آب‌گرم‌کن

راهنمای جامع تعمیر و تعویض رگلاتور آبگرمکن مخزنی

تکنوتعمیر - راهنمای تعمیر و تعویض رگلاتور آبگرمکن مخزنی

با گسترش استفاده از آبگرمکن‌ها راه‌های قدیمی گرم کردن آب مثل استفاده از شعله گاز کنار گذاشته شد و لیست خدمات تعمیر و عیب‌یابی انواع آبگرمکن در لیست شرکت‌های تاسیساتی قرار گرفت. آبگرمکن‌ها از قطعات مختلفی ساخته شده‌اند که هرکدام وظیفه‌ای را برعهده دارند. هر کدام از این قطعات در صورتی که با مشکل مواجه شوند می‌توانند عملکرد کل سیستم آبگرمکن را با اختلال مواجه سازند. از این‌رو شرکت‌های خدماتی از جمله تکنو‌تعمیر عیب‌یابی و تعمیر انواع قطعات این سیستم را نیز به لیست خدمات خود افزودند. یکی از مهم ترین قطعاتی که در این سیستم وجود دارد و عملکردش تاثیری مستقیم بر روی عملکرد آبگرمکن دارد، رگلاتور است. در ادامه در ارتباط با رگلاتور و تعمیر آن صحبت کرده‌ایم.

 

انواع رگلاتور در آبگرمکن‌ها

در هر آبگرمکن دو نوع رگلاتور وجود دارد که عملکرد صحیح هر دو نوع ارتباط مستقیمی با علکرد درست آبگرمکن دارد. رگلاتور گاز یکی از انواع این قطعه است که کنترل ورود گاز به آبگرمکن و تنظیم گرمای مشعل را برعهده دارد. این رگلاتور با توجه به فشار آب، شعله را تنظیم می‌کند و با این‌کار حرارت لازم برای آبگرمکن را تأمین کرده و آب را به دمای مناسب می‌رساند. بنابراین خراب بودن رگلاور گازی می‌تواند یکی از دلایل روشن نشدن آبگرمکن ‌های گازی باشد. رگلاتور آب یکی دیگر از انواع رگلاتور‌ها در آبگرمکن است که وظیفه‌ی ثابت نگه‌داشتن خروجی و فشار آب متناسب را دارد. هر نوع اختلال در یک جزء کوچک این قطعه نیز سبب بروز مشکل در کارکرد کلی آبگرمکن خواهد شد. در آبگرمکن‌های مخزنی قطعه‌ای که باعث خاموش شدن سیستم می‌شود، رگلاتور گازی است. در صورتی که از آبگرمکن مخزنی خود بوی گاز استشمام کردید سریعا با یک متخصص ماهر در این زمینه تماس بگیرید.

 

تعویض و تعمیر رگلاتور در آبگرمکن‌های مخزنی

تعمیر رگلاتور‌ها به طور کلی بسته به نوع آن متفاوت بوده و نیازمند دانش تخصصی و مهارت بالایی است. بابراین پیشنهاد می‌کنیم برای تعمیر این قطعه با نیروی متخصص تماس بگیرید و خودتان دست به کار نشوید. همانطور که پیش‌تر ذکر کریدن، خرابی رگلاتور گازی یکی از دلایل خاموش شدن آبگرمکن مخزنی است. در صورتی که بوی گاز استشمام کردید و مطمئن شدید که این بو از آبگرمکن است سریع با مرکز تاسیساتی تماس بگیرید را که استشمام بی گاز می‌تواند بسیار خطر‌آفرین باشد. به‌طور کلی مراحل تعویض رگلاتور گازی به ترتیب زیر می‌باشد:

 1. شیر آب سرد ورودی و شیر گاز را ببندید.
 2. تمامی اتصالات به رگلاتور همچون (ترموکپل ، مشعل ، لوله‌های شمعک و شلنگ گاز) را جدا کنید.
 3. با کمک انبر قفلی رگلاتور معیوب را از آبگرمکن جدا کنید.
 4. رگولاتور جدید را تفلون کنید.
 5. رگلاتور تفلون شده جدید را همانطور که قطعه‌ی قبلی بسته شده بود در جای خود قرار داده و ببندید.

پیش از تعویض رگلاتور بهتر است با قطعه‌ای دیگر در آبگرمکن که در ارتباط نزدیم با رگلاتور است آشنا باشید. دیافراگم قطعه‌ای در آبگرمکن های مخزنی و دیواری است که در واقع نقش حسگر آبگرمکن را برعهده دارد.  وقتی آب وارد دستگاه می‌شود با فشار به دیافراگم برخورد می‌کند و دیافراگم در واقع مسیر را باز کرده و باعث به وجود آمد شعله می‌شود. شکل این قطعه بستگی به شکل رگلاتور دارد و معمولا در حین سرویس و یا تعویض رگلاتور، دیافراگم نیز تعویض می‌شود. به همین دلیل است که اولین قدم برای تعویض رگلاتور بستن شیر وروردی آب به سیستم می‌باشد. در واقع بستن آب ورودی باعث می شود که دسترسی به دیافراگم راحت‌تر باشد. بعد از اتمام کار حتما باید بررسی کنید که آبگرمکن دچار نشتی نشده باشد. 

»»» تعمیر و سرویس آبگرمکن در تهران

تعمیر رگلاتور آب در آبگرمکن دیواری

همانطور که گفتیم دو نوع رگلاتور در آبگرمکن وجود دارد که یکی از آن‌ها رگلاتور آب است. این رگلاتور برای ثابت نگه داشتن خروجی و فشار آب است و از بخش‌های مختلفی اعم از بدنه، قاب برنجی، شیپوره، شیر احتراق آهسته، مجموعه ساقه سوپاپ، مجموعه مغزی آب بندی، شیر تنظیم دما، مجموعه دیافراگم و میل سوپاپ آب تشکیل شده‌است. برای تعمیر این رگلاتور نیز بهتر است با متخصصین تماس بگیرید اما به طور کلی برای تعمیر این قطعه لازم است طبق مراحل زیر پیش بروید:

 1. شیر آب سرد ورودی به آبگرمکن را ببندید.
 2. مهره برنجی ورودی آب سرد به رگلاتور را باز کنید.
 3. مهره برنجی متصل به لوله ورودی را باز کنید.
 4. لوله مسی را از آن جدا کنید.
 5. دو پیچ رگلاتور را شل کنید تا بتوانید رگلاتور را خارج کنید.
 6. برای شیر احتراق، آهسته از اورینگ جدید استفاده کنید.
 7. پیچ دسته‌ی تنظیم دما را باز کنید، یک پیچ‌ گوشتی دو سو بردارید و شیپوره را از محل خود خارج کنید.
 8. به‌وسیله‌ی یک آچار فرانسه، درپوش ساقه‌ی سوپاپ را باز کرده و پس از آن سوپاپ و فنر را از آن بیرون بیاورید.
 9. توسط یک پیچ گوشتی چهار سو، پیچ‌های پشت قاب برنجی را باز ‌کنید. این پیچ‌ها ۵ عدد هستند.
 10. قاب را از بدنه‌ی اصلی رگلاتور جدا کنید و پیچ‌هایی که در مرحله‌ی قبل شل شده بودند را جدا کرده و بعد دیافراگم را آزاد کنید. شیر احتراق را خیلی آرام درآورید.
 11. پس از در آوردن شیر احتراق، دیسک را خارج کنید.
 12. با یک پیچ گوشتی دو سو، مغزی قاب را باز کرده و بعد با یک پیچ گوشتی ساعتی قسمت بالای مغزی را در آورید.
 13. در همان قسمت اورینگ سیلیکونی را خارج کنید.
 14. بررسی کنید، درون آبگرمکن رسوب گرفته یا نه، اگر رگلاتور رسوب گرفته بود با استفاده از اسید، آن را بشویید.
 15. تمام مراحلی که برای باز کردن رگلاتور انجام دادید را به‌طور معکوس انجام دهید. هنگام مونتاژ کردن قطعات رگلاتور، باید بسیار با احتیاط عمل کرد تا هیچ‌کدام از قطعات، آسیبی نبیند.

انواع خدمات تکنوتعمیر در زمینه‌ی تعمیر آبگرمکن و قطعات آن

مجموعه فنی تکنوتعمیر بیش از ۱۵ سال سابقه در زمینه‌ی ارائه‌ی انواع خدمات تعمیر و سرویس آبگرمکن دارد. این کلینیک فنی با دارا بودن کادری مجرب و آشنا با جدیدترین متد روز دنیا در این زمینه توانسته خود را در رده‌ی برترین شرکت‌ها تاسیساتی قرار دهد. ممکن است در هر ساعتی از شبانه‌روز برای آبگرمکن مشکلاتی رخ دهد که این موضوع در هر فصلی می‌تواند دردساز باشد اما این دردسر در فصول سرد سال پر‌رنگ‌تر است. جای نگارنی نیست چرا که کارشناسان این مجموعه به صورت تمام‌وقت آماده‌ی پاسخگویی به نیاز شما مشتریان گرانقدر می‌باشند. این مجموعه خدمات گسترده‌ای در زمینه‌ی آبگرمکن ارائه می‌دهد که بخشی از این خدمات عبارتند از:

 • نصب انواع آبگرمکن دیواری و ایستاده
 • جرم‌گیری آبگرمکن
 • هواگیری آبگرمکن 
 • تعمیر دیافراگم
 • تعمیر و تعویض رگلاتور 
 • نصب شیرآلات
 • سرویس کامل
 • رسوب‌زدایی و اسیدشویی
 • تعویض مخزن آبگرمکن 
 • تعمیر شمعک آبگرمکن
 • رفع بوی بد آبگرمکن
 • تعویض سیم جرقه‌زن
 • کنترل سیستم دودکش آبگرمکن 

سوالات متداول پیرامون تعمیر رگلاتور در آبگرمکن مخزنی

 

رگلاتور چه نقشی در آبگرمکن دارد؟

رگولاتور، یک دستگاه مکانیکی است که برای تنظیم و اندازه فشار درون لوله‌های گاز استفاده می‌شود. این وسیله، فشار گاز خروجی از مخزن را مدیریت می‌کند. از آنجا که فشار گاز در مخزن بسیار بالاست، رگولاتور این فشار را کنترل کرده و به حد مجاز می‌رساند.

آیا تعویض دیافراگم تاثیری در عملکرد رگلاتور دارد؟

دیافراگم قطعه‌ای است که در ارتباط مستقیم با رگلاتور عمل می‌کند. شگل ظاهری این قطعه نیز بر اساس شکل و مدل رگلاتور تعیین می شود. از این به طور کلی در حین تعویض رگلاتور معمولا دیافراگم هم تعویض می‌شود.

برای تعویض رگلاتور گازی چه اقداماتی باید انجام شود؟

 • شیر آب سرد ورودی و شیر گاز را ببندید.
 • تمامی اتصالات به رگلاتور همچون (ترموکپل ، مشعل ، لوله‌های شمعک و شلنگ گاز) را جدا کنید.
 • با کمک انبر قفلی رگلاتور معیوب را از آبگرمکن جدا کنید.
 • رگولاتور جدید را تفلون کنید.
 • رگلاتور تفلون شده جدید را همانطور که قطعه‌ی قبلی بسته شده بود در جای خود قرار داده و ببندید.

خدمات تکنوتعمیر در زمینه‌ی آبگرمکن چگونه ارائه می‌شود؟

کلیه‌ی خدمات این مجموعه توسط کارشناسان مجرب و آشنا با جدیدترین متد روز دنیا و به صورت ۲۴ ساعت شبانه‌روز و در تمام ایام سال حتی در روزهای تعطیل ارائه می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *