بخاری

علت سرد شدن لوله بخاری گازی چیست؟

تکنوتعمیر - دلایل اصلی سرد شدن لوله بخاری گازی

با وجود گسترده شدن استفاده از پکیج و شوفاژ هنوز هم در بسیاری از منازل از انواع بخاری‌ها از جمله بخاری گازی به عنوان سیستم گرمایشی استفاده می‌شود. این سیستم گرمایشی مانند هر سیستم دیگری با برخی از مشکلات مواجه است. یکی از این مشکلات که ممکن است افرادی که از بخاری‌های گازی استفاده می‌کنند با آن مواجه باشند، سرد شدن لوله‌ی بخاری است. سرد شدن لوله بخاری در فصل سرما باید سریعا مورد بررسی قرار بگیرد. توجه داشته باشید که تا رفع کامل این مشکل درب و پنجره‌های منزل را باز بگذارید. 

 

»»» تعمیر و سرویس بخاری

 

دلایل سرد شدن لوله بخاری چیست؟

لوله بخاری به منظور خروج هوای داغ و ورود هوای تازه برای سوخت بهتر آن تعبیه شده است. گازهای خروجی از بخاری گازی که از لوله‌ی بخاری به سمت دودکش می‌روند، بسیار گرم و داغ هستند به‌طوری که اگر کمی بخاری را زیاد کنید دیگر نمی‌توانید دستتان را روی لوله بخاری قرار دهید. اینکه لوله بخاری باید سرد باشد یا گرم سوال بسیاری از افراد است و همگان باید بدانند که سرد بودن لوله بخاری نشانه عدم خروج گازهای سمی و کشنده است. بنابراین هنگامی که بخاری روشن است حتما باید لوله بخاری گرم و داغ باشد. عوامل بسیاری وجود دارند که در سرد شدن لوله بخاری گازی دخیل هستند. یکی از دلایل سرد شدن لوله بخاری می تواند مربوط به وزش باد باشد که در شرایط جریان هوای زیاد ایجاد می‌شود و برای رفع آن بهتر است بر سر مسیر دودکش در پشت‌ بام کلاهک مخصوصی به نام کلاهک H نصب کنید و در زمان نصب فاصله اصولی آن را نیز به خوبی رعایت کنید. بهترین فاصله برای نصب دودکش این است که از دیوار و ارتفاع آن تقریباً ۶۰ سانتی‌متر از پشت بام فاصله باشد. سرد بودن لوله بخاری به هیچ‌وجه نشانه خوبی نیست و باید سریعا علت آن را پیدا کرده و نسبت به رفع مشکل سرد شدن لوله بخاری اقدام کنید. برای رفع این مشکل با تکنسین‌های ماهر در این زمینه تماس بگیرید و تا زمان اعزام تکنسین، بخاتری را خاموش کرده و درب و پنجره‌ها را باز کنید.  عدم نصب درست و اصولی دودکش و یا مسدود شدن لوله و مجرای آن و از طرف دیگر سرمای بیش از حد محیط، خروج لوله دودکش از پنجره ساختمان از جمله دلایلی هستند که باعث سرد شدن لوله‌ی بخاری گازی می‌شود. زمانی که دودکش درست و اصولی نصب نشود، معمولاً سرمای هوای بیرون به لوله‌های دودکش منتقل می‌شود و علاوه بر اینکه با دست زدن لوله متوجه سردی آن خواهید شد، این سرما را به محیط خانه نیز منتقل می‌کند. در این شرایط به دلیل سرمای دودکش گازهای داغ به راحتی از آن خارج نمی‌شوند و مقداری از آن در محیط خانه پخش می‌شوند. برای جلوگیری از این اتفاق لازم است در هنگام نصب بخاری گازی به نکاتی توجه داشته باشید. لوله‌ بخاری باید به صورت عمودی نصب شود. اگر در شرایط خاص لازم به نصب افقی این لوله بود باید به ازای هر یک متر نصب افقی لوله به اندازه‌ی ۳ متر لوله‌ی عمودی در نظر داشته باشید. لوله دودکش بخاری گازی باید کوتاه و مستقیم باشد. چرا که لوله‌های خمیده موجب اختلال در خروج گازهای سمی می‌شوند. از نصب بخاری بدون دودکش خودداری کنید و اگر این بخاری را در اتاق خواب نصب می‌کنید حتما برای آن تهویه ی مناسبی را در نظر بگیرید. به طور کلی می توان دلایل سرد شدن لوله بخاری را به طور خلاصه به شرح زیر گفت:

 • سردی بیش از حد هوا
 • عدم وجود کلاهک H
 • افقی بودن لوله بخاری
 • نصب غیراصولی دودکش

سرد شدن لوله بخاری گازی چه خطراتی به همراه دارد؟

لوله بخاری وظیفه اکسیژن‌رسانی به شعله بخاری را بر عهده دارد و این اکسیژن را از طریق دودکش تأمین می‌کند. زمانی‌که بخاری برای سوختن اکسیژن کافی نداشته باشد و یا لوله دودکش به هر دلیلی دچار گرفتگی شود، سیستم قادر به خروج گاز و دریافت اکسیژن نیست. در چنین مواقعی لوله بخاری معمولاً سرد می‌شود.همانطور که پیش‌تر ذکر شد هنگامی که بخاری روشن است لوله بخاری باید داغ باشد. سرد شدن لوله بخاری یکی از نشانه‌های عدم خروج کامل گازهای خروجی از منزل است. به این معنی که بهتر است بدانید که می‌تواند موجب عدم خروج co و co2 شود که خفگی و گازگرفتگی ساکنین خانه را به دنبال دارد. گاز مونوکسید کربن از طریق لوله بخاری به دودکش نمی‌رسد بلکه در محیط خانه پخش می‌شود. این گاز بسیار سمی بوده و قاتل خاموش نام گرفته است. برای جلوگیری از این اتفاق می‌توانید در منزل از سنسور‌های حساس به گاز‌های سمی و کشنده استفاده کنید و یا از یک دریچه و یا هواکش برای عبور و خروج هوا در نظر داشته باشید.

 

مجموعه تکنوتعمیر در راستای عیب‌یابی بخاری گازی چه اقداماتی انجام می‌دهد؟

شرکت فنی تخصصی تکنوتعمیر با بیش از ۱۵ سال سابقه در امر ارائه‌ی انواع خدمات تعمیر و سرویس بخاری گازی مشغول به فعالیت می‌باشد. این مجموعه با بهره بردن از کادر مجرب و آشنا با جدیدترین متد روز دنیا در زمینه‌ی تعمیر و سرویس بخاری گازی توانسته خود را در دسته‌ی بهترین شرکت های تاسیساتی قرار دهد. این مجموعه خدمات گسترده‌ای برای تعمیر بخاری گازی ارائه میدهد که برخی از آن‌ها عبارتند از:

 • راه‌اندازی و نصب بخاری گازی
 • عیب‌یابی و تعمیر بخاری
 • عیب‌یابی و رفع سرد بودن لوله بخاری
 • نصب اصولی و تعمیر دودکش
 • سرویس دوره‌ای بخاری
 • تعمیر و تعویض قطعات بخاری مانند شمعک، ترموستات، ترموکوپل و فندک
 • سرویس و تعمیر بخاری‌های دودکش‌دار و بدون دودکش
 • تعویض شیشه بخاری

اگر بعد از روشن کردن بخاری و داغ شدن آن متوجه شدید که هنوز لوله دودکش سرد است، بهتر است قبل از هر اقدامی بخاری را خاموش کنید درب و پنجره‌ها را باز کرده و با یک تکنسین ماهر در این زمینه تماس بگیرید. چرا که این مشکل خطرات جانی برای افرادی که در محیط ساکن هستند، دارد. از این‌رو باید به صورت دقیق بررسی و رفع گردد. 

    

»»» تعمیر و سرویس بخاری در تهران

سوالات متداول پیرامون دلایل سرد شدن لوله بخاری

 

آیا سرد شدن لوله‌ بخاری نشانه‌ی خطرناکی است؟   

بله؛ سرد بودن بخاری گازی نشانه‌ی عدم خروج گازهای سمی مونوکسید کربن از محیط است. این گاز به قدری خطرناک است که عنوان قاتل خاموش را به آن داده‌اند. 

   

به چه دلیلی لوله بخاری سرد می‌شود؟

عوامل مختلفی می‌توانند باعث سرد شدن لوله بخاری شوند که برخی از آن‌‌ها عبارتند از: سردی بیش از حد هوا، عدم وجود کلاهک H، افقی بودن لوله بخاری، نصب غیراصولی دودکش.

 

تکنوتعمیر چه خدماتی برای بخاری‌های گازی ارائه می‌دهد؟

راه‌اندازی و نصب بخاری گازی، عیب‌یابی و تعمیر بخاری، عیب‌یابی و رفع سرد بودن لوله بخاری، نصب اصولی و تعمیر دودکش، سرویس دوره‌ای بخاری، تعمیر و تعویض قطعات بخاری مانند شمعک، ترموستات، ترموکوپل و فندک، سرویس و تعمیر بخاری‌های دودکش‌دار و بدون دودکش، تعویض شیشه بخاری برخی از خدماتی است که در این مجموعه ارائه می‌شود.

 

خدمات تکنوتعمیر به چه صورت ارائه می‌شود؟

تمامی خدمات تعمیر در این مجموعه به صورت ۲۴ ساعت شبانه‌روز و در تمام ایام سال حتی روزهای تعطیل ارائه می‌شود.

یک نظر در “علت سرد شدن لوله بخاری گازی چیست؟

 1. فریده برزگر گفت:

  مرسسسی ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *