پمپ آب

راهنمای جامع تعویض بلبرینگ پمپ آب خانگی (آموزش گام به گام تعویض بلبرینگ پمپ آب خانگی)

technotamir.com - water-pump-bearings-replace

اگر سر و صدای پمپ بیش از حد معمول باشد، احتمالا نیاز است جهت تعویض بلبرینگ پمپ آب اقدام کنید!

صدای جیر جر یا تق تقی که از بلبرینگ‌ها می‌آید، علامت هشداری است که نشان می‌دهد بلبرینگ فرسوده شده و در خطر شکستن قرار دارد. این بلبرینگ‌های فرسوده و پر سروصدا باید فورا تعویض شوند تا از آسیب بیشتر به سایر اجزا جلوگیری به عمل آید. البته ناگفته نماند که همه‌ی بلبرینگ‌ها در طول زمان فرسوده می‌شوند و نیاز به تعویض دارند.

حتما می‌دانید که بلبرینگ نقش مهمی در سیستم آبرسانی منازل، بویژه آپارتمان‌ها ایفا می‌کند. این سیستم دارای قطعات مختلفی می‌باشد که هرگونه اختلال در این قطعات به نوبه‌ی خود عملکرد پمپ را با مشکل روبرو می‌سازد. یکی از قطعات اصلی پمپ بلبرینگ آن است. ایراد در بلبرینگ موجب مختل شدن کار کل مجموعه‌ می‌گردد. به همین جهت برای جلوگیری از وقوع مشکلات جدی‌تر، تعویض بلبرینگ پمپ آب خانگی باید در اسرع وقت انجام گیرد. در ادامه‌ی این راهنما از عیب‌یابی و علائم خرابی بلبرینگ سخن خواهیم گفت و در نهایت به آموزش تعویض بلبرینگ پمپ آب خانگی می‌پردازیم. اگرچه گاهی بعضی از خرابی ها به قدری است که می‌توانید خودتان دست به آچار ببرید و اقدام به تعویض یا تعمیر نمایید. اما اگر فنی نیستید، بهترین کار، سپردت این تعمیرات به دست کارشناسان مطمئن و معتبر است.

 

»»» تعمیر و سرویس پمپ آب

 

بلبرینگ پمپ آب چیست؟

به‌طور کلی پمپ آب را به دو بخش می‌توان تقسیم کرد: اولین قسمت، بخش مکانیکی آن می‌باشد که شامل پروانه و کاسه نمد است. این بخش به طور مستقیم در تماس با آب قرار می‌گیرد. بخش دوم، الکتروموتور است که قسمت برقی پمپ را تشکیل داده و تماسی با آب ندارد. بلبرینگ پمپ آب قطعه‌ای فلزی در داخل دستگاه و یکی از جمله‌ اصلی‌ترین قطعه‌ها است. در صورتی که بلبرینگ با مشکل مواجه گردد، کارکرد پمپ مختل می‌شود. در ساختار پمپ‌های خانگی دو عدد بلبرینگ وجود دارد که در بخش برقی دستگاه که همان الکتروموتور است، قرار می‌گیرد. یک‌سوی این دو بلبرینگ به الکتروموتور و سوی دیگر آن به پروانه اتصال دارد.

 

بلبرینگ چه نقشی در پمپ آب خانگی ایفا می‌کند؟

در گذشته اختراع چرخ تحولی عظیم در صنعت به شمار می‌رفت. مدتی بعد چرخنده‌ها به بازار صنعت وارد شدند و تغییرات بلبرینگ عمدتا در پمپ آب نقش چرخیدن را برعهده دارد. همانطور که قبلا اشاره کردیم، این قطعه از سمتی به الکتروموتور و از سمتی دیگر به پروانه متصل است. الکتروموتور انرژی لازم برای چرخش را به بلبرینگ انتقال می‌دهد، این قطعه نیز با چرخیدن خود محور درون پروانه را می‌چرخاند. بنابراین در صورت ایجاد مشکل در عمل بلبرینگ، کارایی پمپ با اختلال مواجه می‌شود و باید بلافاصله برای تعویض بلبرینگ الکتروموتور اقدامات لازم را انجام داد. از دیگر وظایف بلبرینگ یا یاتاقان توپی می‌توان به جلوگیری از ساییدگی قطعات، روان‌کاری قطعات، سرعت و بی‌صدا بودن گردش قطعات اشاره کرد.

وجود اصطکاک بین قطعات در برخی موارد و بعضی دستگاه‌ها مفید و کاربردی است، اما در برخی دیگر باعث ایجاد مشکلاتی از جمله خوردگی، ساییدگی و… می‌شود. در واقع این عامل بود که سبب تفکر در مورد ایجاد بلبرینگ‌ها شد. این قطعه بارهای محوری، شعاعی، و گاهی هر دو بار محوری و شعاعی را تحمل می‌کند. اندازه‌ی یاتاقان‌های توپی استاندارد می‌باشد و کاربرد هرکدام منحصر به فرد است. بلبرینگ‌ها از نظر ساختمان‌ داخلی به انواع لغزشی، غلتکی، مگنتی تقسیم می شود.

 

علائم خرابی بلبرینگ پمپ آب خانگی چیست؟

بلبرینگ یا یاتاقان هم مانند سایر قطعات احتمال خرابی و آسیب دارد. در صورت خرابی این قطعه، پمپ آب دیگر قادر به پمپاژ نیست و عملا از کار افتاده می‌شود. باید به این نکته توجه داشت خراب شدن پمپ صرفا باعث کار نکردن پمپ نمی‌شود، بلکه گاهی اوقات پمپ روشن است اما به علت خراب بودن بلبرینگ نیروی جنبشی ایجاد نمی‌کند. این شرایط به این دلیل رخ می‌دهد که به دلیل آسیب دیدگی یا خورد شدن این قطعه، شافت نمی‌چرخد، در نتیجه پروانه بی‌حرکت می‌ماند. برخی نشانه‌هایی که خبر از خرابی پمپ می‌دهد:

 • افت فشار
 • تولید سروصدای غیرعادی
 • لرزش شدید پمپ
 • شکسته شدن پروانه  
 • پمپاژ نکردن پمپ آب
 • عدم استفاده از صافی پمپ آب خانگی
 • وجود مشکل در تماس بلبرینگ با محور داخل پمپ
 • استفاده از روان‌کننده‌های نامناسب

خرد شدن بلبرینگ از جمله مشکلات متداولی است که ممکن است برای این قطعه پیش آید. این مشکل به دو دلیل برای یاتاقان رخ می‌دهد که عبارتند از:

 • فشار جانبی به بدنه‌ی بلبرینگ

تنش هایی که در پمپ آب ایجاد می‌شود می‌تواند به بلبرینگ فشار وارد کند. این تنش‌ها در واقع میدان حرکتی این قطعه حول محور را با مشکل روبرو می‌کنند و به مرور زمان این امر می‌تواند باعث خرابی و ایجاد نقص در ساچمه‌های یاتاقان شود. تحلیل رفتن بدنه‌ی شافت، تاب‌دار شدن یا شکستن پروانه، ایجاد خلل در یکی از دو بلبرینگ موجب ایجاد خلل در عملکرد این قطعه می‌شود. 

 • نقص در سیستم روانکاری این قطعه

ایجاد نقص فنی در سیستم روانکاری یاتاقان‌ها که به دلیل خشک شدن این قطعه رخ می‌دهد، یکی از رایج‌ترین مشکلاتی است که می‌تواند عملکرد آن را با مشکل روبرو سازد. زمانی که کاسه‌ی نمد یا واشر آب‌بندی پاره می‌شود، گریس ماهیت خود را از دست داده و در پی آن قفسه‌های بلبرینگ دچار خشکی می‌شود.بعد از مدتی روی گوی‌های ساچمه‌ای و دیواره‌های این قفسه‌ها خط و خش ایجاد شده و با فشار جانبی که به آن‌ها وارد می‌شود یکی پس از دیگری از قفسه در می‌روند. نتیجه‌ی همه‌ی این اتفاقات اختلال در عملکرد یاتاقان و در نهایت اختلال در پمپ آب است.

 

نحوه تعویض بلبرینگ پمپ آب خانگی چگونه است؟

برای تعویض بلبرینگ ابتدا وسایل مورد نیاز اعم از پیچ گوشتی، آچار فرانسه، روان کننده، گیره فلزی برای باز کردن بلبرینگ را آماده کنید. نحوه تعویض بلبرینگ پمپ به شرح زیر است:

 • در ابتدا جریان برق پمپ را قطع کنید و درپوش دینام را بردارید.
 • بعد از باز کردن درپوش پروانه قابل رویت است، شما برای دسترسی به شافت باید پروانه‌ها باز کنید.
 • در این مرحله دینام را بیرون آورید، و بلبرینگ را از قسمت بالایی و پایین محور آن جدا کنید. این مرحله از جمله مراحل سخت کار است. سختی این مرحله زمانی بیشتر می‌شود که بلبرینگ دچار جرم گرفتگی یا زنگ‌زدگی شده باشد. در این شرایط محور را با آچار فرانسه کنترل کرده و بلبرینگ را جدا کنید.
 •  در این مرحله باید بلبرینگ جدید را جایگذاری کنید. قبل از این‌کار بلبرینگ را به گریس آغشته کنید. (حتی اگر بلبرینگ با وجود اینکه عمر مفیدش سر آمده ولی باز هم سالم است، پیشنهاد می‌شود آن را تعویض کنید)
 • بعد از جایگذاری بلبرینگ‌ها، دینام را در جای خود قرار داده و سه پیچ بلند شافت را محکم کنید. 
 • در انتها پروانه را در جای خود قرار دهید و درپوش را ببندید.

 

تعویض بلبرینگ پمپ آب خانگی یکی از ده‌‌ها خدماتی است که کارشناسان مجموعه‌ی تکنو‌تعمیر ارائه می‌دهند. این تیم تاسیساتی با ۱۵ سال سابقه در زمینه‌ی ارائه انواع خدمات تخصصی تعمیرات، سرویس و نگهداری، راه‌اندازی و نصب انواع پمپ توسط کارشناسان مجرب به شما مشتریان عزیز خدمت‌رسانی می‌کند. شما می‌توانید برای تعویض بلبرینگ پمپ آب خانگی، مشاوره جهت خرید بهترین پمپ، مشاوره برای خرید بلبرینگ با بهترین جنس و… در تمام طول سال حتی ایام تعطیل به صورت ۲۴ ساعته با کارشناسان این مجموعه در تماس باشید. سرویسکاران تکنوتعمیر جهت ارائه‌ی خدمات در اسرع وقت خود را به محل می‌رسانند.

 

»»» تعمیر و سرویس پمپ آب در تهران


پرسش‌های متداول پیرامون تعویض بلبرینگ پمپ آب خانگی

✅ کاربرد بلبرینگ پمپ آب چیست؟

✔ بلبرینگ یکی از اصلی‌ترین قطعات پمپ آب است. چرخاندن محور، جلوگیری از ساییدگی قطعات، روان‌کاری قطعات، سرعت و بی‌صدا بودن گردش قطعات از جمله وظایف این قطعه است.

 

✅ به چه دلیلی بلبرینگ خرد می‌شود؟

✔ بلبرینگ به دلیل فشار جانبی به بدنه‌ی بلبرینگ و نقص در سیستم روانکاری این قطعه در پمپ آب خرد می‌شود و عملکرد دستگاه را با اختلال روبرو می‌سازد. 

 

✅ چه علائمی نشان‌دهنده‌ی خرابی این قطعه است؟

✔ اگر در پمپ آب خود با نشانه‌هایی مثل افت فشار، تولید سروصدای غیرعادی، لرزش شدید پمپ، شکسته شدن پروانه، پمپاژ نکردن پمپ مواجه شدید، باید بلبرینگ دستگاه خود را بررسی کنید. اگر مشکل ایجاد شده در بلبرینگ به موقع رفع نشود، مشکلات جدی‌تری برای دستگاه پیش می‌آید و در پی آن هزینه های تعمیر نیز افزایش می یابد.

 

✅ سرویس‌دهی کارشناسان تکنو‌تعمیر جهت تعویض بلبرینگ چگونه است؟

✔ سرویسکاران مجموعه تکنوتعمیر به صورت ۲۴ ساعته و در تمام طول سال حتی ایام تعطیل آماده‌ی خدمت رسانی به شما مشتریان عزیز می‌باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *