بخاری

علت خاموش شدن بخاری گازی بعد از چند دقیقه

تکنوتعمیر - دلایل خاموش شدن بخاری گازی و راهکارهای اساسی برای آن

بخاری یکی از انواع سیستم‌های گرمایشی است که با وجود قدیمی بودن هنوز هم در بسیاری از منازل دیده می‌شود. بخاری انواع مختلفی دارد که یکی از آن ها بخاری گازی می‌باشد. این سیستم نیز مانند تمام سیستم‌های گرمایشی دیگر ممکن است با مشکلاتی مواجه باشد. خراب شدن بخاری گازی به خصوص در فصول سرد سال می‌تواند بسیار دردسرساز باشد بنابراین با مشاهده‌ی کوچکترین مشکل در سیستم باید برای رفع آن اقدام کرد. یکی از رایج‌ترین مشکلاتی که ممکن است بخاری گازی با ان مواجه باشد، خاموش شدن بخاری گازی اندکی بعد از روشن کردن آن است. تکنوتعمیر یکی از شرکت‌های تاسیساتی است که با بیش از ۱۵ سال سابقه در زمینه‌‌ی ارائه‌ی انواع خدمات تعمیر سیستم‌های سرمایشی و گرمایشی از جمله بخاری گازی مشغول به فعالیت می‌باشد. برای رفع مشکلات بخاری گازی می توانید با این مجموعه در ارتباط باشید. در ادامه دلایل خاموش شدن خود‌به‌خود بخاری گازی را مورد بررسی قرار داده‌ایم.

 

آشنایی با اجزای بخاری گازی

برای رفع مشکل در هر سیستمی باید ابتدا با اجزای آن سیستم آشنایی کامل داشته باشید. چرا که در صورتی که با قطعات این سیستم آشنا باشید منشاٰء مشکلات سریع‌تر شناسایی خواهد شد. بخاری گازی در انواع مختلف اعم از بخاری گازی با دودکش، بخاری گازی بدون دودکش، و … در بازار یافت می‌شود. به طور کلی اجزای اصلی بخاری گازی عبارتند از:

 • بدنه اصلی بخاری گازی
 • کوره یا محفظه احتراق بخاری
 • مشعل بخاری گازی
 •  پیلوت (شمعک)، ترموکوپل بخاری و فندک
 • شیر کنترل (کاربراتور)
 • شیشه روی بخاری گازی
 • شلنگ گاز مناسب
 • فیلتر بخاری گازی
 • دودکش 

پس از آشنایی با قطعات و اجزای بخاری گازی و عملکرد آن‌ها می‌توانیم به علت خاموش شدن بخاری گازی بپردازیم.

 

دلایل خاموش شدن ناگهانی بخاری گازی

همانطور که پیش تر ذکر شد یکی از رایج‌ترین مشکلاتی که ممکن است برای بخاری گازی رخ دهد، خاموش شدن ناگهانی این سیستم است. خاموش شدن خودبه‌خود بخاری گازی می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد و به قطعات مختلفی در بخاری مربوط شود. برخی از این دلایل به شرح زیر هستند:

 • ترموستات معیوب

یکی از دلایل خاموش شدن ناگهانی بخاری گازی می‌تواند به ترموستات سیستم ربط داشته باشد. وظیفه‌ی ترموستات در بخاری این است که بخاری را به محض رسیدن به دمایی که از قبل تنظیم شده، خاموش کند. اگر این قطعه معیوب باشد و دما را غلط تشخیص دهد، می‌تواند باعث خاموشی ناگهانی سیستم شود. 

 • لوله و دودکش بخاری گازی

لوله‌ها و دودکش بخاری گازی می‌توانند باعث خاموش شدن بخاری شوند. اگر بلافاصله پس از روشن کردن بخاری گازی بوی گاز استشمام کردید، حتما به سراغ دودکش بروید و از مسدود نبودن مسیر آن اطمینان حاصل کنید. انتخاب کلاهک مناسب برای دودکش در ایمنی بیشتر و جلوگیری از ورود جریان هوا به بخاری که باعث خاموش شدن خود‌به‌خود بخاری گازی تاثیر به‌سزایی دارد.

 • شیشه محفظه احتراق

شیشه‌ای که در بخش جلویی بدنه‌ی بخاری گازی قرار می‌گیرد علاوه بر بحث زیبایی این سیستم، باعث ایمن نگه داشتن محیط بیرون بخاری از شعله‌های آن میشود. همچنین از ورود هوا و اشیاء خارجی به داخل محفظه‌ی بخاری نیز جلوگیری می‌کند. از این‌رو شکستگی و آسیب دیدگی شیشه‌ی محفظه احتراق بخاری گازی می‌تواند یکی از دلایل خاموش شدن ناگهانی بخاری گازی و دیگر بخاری‌ها باشد.

 

 • کثیف و یا معیوب بودن مشعل بخاری

کثیف بودن مشعل بخاری گازی می‌تواند باعث خاموش شدن ناگهانی بخاری گازی شود. چرا که انسداد سوراخ‌های مشعل بخاری گازی توسط گرد و غبار، جلوی عبور مخلوط هوا و گاز را گرفته و باعث خاموش شدن بخاری گازی می‌شود. در این شرایط باید نسبت به تمیزی مشعل اقدام شود. ورودی مشعل را بررسی کنید تا جسم خارجی در آن گیر نکرده باشد. حتما به این نکته توجه داشته باشید که شیر گاز را قبل از شروع نظافت قطع کنید.

 

 • نشتی گاز

نشتی شیلنگ رابطی که بین لوله‌ی گاز و بخاری قرار گرفته می تواند باعث خاموش شدن خود‌به‌خود بخاری گازی شود. این شرایط علاوه بر اینکه می‌تواند باعث خاموش شدن بخاری شود، می‌تواند خطرات جانی هم داشته باشد. با استفاده از کف و صابون محل اتصال شیلنگ یا لوله به شیر گاز و شیر کنترل بخاری را آزمایش کنید. در صورت مشاهده نشت گاز، نسبت به تعویض آن اقدام کنید.

 

 •  کثیف بودن شیر کنترل

یکی دیگر از علت‌های خاموش شدن بخاری گازی می‌تواند به شیر کنترل مربوط باشد. اگر علت خاموش شدن ناگهانی بخاری گازی مربوط به کثیف بودن بیش از حد شیر کنترل باشد، بهتر است در اسرع وقت درصدد رفع آن باشد. برای رفع کثیفی در شیر کنترل پوشش آن را بردارید و فیلتر آن را با یک فیلتر سالم و تمیز تعویض کنید.

 

 • معیوب بودن ترموکوپل

خاموش شدن خود به خود بخاری گازی می‌تواند از خرابی ترموکوپل باشد. با توجه به شکل ظاهری ترموکوپل، می‌توان علت سالم بودن و یا خراب بودن آن را تشخیص داد؛ اما توصیه می‌کنیم حتما از یک متخصص حرفه‌ای کمک بگیرید تا از بروز خطرات احتمالی جلوگیری کنید.

 

 •  خرابی بوبین

خراب بودن بوبین می‌تواند یکی از دلایل خاموش شدن ناگهانی بخاری گازی است. در صورت سالم بودن ترموکوپل احتمال دارد عیب از بوبین باشد، از یک متخصص بخواهید آن را آزمایش و در صورت معیوب بودن آن را تعویض کند.

 •  معیوب بودن کوره احتراق

خراب بودن کوره‌ی احتراق یکی دیگر از عواملی است که باید برای تشخیص علت خاموش شدن ناگهانی بخاری گازی چک کنید. جوشکاری شدن نادرست کوره، پوسیدگی و سوراخ شدن بدنه‌ی کوره که باعث نشت گاز به بیرون میشه، از جمله موارد خرابی کوره هستند.

 

 •  عدم تنظیم شعله پیلوت

تنظیم نبودن شعله پیلوت نیز می‌تواند باعث خاموش شدن ناگهانی بخاری گازی شود. اگر شعله پیلوت تنظیم نباشد، احتمال خاموش شدن یکی از شعله‌ها وجود دارد، که موجب انتشار بوی گاز در محیط می‌شود. بنابراین حتما با پیچ گوشتی پیچ تنظیم شعله پیلوت را تنظیم کنید. 

 

 •  تمیز نبودن فیلتر بخاری گازی

یکی دیگر از دلایل خاموش شدن ناگهانی بخاری، کثیف بودن فیلتر بخاری گازی است. کثیفی فیلتر بخاری باعث میشود تا شعله پیلوت کوتاه باشد.

 

تکنوتعمیر؛ ارائه‌دهنده‌ی انواع خدمات در زمینه‌‌ی بخاری گازی

تکنو‌تعمیر با دارا بودن بیش از ۱۵ سال سابقه در زمینه‌ی ارائه‌ی خدمات تعمیر و سرویس بخاری و با بهره بردن از کادر مجرب و آشنا به جدیدترین متد روز دنیا در این حیطه توانسته خود را در دسته‌ی برترین شرکت‌های تاسیساتی قرار دهد. مجموعه خدماتی که تیم تخصصی تکنوتعمیر در زمینه‌ی تعمیر بخاری گازی ارائه می‌کند عبارت است از:

 • راه‌اندازی و نصب بخاری گازی
 • عیب‌یابی و تعمیر بخاری
 • سرویس دوره‌ای بخاری
 • تعمیر و تعویض قطعات بخاری مانند شمعک، ترموستات، ترموکوپل و فندک
 • سرویس و تعمیر بخاری‌های دودکش‌دار و بدون دودکش
 • تعویض شیشه بخاری

کارشناسان این مجموعه به صورت تمام‌وقت پاسخگوی شما مشتریان گرانقدر‌ هستند. تمامی خدمات این مجموعه به صورت ۲۴ ساعته و در تمام ایام سال حتی در روزهای تعطیل نیز ارائه می‌شوند.

»»» تعمیر و سرویس بخاری در تهران

سوالات متداول در زمینه‌ی دلایل خاموش شدن بخاری گازی

خاموش شدن بخاری گازی به چه دلایلی رخ می‌دهد؟

✔ ترموستات معیوب، لوله و دودکش بخاری گازی، شیشه محفظه احتراق، کثیف و یا معیوب بودن مشعل بخاری، نشتی گاز، کثیف بودن شیر کنترل، معیوب بودن ترموکوپل، خرابی بوبین، معیوب بودن کوره احتراق، عدم تنظیم شعله پیلوت، تمیز نبودن فیلتر بخاری گازی از جمله دلایل خاموش شدن ناگهانی بخاری گازی می‌باشد.

 

تکنوتعمیر چه خدماتی در زمینه‌ی بخاری گازی ارائه می‌دهد؟

✔ تکنوتعمیر خدمات گسترده‌ای در زمینه‌ی بخاری گازی ارائه می‌دهد که برخی از آن‌ها عبارتند از: راه‌اندازی و نصب بخاری گازی، عیب‌یابی و تعمیر بخاری، سرویس دوره‌ای بخاری، تعمیر و تعویض قطعات بخاری مانند شمعک، ترموستات، ترموکوپل و فندک، سرویس و تعمیر بخاری‌های دودکش‌دار و بدون دودکش، تعویض شیشه بخاری.

 

کثیف بودن مشعل چه تاثیری در خاموش شدن ناگهانی بخاری گازی دارد؟

✔ کثیف بودن مشعل بخاری گازی می‌تواند باعث خاموش شدن ناگهانی بخاری گازی شود. چرا که انسداد سوراخ‌های مشعل بخاری گازی توسط گرد و غبار، جلوی عبور مخلوط هوا و گاز را گرفته و باعث خاموش شدن بخاری گازی می‌شود. در این شرایط باید نسبت به تمیزی مشعل اقدام شود. ورودی مشعل را بررسی کنید تا جسم خارجی در آن گیر نکرده باشد. حتما به این نکته توجه داشته باشید که شیر گاز را قبل از شروع نظافت قطع کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *