کولر‌گازی

تعمیر کولر گازی یا تعویض آن؟ کدام مقرون به‌صرفه‌تر است؟!

technotamir.com - repair-or-replace-split

وقتی کولر گازی خراب می‌شود اولین سوالی که پیش می‌آید این است که آیا تعمیر و سرویس اسپلیت و کولر گازی به صرفه‌تر است یا تعویض آن؟ قبل از پاسخ دادن به این سوال باید مواردی از قبیل عمر مفیدِ کولر گازی، هزینه‌ی تعمیر قطعی کولر، مدت زمان کارکرد آن را در نظر گرفت.

 

از کجا بفهمیم کولر گازی نیاز به تعمیر دارد یا تعویض؟

وقتی حرف از تعمیر کولر گازی می‌شود، باید به این نکته توجه داشت که سرویس‌های دوره‌ای کولر گازی با تعمیر آن فرق دارد. سرویس دوره‌ای در واقع باید طی یک بازه‌ی زمانی خاص انجام شود تا عملکرد کولر گازی در بالاترین سطح خود بماند. این در حالی است که تعمیر کولر گازی زمانی انجام می‌شود که عملکرد دستگاه به علت خرابی یا اتمام طول عمر مفید دستگاه کاهش یافته است.

کولر گازی‌های مختلف طول عمر متفاوتی دارند اما یادآوری این نکته ضروری است که شما نقش مهمی در تعیین این طول عمر ایفا می‌کنید. مواردی مثل رسیدگی و سرویس دوره‌ای، استفاده‌ی درست و تعمیر به موقع می‌تواند طول عمر مفید دستگاه شما را افزایش دهد. 

اگر اسپیلت یا کولر گازی شما حتی بعد از تعمیرات مکرر، همچنان عملکرد ضعیفی دارد، باید به فکر تهیه‌ی اسپیلت جدید باشید زیرا که اجزا دستگاه معیوب حتی بعد از تعمیر هم زود به زود مستهلک می‌شوند. در نتیجه موجب اتلاف انرژی و مصرف بیش از حد برق می‌شود که به نوبه‌ی خود هزینه‌ی قبض برق را نیز افزایش می‌دهد. 

 

چه قطعاتی از کولر قابل تعمیر هستند؟

هر کولر گازی دارای دو بخش اصلیِ کندانسور و پنل داخلی است. کندانسور حیاتی‌ترین بخش کولر گازی می‌باشد که وظیفه‌ی اصلی آن گرفتن هوای گرم از محیط و خارج کردن آن از محیط است. تعمیر کندانسور نیاز به مهارت فنیِ بالایی دارد که یکی از این تخصص‌ها عیب‌یابی دقیق دستگاه است.

پرتاب باد گرم توسط کولر و وجود صداهای غیرطبیعی از جمله شایع‌ترین مشکلاتی است که ممکن است در کندانسور وجود داشته باشد. در این حالت کندانسور وظیفه اساسی خود؛ که انتقال باد گرم به بیرون از محیط است را به خوبی انجام نمی‌دهد و این امر موجب تولید صداهای غیرعادی در پنل کولر می‌شود.

تعدادی از قطعات کولر گازی در صورت خرابی شانس بالایی برای تعمیر دارند. خازن، برد فرمان کولر گازی، ترموستات کنترل دما از جمله‌ی این قطعات می‌باشند. این در حالی است که بعضی دیگر از قطعات شانس تعمیر ندارند و در صورت خراب شدن حتما باید تعویض شوند. 

اگر کندانسور کولر گازی شما سوراخ یا دچار پوسیدگی شد، حتما باید تعویض شود.  

 

مزایای تعویض کولر گازی چیست؟

با توجه به عمر مفید کولر گازی و همچنین نحوه‌ی استفاده از آن، اگر کارکرد دستگاه شما بعد از تعمیر همچنان با مشکل مواجه بود، به این معنی است که باید کولر گازی جدید تهیه کنید حتی اگر مدت کارکرد آن کمتر از عمر مفیدش باشد!

برخی مزایای تعویض کولر گازی عبارت است از:

۱. سرویس و روغن‌کاری مداوم کولر گازی معیوب، موجب اتلاف وقت، انرژی و هزینه خواهد شد.

۲. خرید اسپیلت نو با کارکرد بالا و هزینه‌ی برق کمتر به مراتب بهتر است، زیرا که اسپیلت معیوب مصرف برق بیشتری دارد. در نتیجه هزینه‌ی قبض برق هم افزایش می‌‌یابد.

۳. تعویض کولر گازی نو با کولر قدیمی که ظاهری زنگ زده و کهنه دارد در زیبایی منزل نیز تاثیرگذار خواهد بود. 

 

تعمیر کولر گازی مقرون به صرفه‌تر است یا تعویض آن؟

در واقع این خود شما هستید که تعیین می‌کنید کدام بهتر است اما برای پاسخ به این سوال موارد مختلفی را باید در نظر گرفت. در حال حاضر مهم‌ترین عامل در تعیین پاسخ به این سوال، بحث هزینه‌ی انجام کار می‌باشد.

کولر گازی‌های معیوب علاوه بر هزینه‌ی تعمیر، هزینه‌ی مصرف برق بالایی هم دارند. کولر گازی که بعد از چندین بار تعمیر و سرویس، هنوز عملکرد پایین و درعین حال مصرف برق بالایی دارد، قطعا باید با کولر گازی جدید، با عملکرد بالا و مصرف برق کم‌تر تعویض شود تا مقرون به‌صرفه‌تر باشد.

اما موردهایی که تقریبا با یک سوم هزینه خرید کولر گازی جدید تعمیر می‌شوند، تعمیر قطعی دستگاه بهترین انتخاب است. منظور از تعمیر قطعی این است که دستگاه بعد از تعمیر به سطح عملکرد قبل از مشکل برسد و دیگر نیازی به تعمیر مجدد نداشته نباشد.

 

آیا تعویض کولر گازی به دلیل مصرف برق زیاد منطقی است؟

عمر مفید کولرهای گازی معمولا بین ۱۰ تا ۱۵ سال است، که البته این مورد بستگی به نوع استفاده از دستگاه دارد، اگر مدت زمان کارکرد کولر گازی شما بیشتر از طول عمر مفید آن باشد، هزینه های اضافی برای تعمیر مداوم قطعات معیوب برای هر بار تعمیر بیشتر می‌شود. همچنین سخت‌تر و تندتر کار کردن کندانسور باعث مصرف بیشتر برق می‌شود و در نتیجه افزایش هزینه در قبض برق را در پی دارد، بنابراین بهتر است به فکر خرید یک کولر گازی جدید با کارکرد بالا و بهینه در مصرف برق باشید.

 

هزینه تعمیر و نصب کولر گازی جدید چقدر است؟

اکثر مردم در شروع فصل تابستان برای خرید و یا راه‌اندازی کولر گازی خود اقدام می‌کنند و در این زمان آگاهی از هزینه‌ی نصب و یا تعمیر دستگاه، یکی از اولویت‌ها به شمار می‌رود.

کولر گازی دستگاه‌ بسیار حساسی است بنابراین بهتر است یک نصاب متخصص آن را نصب کند تا فرآیند راه‌اندازی به خوبی صورت گیرد. رنج دستمزد نصاب توسط اتحادیه مشخص می‌شود و با توجه به شرایط نصب متغیر است. 

برخی از این شرایط شامل لوله‌کشی اضافی، انواع سوراخ کاری‌های دیوار، مدت زمانی که نصاب برای نصب صرف می‌کند و سیم‌کشی برق و فیوز مینیاتوری در ساختمان‌های قدیمی می‌باشد.

اگر کولر گازی شما برای شروع فصل گرما فقط نیاز به تعمیر و راه‌اندازی دارد، هزینه‌ی تعمیر براساس اعمالی که باید روی دستگاه انجام شود متغیر است.

گاهی ممکن است گاز اسپیلت کم شده باشه که در این صورت باید بابت شارژ گاز اقدام کنید، اما نکته‌ي مهمی که قبل از شارژ گاز باید به آن توجه داشت، این سوال است که چرا گاز دستگاه کم یا حتی خالی می‌شود؟! معمولا اولین علتی که بابت کم شدن گاز اسپیلت به ذهن می‌رسد نشتی است، که ممکن است در پرچ‌ها و مهره‌ها، کندانسور و اپراتور وجود داشته باشد. هزینه‌ی شارژ کولر گازی بر اساس ظرفیت دستگاه و متراژ لوله کشی شده از کندانسور تا  پنل داخلی، تعیین می‌شود.

هزینه‌ی تعمیر برخی قطعات کولر گازی شامل موارد اصلاح سیم کشی کولر، تعویض کابل ارتباطی بین پنل و کمپرسور، رفع نشتی آب، شارژ گاز کولر، تعویض پرچ و مهره‌ها می‌باشد، که هزینه‌ی هر کدام بسته به شرایط نصب آن‌ها و اعمالی که باید روی آن‌ها انجام شود، متغیر می‌باشد که این رنج قیمت توسط اتحادیه مشخص می‌گردد. تیم تاسیساتی تکنو‌تعمیر جهت شفافیت و آگاهی مشتریان لیستی از تعرفه‌ی تعمیر کولر گازی و اسپلیت را تهیه نموده و در اختیار آنان قرار داده است.

 

»»»  تعمیر و سرویس کولر گازی و اسپلیت در تهران

 


✅ پرسش‌های متداول پیرامون تعمیر یا تعویض کولر گازی ✅

 

قبل از اینکه اقدام به تصمیم در خصوص تعمیر یا تعویض کولر گازی بگیریم چه نکاتی را باید مد نظر داشته باشیم؟

✔  عمر مفید کولر گازی، هزینه‌ی تعمیر قطعی کولر گازی، مدت‌زمان کارکرد کولر گازی

 

مزایای تعویض کولر گازی چیست؟

✔ سرویس و روغن‌کاری مداوم کولر گازی معیوب، موجب اتلاف وقت، انرژی و هزینه خواهد شد.

   خرید اسپیلت نو با کارکرد بالا و هزینه‌ی برق کمتر به مراتب بهتر است، زیرا که اسپیلت معیوب مصرف برق بیشتری دارد. در نتیجه هزینه‌ی قبض برق هم افزایش می‌‌یابد.

   تعویض کولر گازی نو با کولر قدیمی که ظاهری زنگ زده و کهنه دارد در زیبایی منزل نیز تاثیرگذار خواهد بود. 

 

کدام قطعات کولر گازی در صورت خرابی شانس بالایی برای تعمیر دارند؟

✔ خازن، برد فرمان کولر گازی، ترموستات کنترل دما از جمله قطعاتی هستند که شانس بالایی برای تعمیر دارند.

 

تعمیر کولر گازی مقرون به صرفه‌تر است یا تعویض آن؟

✔ کولر گازی‌های معیوب علاوه بر هزینه‌ی تعمیر، هزینه‌ی مصرف برق بالایی هم دارند. کولر گازی که بعد از چندین بار تعمیر و سرویس، هنوز عملکرد پایین و درعین حال مصرف برق بالایی دارد، قطعا باید با کولر گازی جدید، با عملکرد بالا و مصرف برق کم‌تر تعویض شود تا مقرون به‌صرفه‌تر باشد. اما موردهایی که تقریبا با یک سوم هزینه خرید کولر گازی جدید تعمیر می‌شوند، تعمیر قطعی دستگاه بهترین انتخاب است. منظور از تعمیر قطعی این است که دستگاه بعد از تعمیر به سطح عملکرد قبل از مشکل برسد و دیگر نیازی به تعمیر مجدد نداشته نباشد.

 

نحوه‌ی سرویس‌دهی مجموعه‌ی تکنو‌تعمیر در خصوص تعمیر یا تعویض کولر گازی به چه صورت است؟

✔ مجموعه‌ی تکنوتعمیر قادر است کلیه‌ی خدمات و اقدامات در خصوص تعمیر اسپلیت و کولر گازی، نصب و راه‌اندازی یا تعویض آن را در هر ساعتی از شبانه‌روز و طی هفت روز هفته حتی در ایام تعطیل برای هموطنان عزیز ساکن تهران و تمام مناطق و محله‌‌های تحت پوشش آن ارائه دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *