آب‌گرم‌کن

آموزش گام به گام تعویض ترموستات آبگرمکن ایستاده

تکنوتعمیر - نحوه تست، تنظیم و تعویض ترموستات آبگرمکن ایستاده

آبگرمکن یکی از وسایل گرمایشی ضروری در منازل محسوب می‌شود. با وجود گسترش استفاده از پکیج که امروزه جایگزین این سیستم شده است اما هنوز هم در بسیاری از منازل آبگرمکن مشاهده می‌شود. آبگرمکن از آن جهت در منزل ضروری است که آب گرم مصرفی مورد نیاز برای کارهای روزانه و استحمام را فراهم می‌کند. از این‌رو خراب شدن آبگرمکن در منزل برابر است با عدم وجود آب گرم لازم برای انجام کارهای روزانه اعم از شستشو ظروف، میوه ها و استحمام و بسیاری از امور که به آب گرم نیاز دارند. در همین راستا بسیاری از شرکت‌های تاسیساتی از جمله تکنوتعمیر تمامی خدمات مربوط به عیب‌یابی و تعمیر انواع آبگرمکن‌ها در دستور کار دارند. آبگرمکن قطعات متعددی دارد که خراب شدن هر کدام از این قطعه‌ها به مختل شدن عملکرد کل سیستم منجر می‌شود. ترموستات یکی از مهم‌ترین قطعاتی است که در آبگرمکن وجود دارد و در صورت بورز کوچکترین مشکل در آن باید سریعا به تعمیر و یا تعویض آن بپردازید. 

 

ترموستات و نقش آن در آبگرمکن

ترموستات در آبگرمکن قطعه‌ای است که کار تنظیم دمای آب را انجام می‌دهد. در واقع زمانی که شما درجه‌ای را روی آبگرمکن تعیین می‌کنید این ترموستات است که دمای آب را روی آن درجه‌ی مشخص شده، ثابت نگه می‌دارد. این کار باعث می شود که شما در حین استفاده از آب گرم نیاز به تنظیم چندین باره‌ی دما آب نداشته باشید. به همین نقش ترموستات در آبگرمکن بسایری مهم است و در صورت بروز مشکل در واقع عملکرد کل سیستم مختل می‌شود. ترموستات در آبگرمکن‌هایی وجود دارد که منبع تامین انرژی آن‌ها هم برق و هم گاز است. 

علائم و نشانه‌های خراب بودن ترموستات در آبگرمکن

معیوب شدن هز قطعه ای در آبگرمکن نشانه‌هایی دارد. برخی از علائم که نشان دهنده‌ی معیوب بودن ترموستات در آبگرمکن های ایستاده است، به شرح زیر می‌باشد:

داغ بودن بیش از حد آب

یکی از نشانه‌های رایج معیوب بودن ترموستات، داغ شدن بیش از حد آب است. البته باید توجه داشت شرایط مختلفی از جمله تغییر شرایط آب و هوایی هم می‌تواند باعث رخ دادن این اتفاق شود. اما اگر نتوانستید درجه‌ی آب را تغییر دهید باید نسبت به تعمیر و یا تعویض ترموستات آبگرمکن اقدام کنید. 

کم بودن دمای آب گرم

کاهش دمای هوا در فصول سرد می‌تواند بر کمبود میزان آب گرم اثرگذار باشد. از طرفی نیز این مشکل ممکن است ناشی از سرد شدن لوله‌های عایق‌بندی نشده و یا خرابی ترموستات آبگرمکن باشد. سیم‌کشی نامناسب، قطعات معیوب و یا کوچک بودن مخزن آب گرم در مقایسه با میزان مصرف‌ سیستم از جمله دیگر دلایلی است که می‌توانند منجر به کمبود آب گرم شوند. برای عیب‌یابی و رفع این مشکل حتما با فنی‌کاران با‌تجربه در این زمینه  تماس بگیرید تا از ضرر و آسیب‌ها‌ی احتمالی جلوگیری کنید.

دیر گرم شدن آب

به  طور معمول گرم شدن آب در آبگرمکن‌های برقی نیاز به زمان بیشتری دارد و حدودا دوبرابر یک آبگرمکن گازی زمان لازم است تا آب مجدد گرم شود. اگراین زمان برای گرم شدن آب بیش از حد نرمال است باید ترموستات ابرگمکن را مورد بررسی قرار دهید و در صورت نیاز برای تعویض این قطعه اقدام کنید.

»»» تعمیر و سرویس آبگرمکن در تهران

بررسی تنظیمات ترموستات و تست سلامت این قطعه در آبگرمکن

بعد از مشاهده‌ی اولین نشانه از معیوب بودن ترموستات، بهتر است ابتدا تنظیمات ترموستات آبگرمکن را بررسی کنید. برای این‌کار طبق مراحل زیر باید عمل کنید:

 • قبل از انجام هرکاری باید ایمنی کار رعایت کنید، به این معنی که باید برق آبگرمکن را به صورت کلی قطع کنید.
 • در مرحله‌ی بعد باید پنل، عایق و گارد محافظ را از المنت‌های دستگاه جداکنید تا به ترموستات آبگرمکن دسترسی پیدا کنید.
 • سپس باید پیچ‌های ترموستات بررسی شوند و در صورت بالا بودن میزان دمای آن‌ها، درجه آن‌ها را کم کنید.
  توجه داشته باشید میزان درجه دمای استاندارد ترموستات در آبگرمکن برقی باید در حدود دمای ۱۱۵ تا ۱۲۵ درجه فارنهایت تنظیم شود.
 • به همان صورت که پنل، عایق و گارد محافظ را باز کردید سر جای خود ببندید.
 • در آخرین مرحله برق دستگاه را وصل کنید و آن را راه اندازی کنید.
 • پس از آن آب را باز کنید تا از عملکرد مناسب آن مطمئن شوید.

در صورتی که دستگاه در این حالت عملکرد مناسبی نداشت، می‌توانید از متخصصین ماهر در این زمینه برای رفع ایراد دستگاه کمک بگیرید. تست و آزمایش ترموستات کار سختی نیست و به راحتی می‌توانید ترموستات آبگرمکن برقی را مورد بررسی قرار دهید.

 1. برای تست ترموستات ابتدا میزان دمای آن را علامت بزنید.
 2. سپس درجه ترموستات را کاهش دهید.
 3. حدود ۵ الی ۷ ساعت صبر کنید تا از تنظیم شدن درجه دمای ترموستات مطمئن شوید.
 4. پس از این مدت زمان، آب را باز کنید.
 5. در صورتی که آب سرد شده بود ترموستات دستگاه هیچ مشکلی ندارد و باید سایر قطعات آن بررسی شوند، اما در صورتی که دمای آب تغییری نکرده بود باید بدانید که ترموستات خراب است و باید تعویض شود.

 

نحوه‌ی تعویض ترموستات آبگرمکن ایستاده

همانطور که پیش تر ذکر کردیم بهتر است بعد از بررسی تنظیمات ترموستات، روی این قطعه تست سلامت انجام دهید. اگر بعد از انجام این تست مشخص شد که ترموستات دچار اختلال شده است باید ننسبت به تعویض ان اقدام کنید. برای این کار پیشنهاد ما به شما این است که حتما از یک متخصص ماهر در این زمینه کمک بگیرید چرا که ممکن است هرگونه دستکاری توسط افراد کارنابلد ممکن است نه تنها مشکل را رفع نکند، بلکه زمینه‌ی ایجاد مشکلات دیگری را رقم بزند. به طور کلی تعویض ترموستات در آبگرمکن باید طبق مراحل زیر انجام شود:

وسایل موردنیاز را تهیه کنید

قبل از هرکاری باید بدانید که چه ابزاری برای این کار نیاز دارید و تمام این ابزار را در دسترس خود قرار دهید. برای تهیه‌ی ترموستات جدید باید به نوع و ترموستات قبلی در آبگرمکن توجه داشته باشید و دقیقا ترموستاتی مشابه با همان تهیه کنید. پیش‌گوشتی مناسب و همچنین ولتاژ تستر غیرتماسی نیز از دیگر ابزاری است که مورد نیاز است تا بتوانید مراحل بعدی را به راحتی انجام دهید.

منتظر بمانید تا آبگرمکن خنک شود

بعد از تهیه ابزار مورد نیاز آبگرمکن را خاموش کنید و اجازه دهید تا کاملا خنک شود. کار با آبگرمکنی که روشن است یا هنوز خنک نشده، می تواند برایتان خطرساز باشد؛ به همین خاطر حتما باید این مرحله را انجام دهید.

آب آبگرمکن را تخلیه کنید

بعد زا خنک شدن کامل آبگرمکن کلیه‌ی آب موجود در سیستم را خالی کنید. اگر این مرحله به خوبی انجام نشود ممکن است در حین کار مشکلاتی برایتان رقم بزند. برای این‌کار می‌توانید از شیر تخلیه آبگرمکن استفاده کنید یا با بستن آب ورودی و باز کردن شیر آب نزدیک آبگرمکن این مرحله را انجام دهید.

برق دستگاه را قطع کنید

بعداز آن‌که از تخلیه‌ی کامل آب در آبگرمکن مطمئن شدید باید در مرحله‌ی بعدی برق آبگرمکن را به صورت کامل قطع کنید تا در هنگام کار دچار برق گرفتگی نشوید. بهتر است که کلا آبگرمکن را از برق جدا کنید تا امکان خطر برق‌گرفتگی را به صفر برسانید.

محفظه را بردارید

در مرحله بعدی برای دسترسی به ترموستات دستگاه و تعویض آن باید محفظه و قاب آن را به صورت کامل جدا کنید. این کار را با احتیاط انجام دهید تا به قطعات مختلف آبگرمکن آسیبی وارد نشود و مشکلی برایش پیش نیاید.

جریان برق را بررسی کنید

با استفاده از ولتاژ تستر غیرتماسی، سیم های دستگاه را بررسی کنید تا مطمئن شوید که هیچ جریان برقی در آنها وجود ندارد و با خیال راحت می توانید به آبگرمکن خودتان دست بزنید. این کار را حتما انجام دهید تا در حین تعویض ترموستات آبگرمکن دچار برق گرفتگی نشوید.

ترموستات قدیمی را جدا کنید

ترموستات معیوب را از دستگاه جدا کنید تا بتوانید ترموستات جدید را جایگذاری کنید. اگر شما سدت به آچار هستید اما تا به حال اینکار را انجام نداده‌اید، اولین پیشنهاد ما به شما این است که برای این‌کار از متخصصین ماهر در این زمینه کمک بگیرید. اما اگر همچنان تمایل دارید که خودتان این‌کار را انجام دهید توصیه می کنیم که ابتدا قبل از جداسازی ترموستات مخ=عیوب از اتصالات آن عکس بگیرید تا ترموستات جدید را مطابق آن به دستگاه وصل کنید. اتصالات ترموستات خیلی مهم هستند و باید آنها را به همان ترتیبی که هستند جای گذاری کنید، در غیر این صورت ممکن است که سیم ها را جابه‌جا کنید و ترموستات جدید به درستی کار نکند.

ترموستات جدید را قرار دهید

حالا باید ترموستات جدید را روی محفظه ترموستات قرار دهید تا بتوانید کار تعویض ترموستات آبگرمکن را انجام دهید. در این مرحله دقت کنید که به محفظه ترموستات آسیبی وارد نشود؛ چون این قطعه قابل تعمیر نیست و تعویض آن نیز هزینه‌ی زیادی را به همراه خواهد داشت. همچنین اتصالات ترموستات جدید را مطابق با عکس گرفته شده از ترموستات قدیمی جایگذاری کنید تا بتوانید به خوبی کار تعویض را انجام دهید.

آبگرمکن را ببندید

بعد از اتمام کار تعویض ترموستات می‌توانید قاب و محفظه آبگرمکن را همانطور که باز کردید، ببندید و آن را به برق و گاز متصل کنید تا مجددا شروع به کار کند. پس از تعویض ترموستات معمولا حدودا ۲ ساعت بعد، آبگرمکن می‌تواند تنظیم آب را مجددا انجام دهد.

 

مجموعه خدمات کلینیک تخصصی تکنو‌تعمیر در ارتباط با آبگرمکن

شرکت فنی تخصصی تکنو‌تعمیر با دارا بودن بیش از ۱۵ سال سابقه در زمینه‌ی ارائه‌ی انواع خدمات عیب‌یابی و تعمیر آبگرمکن و قطعات آن و با بهره بردن از کادر مجرب و آشنا به جدیدترین متد روز دنیا در این حیطه توانسته خود را در دسته‌ی برترین شرکت‌های تاسیساتی قرار دهد. کلیه‌ی خدمات مربوط به تعمیر و سرویس آبگرمکن در این شرکت به صورت ۲۴ ساعت شبانه‌روز و در تمام ایام سال حتی در روزهای تعطیل نیز ارائه می‌شود. مجموعه خدماتی که تیم تخصصی تکنوتعمیر در زمینه‌ی تعمیر آبگرمکن ارائه می‌‌دهد عبارت است از:

 • نصب انواع آبگرمکن دیواری و ایستاده
 • جرم‌گیری آبگرمکن
 • هواگیری آبگرمکن 
 • تعمیر دیافراگم 
 • نصب شیرآلات
 • سرویس کامل
 • رسوب‌زدایی و اسیدشویی
 • تعویض مخزن آبگرمکن 
 • تعمیر شمعک آبگرمکن
 • رفع بوی بد آبگرمکن
 • تعویض سیم جرقه‌زن
 • کنترل سیستم دودکش آبگرمکن 

برای دریافت بهتر خدمات لاز است در زمان تعمیر آبگرمکن مدل دقیق دستگاه خود را به استادکار ذکر کنید تا با در اختیار قرار دادن توضیحات دقیق‌تر سبب تسهیل در روند کار شوید. مشخص کردن این جزئیات به شما کمک می‌کند تا در اسرع وقت به مشکل شما رسیدگی شود. 

 

سوالات متداول پیرامون تعویض ترموستات آبگرمکن ایستاده

ترموستات چه نقشی در آبگرمکن ایفا می‌کند؟

ترموستات در آبگرمکن قطعه‌ای است که کار تنظیم دمای آب را انجام می‌دهد. در واقع زمانی که شما درجه‌ای را روی آبگرمکن تعیین می‌کنید این ترموستات است که دمای آب را روی آن درجه‌ی مشخص شده، ثابت نگه می‌دارد.

چگونه از سلامت ترموستات آبگرمکن خود مطمئن شویم؟

 • برای تست ترموستات ابتدا میزان دمای آن را علامت بزنید.
 • سپس درجه ترموستات را کاهش دهید.
 • حدود ۵ الی ۷ ساعت صبر کنید تا از تنظیم شدن درجه دمای ترموستات مطمئن شوید.
 • پس از این مدت زمان، آب را باز کنید.
 • در صورتی که آب سرد شده بود ترموستات دستگاه هیچ مشکلی ندارد و باید سایر قطعات آن بررسی شوند، اما در صورتی که دمای آب تغییری نکرده بود باید بدانید که ترموستات خراب است و باید تعویض شود.

آیا قبل از تعویض ترموستات لازم است که آب داخل آبگرمکن را تخلیه کنیم؟

بله، چرا که اگر این‌کار انجام نشود ممکن است در حین کار مشکلاتی برایتان رقم بزند.

ارائه‌ی خدمات در زمنیه‌ی آبگرمکن در تکنوتعمیر به چه صورت است؟

تمامی خدمات این مجموعه به صورت ۲۴ ساعته و در تمام ایام سال حتی در روزهای تعطیل ارائه می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *