بخاری

نشانه‌‌های خرابی ترموکوپل بخاری چیست؟ [نحوه تعمیر و تعویض و تنظیم ترموکوپل]

تکنوتعمیر - علائم نشان‌دهنده‌ی خرابی بخاری گازی

ترموکوپل یک مولد برقی است که دو فلز هم‌جنس را به یکدیگر متصل نگه می‌دارد  و با گرم نگه داشتن آن‌ها موجب ایجاد جرقه و روشن شدن بخاری می‌‌شود. درواقع این قطعه با کمک بوبین قطعاتی هستند که با فشار دادن  نگه داشتن آن‌ها به مدت ۲۰ ثانیه باعث روشن شدن شمعک بخاری می‌شود. 

 

»»» تعمیر و سرویس بخاری

وظیفه‌ی ترموکوپل در بخاری

ترموکوپل در بخاری نقشی امنیتی دارد که سالم بودن آن بسیار حیاتی است. چرا که این قطعه تا حد زیادی خطرات ناشی از احتراق و انفجار را کاهش می‌دهد. نقش این قطعه زمانی معلوم می‌شود که شعله بخاری گازی به دلایل مختلفی مثل ریخته شدن آب وزش باد، یا نبود اکسیژن کافی، خاموش می‌شود. بدیهی است که در این شرایط گازرسانی همچنان ادامه دارد و در صورتی‌که ترموکوپل وجود نداشته باشد، گاز نشت خواهد کرد و باعث ایجاد حوادثی همچون انفجار و آتش‌سوزی خواهد شد. این‌کار به این صورت انجام می‌گیرد که پس از خاموش شدن شعله، حس‌گر موجود در ترموکوپل سرد می‌شود و با قطع کردن گاز، از نشت آن جلوگیری می‌کند. نقش حیاتی این قطعه نشان‌دهنده‌ی این است که اگر ترموکوپل با مشکل مواجه شود باید در سریعا نسبت به تعمیر و یا تعویض آن اقدام کرد. یکی از نشانه‌های معیوب بون ترموکوپل روشن نماندن شمعک و یا شعله کشیدن شمعک و ایجاد جریان گار در بخاری گازی است. راهکارهایی برای تست سالم بودن ترموکوپل وجود دارد که بهتر است توسط متخصصین در این زمینه انجام شود. بسیاری از شرکت‌های تاسیساتی از جمله تکنوتعمیر در این راستا مشغول به فعالیت می‌باشند. برای تست سالم بودن ترموکوپل و تعمیر آن می‌توانید با کارشناسان این مجموعه در ارتباط باشید.

 

نحوه‌ی تشخیص سالم بودن ترموکوپل

سالم بودن ترموکوپل بخاری یکی از مهم‌ترین مواردی است که باید به آن توجه ویژه‌ای داشت. در این راستا مجموعه فنی تخصصی تکنوتعمیر تست‌های جهت اطمینان از سالم بودن ترموکوپل ارائه داده است. برای تست ترموکوپل بخاری به روش‌های زیر می‌توان عمل کرد:

 • پایانه ترموکوپل را با کمک دو عدد کابل رابط، به یک بلندگو اتصال دهید.
 • سپس دو سوی دیگر سیم‌ها را به مدت ۲۵ تا ۳۵ ثانیه گرم کنید.
 • در صورتی‌ که از بلندگو صدایی شبیه به تق‌تق به شکلی ضعیف به گوش رسید، یعنی نتیجه تست ترموکوپل بخاری گازی این است که این قطعه سالم است و عملکردی درست دارد. در واقع این صدای ترموکوپل، نشانه این است که در سیستم گرمایشی و ترموکوپل جریان الکتریکی وجود دارد.

یکی از راه‌های تست ترموکوپل مشاهده و بررسی دقیق ظاهر این قطعه است. باید بررسی کنید که آیا محل اتصال دو فلز سال است یا خیر؟ اگر این محل اتصال جدا و یا سوخته باشد، احتمال خرابی ترموکوپل بالاست و عملکرد سیستم مختل می‌شود. برای تست سالم بودن ترموکوپل می‌توان از بویین نیز استفاده کرد. به این صورت که:

 • انتهای ترموکوپل را به بوبین وصل کنید.
 • سر ترموکوپل را حرارت دهید.
 • هسته بوبین را برای ۲۰ تا ۳۰ ثانیه به داخل فشار دهید و بعد از آن رها کنید.
 • هسته باید به اصطلاح در حالت جذب و در همان‌جا بماند و در این شرایط متوجه می‌شوید که ترموکوپل سالم است و به درستی عمل می‌کند.

علائم نشان‌دهنده‌ی خرابی ترموکوپل

همانطور که پیش‌تر ذکر شد برای روشن شدن بخاری گازی لازم است کلید فرمان به مت ۲۰ ثانیه نگه داشته شود. در این زمان شعله‌ی شمعک باید روشن گردد. اگر این اتفاق رخ ندهد و شعله روشن نشود باید در اولین قدم ترموکوپل بخاری مورد بررسی قرار بگیرد. بنابراین یکی از علائمی که نشان دهنده‌یمعیوب بودن ترموکوپل در بخازی است روشن نشدن شعله‌ی شمعک می‌باشد. در این شرایط با رها کردم دکمه‌ی فرمان گازرسانی قطع شده و شمعک خاموش می شود یا اصلا روشن نمی‌شود. یکی دیگر از نشانه‌های معیوب بودن ترموکوپل خاموش شدن خودبه‌خود بخاری و بدون فرمان قبلی است. این شرایط به دلیل تنظیم نبودن شمعک و گرم نبودن ترموکوپل رخ می‌دهد. بری بررسی و رفع این مشکلات در بخاری گازی می‌توانید با مجموعه تخصصی تکنوتعمیر در ارتباط باشید.

 

تکنوتعمیر؛ ارائه‌دهنده‌ی خدمات از نصب تا تعمیر انواع بخاری و قطعات آن

مجموعه فنی تخصصی تکنوتعمیر با بیش از ۱۵ سال سابقه در زمینه‌ی ارائه‌ی خدمات تعمیر و سرویس بخاری مشغول به فعالیت می‌باشد. این کلینیک فنی با بهره بردن از کادر مجرب و اشنا با جدید‌ترین متد روز دنیا توانسته رد دسته‌ی بهترین شرکت‌های تاسیساتی قرار بگیرد. ای مجوعه خدمات گسترده‌ای برای بخاری ارائه می‌دهد که برخی از آن‌ها عبارتند از:

 • نصب و راه‌اندازی انواع بخاری
 • تعمیر و تعویض ترموکوپل بخاری
 • بررسی و عیب‌یابی انواع قطعات بخاری
 • سرویس سالیانه مدل‌های مختلف بخاری
 • تعمیر و تعویض قطعات بخاری مانند شمعک، ترموستات، ترموکوپل و فندک
 • سرویس و تعمیر بخاری‌های دودکش‌دار و بدون دودکش
 • تعویض شیشه بخاری

»»» تعمیر و سرویس بخاری در تهران

 

تعمیر یا تعویض ترموکوپل بخاری گازی

حال که با اهمیت ترموکوپل در بخازی و نقش حیاتی آن آشنا شدیم ممکن است این سوال پیش آید که تعویض این قطعه بهتر است یا تعمیر آن؟ در پاسخ باید گفت که این موضوع بستگی به نوع مشکل رخ داده در این قطعه دارد. اما باید توجه داشته‌ باشید که اگر آموزشی در این رابطه ندیده‌اید و یا به طور کلی آشنایی با این تعمیر آن ندارید بهتر است با یک تعمیرکار ماهر و با تجربه در این زمینه تماس بگیرید. به طور کلی اگر مشکل ترموکوپل با یک‌بار تعمیر رفع نشد باید به فکر تعویض آن باشید چرا که با توجه به نقش حیاتی این قطعه ممکن است خطراتی به همراه داشته باشد. برای تعویض ترموکوپل طبق موارد زیر باید عمل شود:

 • قبل از هر اقدامی برای تعویض ترموکوپل بخاری گازی، ابتدا شیر ورودی گاز را محکم ببندید.
 • در قدم بعدی ترموکوپل معیوب را باز کنید. ترموکوپل بخاری گازی در قسمت میانی بوبین و پیلوت قرار گرفته است. کافیست برای جدا کردن آن از بویین و پیلوت، پیچ های آن را باز کرده و ترموکوپل را از جای خود خارج کنید.
 • ترموکوپل جدید را با دقت در محل جای‌گذاری کنید. پیچ ها را محکم کنید. توجه داشته باشید که قبل از باز کردن شیر ورودی گاز، باید تست سالم بودن ترموکوپل که بالاتر ذکر شد را حتما انجام دهید.

سوالات متداول پیرامون نشانه‌های خرابی ترموکوپل بخاری

 

ترموکوپل در بخاری گازی چه نقشی ایفا می کند؟

ترموکوپل در بخاری نقشی امنیتی دارد که سالم بودن آن بسیار حیاتی است. چرا که این قطعه تا حد زیادی خطرات ناشی از احتراق و انفجار را کاهش می‌دهد. نقش این قطعه زمانی معلوم می‌شود که شعله بخاری گازی به دلایل مختلفی مثل ریخته شدن آب وزش باد، یا نبود اکسیژن کافی، خاموش می‌شود. بدیهی است که در این شرایط گازرسانی همچنان ادامه دارد و در صورتی‌که ترموکوپل وجود نداشته باشد، گاز نشت خواهد کرد و باعث ایجاد حوادثی همچون انفجار و آتش‌سوزی خواهد شد.

 

چرا شمعک بخاری گازی روشن نمی‌ماند؟

یکی از مشکلات اساسی که بسیاری از مشتریان بخاری گازی با آن مواجه هستند، روشن نماندن شمعک دستگاه است. به این معنی که بخاری در ابتدا روشن شده و شعله‌ور نیز می‌شود، اما بعد از مدتی از کار می‌افتد. دلیل اینکه شمعک بخاری روشن نمی‌ماند، در اکثر موارد مربوط به ترموکوپل یا بویین دستگاه می باشد. به همین خاطر در وهله اول این قطعات را بررسی کنید و در صورت نیاز آنها را تعویض نمایید. البته ممکن است دلایل دیگری نیز در رخ‌ دادن این اتفاق نقش داشته باشند.

 

چگونه از سالم بودن ترموکوپل دستگاه خود مطئن شویم؟

 • پایانه ترموکوپل را با کمک دو عدد کابل رابط، به یک بلندگو اتصال دهید.
 • سپس دو سوی دیگر سیم‌ها را به مدت ۲۵ تا ۳۵ ثانیه گرم کنید.
 • در صورتی‌ که از بلندگو صدایی شبیه به تق‌تق به شکلی ضعیف به گوش رسید، یعنی نتیجه تست ترموکوپل بخاری گازی این است که این قطعه سالم است و عملکردی درست دارد. در واقع این صدای ترموکوپل، نشانه این است که در سیستم گرمایشی و ترموکوپل جریان الکتریکی وجود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *