ساختمان را طولانی می‌کند.

بستن شیر رادیاتورها

با بستن رادیاتور‌ها در اتاق‌هایی که استفاده‌ای از آن‌‌ها ندارید می‌توانید کاهش مصرف قابل توجه‌ای داشته باشید. بستن شیر رادیاتور‌ها نه تنها که باعث کاهش مصرف انرژی رادیاتور می‌شود بلکه با کمتر کار کردن رادیاتور از استهلاک آن هم کمتر می‌شود و رادیاتور شما دیر تر دچار خرابی و مشکل می‌شود. 

هواگیری از رادیاتور

هواگیری از رادیاتور از مهمترین‌کارهایی است که در سرویس و نگهداری از باید انجام دهید. هواگیری از رادیاتور باعث می‌شود تا به پکیج فشار زیادی برای گرم کردن محیط وارد نشود و همچنین رادیاتور با انرژی کمتری بتواند کار کند. هواگیری رادیاتور بسیار آسان است و نیاز به کار زیادی ندارد. 

هواگیری از رادیاتور باعث افزایش عملکرد و بهره‌وری رادیاتور می‌شود. 

جلوگیری از نشتی رادیاتور

نشتی رادیاتور باعث هد رفتن آب و گرمای رادیاتور می‌شود و باید به سرعت این مشکل حل شود. این مشکل در روز های زمستان سیستم گرمایشی شما را مختل می‌کند. اگر همچین شرایطی برای شما پیش آمد می توانید با متخصصین رادیاتور و پکیج تکنوتعمیر تماس بگیرید. 

ارتقا ترموستات و تنظیمات مناسب آن

ترموستات یکی دیگر از عواملی است که به حفظ گرمای خانه کمک می‌کند. ترموستات‌های قدیمی دیگر کارایی لازم را ندارند و آنچنان که باید آب و رادیاتور را گرم نمی‌کنند. از این‌رو ارتقا آن‌ها یا تعویض آن با مدل‌های بالاتر تاثر بسزایی در کاهش مصرف انرژی دارد.

نکته‌ی قابل توجهی که در تنظیم دمای ترموستات باید در نظر گرفت این نکته است که چنانچه دمای آن را بیش از حد مجاز (بالای ۳۰ درجه) بالا ببریم، نتیجه خلاف آن چیزی که باید می‌شود. درجه حرارت مناسب برای خانه به عواملی گوناگونی چون متراژ خانه، ارتفاع آن، ابعاد پنجره‌ها و مواردی از این دست بستگی دارد.

چگونه از مصرف انرژی زیاد رادیاتور جلوگیری کنیم؟ 

در و پنجره‌های خود را عایق کنید

یکی از نقاطی که انرژی از آن هدر می‌رود در‌ها و پنجره‌ها هستند. با عایق کردن در‌ها و پنجره‌ها می‌توانید گرمای خانه را در خانه نگه دارید و از هدر رفت انرژی جلوگیری کنید. 

با این کار شما می‌توانید شیر چندتا از رادیاتورهای خود را ببندید و از هدر رفتن انرژی  بیش از حد و هزینه‌های اضافی برای گاز و آب هم جلوگیری کنید. 

بستن رادیاتور در ساعت‌های غیر کاری یا خالی بودن اتاق

در زمان‌هایی که اتاق شما خالی است یا اداره تعطیل است بهتر است تا رادیاتور‌ها را بندید این کار باعث می‌شود تا انرژی بی‌جهت مصرف نشود. همچنین همانطور که گفته شد این کار باعث می‌شود تا از استهلاک سیستم پکیج و رادیاتور جلوگیری شود و طول عمر این سیستم ها بیشتر شود. 

عدم استفاده از شوفاژ و رادیاتور به عنوان خشک‌کن

خشک کردن لباس‌ها روی رادیاتور و شوفاژ از دو جهت پیشنهاد نمی‌شود. نخست آنکه با پهن شدن لباس روی رادیاتور و شوفاژ، جلوی انتشار گرما گرفته شده و حرارت به اندازه کافی در خانه پخش نمی‌شود. از طرف دیگر خشک شدن لباس در خانه، رطوبت هوا را افزایش داده و موجب شکل‌گیری قارچ و کپک می‌گردد که تنفس چنین هوایی به طی گذشت زمان مشکل‌زاست.

بخاری‌های آب گرم را ارزیابی کنید

مدیران ساختمان در حال حاضر گزینه های بیشتری برای انتخاب یک آبگرمکن کم مصرف دارند. ساده ترین راه حل شروع استفاده از آبگرمکن های لحظه‌ای است که فقط در صورت نیاز آب را گرم می‌کنند. آنها معمولاً می‌توانند مستقیماً در جایی که مخزن آبگرمکن قدیمی قرار داشت نصب شوند. این باعث صرفه جویی در مصرف انرژی می‌شود زیرا دیگر مقدار زیادی آب را در تمام ساعات روز در دمای گرم نگه نمی‌دارید.

گزینه دیگری که نیاز به هزینه بیشتری دارد، سیستم آب گرم خورشیدی است. این سیستم آب را از طریق لوله هایی که توسط خورشید گرم می‌شوند به سیستم رادیاتور انتقال می‌دهد. 

از تجهیزات رادیاتور و پکیج به درستی نگهداری کنید

یکی از مواردی که باعث می‌شود تا پکیج شما عملکرد بهتری داشته باشد و بتواند با مصرف انرژی کمتر میزان بازدهی بیشتری داشته باشد توجه به نگهداری پکیج و رادیاتور و سرویس کردن به موقع آن‌هاست. با سرویس کردن رادیاتور قبل از فصل سرما می‌توانید حتی از مشکلات ناشی از خرابی رادیاتور و پکیج جلوگیری کنید.

شما می‌توانید برای مشاوره و سرویس کردن تجهیزات رادیاتور و پکیج با تعمیرکارهای تکنو تعمیر تماس بگیرید تا در سریع ترین زمان برای تعمیر لوازم پکیج شما اقدام کنند. 

استفاده از رادیاتورهای با صرف انرژی کمتر و یا سیستم گرمایش از کف

اگر با وجود تمام موارد فوق باز هم نتیجه نگرفتید و اثرات این مصرف انرژی را در قبوض برق خود مشاهده می‌نمودید، احتمالا باید به فکر تجهیز منزل با یک سیستم گرمایش بهتر و مصرف انرژی کمتر باشید. سیستم هوشمند گرمایش از کف تاثیر بالقوه‌ای در گرم نگه داشتن منزل دارد.

»»» تعمیر و سرویس شوفاژ و رادیاتور در تهران

چگونه مصرف انرژی رادیاتور را بهینه کنیم؟

توجه به مساحت خانه هنگام انتخاب رادیاتور – نصب صحیح رادیاتور – بستن شیر رادیاتور – هواگیری رادیاتور و جلوگیری از نشتی رادیاتور از جمله عواملی است که موجب بهینه سازی در مصرف انرژی می‌شود.

چگونه از مصرف بیش از حد انرژی رادیاتور جلوگیری کنیم؟

با عایق‌کاری در و پنجره‌ها – بستن رادیاتور در ساعات غیرکاری – ارزیابی بخاری آب گرم و نگهداری درست از رادیاتور و پکیج از مصرف بیش از حد انرژی جلوگیری می‌کند.

اندازه رادیاتور چگونه باید انتخاب شود؟

اندازه رادیاتور‌ها یکی از عواملی است که باید به آن توجه زیادی داشت. رادیاتورها را باید بر اساس مساحت خانه یا اتاق مد نظر انتخاب کنید تا بتواند به صورت مناسب گرما را در محیط خانه پخش کنند. اگر رادیاتورهای شما زیاد بزرگ باشند حجم آب و گاز بیشتری مصرف می‌کنند و اگر کوچک باشد نمی‌تواند گرمای مورد نیاز اتاق مد نظر شما را ایجاد کند. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *