پمپ آب

رایج‌ترین دلایل سروصدای پمپ آب و اقدامات ضروری برای برطرف کردن آن

technotamir.com - water pump sound reduction

پمپ آب یک وسیله‌ی صنعتی است و مانند هر وسیله‌ی صنعتی دیگری برای میزان صدایی که تولید می‌کند، استاندارد خاص خود را دارد. و صدایی بیشتر یا کمتر از این میزان استاندارد به معنای وجود مشکل فنی در قطعات پمپ یا بی‌کیفیتی آن‌ها است. سروصدای زیاد و غیرعادی پمپ آب بیشتر از آنچه فکرش را بکنید در بین آپارتمان‌ها رایج است و بسیار آزاردهنده می‌باشد. بنابراین هنگام خرید نسبت به کم صدا یا بی‌صدا بودن آن دقت لازم را داشته باشید. البته پمپی که کاملا بی‌صدا باشد وجود ندارد، اما با کمی بررسی در حیطه‌ی انواع مدل‌های پمپ آب می‌توانید پمپی را انتخاب کنید که سروصدای کمتری داشته باشد و موجب اختلال برای ساکنین نشود. برای رفع صدای پمپ قبل از هر اقدامی لازم است تا منشا صداهای غیرطبیعی را شناسایی نموده سپس در جهت تعمیر و سرویس پمپ آب اقدامات لازم را بعمل آورید.

 

آشنایی با انواع صداهای غیرطبیعی در پمپ آب

شناسایی مشکل در هر وسیله‌ی صنعتی به معنای رفع بخش بزرگی از آن مشکل است. بنابراین برای رفع صدای پمپ در ابتدا باید بدانید که چه نوع صداهایی در پمپ وجود دارد. پمپ‌ها توسط انرژی الکتریکی فعال می‌شوند و با ایجاد نیروی مکانیکی توسط پروانه آب با فشار به حرکت در می‌آید. به همین علت بعضی صداها که از دستگاه شنیده می‌شود کاملا طبیعی هستند و باید با آن‌ها کنار آمد. هر صدای غیر‌عادی دیگری از دستگاه نشان‌دهنده‌ی وجود ایراد در آن است و باید سریعا برای رفع آن‌ها اقدام کرد. انواع صداهایی که از پمپ آب شنیده می‌شود عبارتند از:

صدای کوبیده شدن

این صدا یکی از صداهای طبیعی پمپ آب می‌باشد که دلیل اصلی آن تغییر سریع در فشار آب و آزادسازی حجم زیادی از انرژی درون دستگاه است. با تنظیم کردن فشار پمپ می‌توان کمی از میزان این صدای کوبش کم کرد.

صدای کلیک مانند در پمپ آب

در زمان خاموش و روشن شدن پمپ، از کلید اتوماتیک صدایی شبیه به کلیک دادن شنیده می‌شود. این صدا از جمله صداهای معمول و طبیعی دستگاه است. زمانی که این صدا تبدیل به صدایی شبیه به صدای وزوز شود، یعنی در سیستم ایرادی وجود دارد که باید رفع شود.

صدای زوزه‌ کشیدن موتور

زمانی که پمپ روشن است و موتور باید وارد روند کار شود اما روشن نمی‌شود، صدایی شبیه زوزه از موتور شنیده می‌شود. این صدا نشان‌دهنده‌ی تلاش بی‌نتیجه‌ی موتور برای کار کردن است. برای رفع این مشکل باید موتور پمپ را بررسی کنید تا در صورت نیاز تعویض شود. یکی دیگر از علت‌های احتمالی این صدا سوختن خازن استارتر است که در این صورت خازن باید تعویض شود. 

صدای ساییدگی

اگر اجسامی از بیرون وارد محفظه‌ی پمپ شوند یا پره‌های پروانه خراب شده باشند، صدایی شبیه ساییدگی از دستگاه شنیده می‌شود. این صدا از جمله صداهای غیرعادی است و باید برای رفع آن اقدام کرد.

صدای جیغ کشیدن

وجود ایراد و اختلال در بلبرینگ پروانه و موتور پمپ آب، باعث ایجاد صدایی شبیه به جیغ کشیدن از دستگاه می‌شود که باید سریعا برطرف گردد در غیر این‌ صورت شدیدتر می‌شود.

صدای ویبره

اگر پایه‌ی اتصال دهنده‌ی پمپ شل شود، مخصوصا زمانی که پمپ تازه روشن می‌شود صدای ویبره به گوش می‌رسد. در صورتی که این مشکل رفع نشود به مرور زمان به دلیل لرزش شدید، از اتصالات سیستم لوله‌کشی نشتی رخ می‌دهد.

 

رایج‌ترین دلایل سروصدای پمپ آب 

صداهای غیرعادی پمپ علاوه‌بر اینکه نشان‌دهنده‌ی ایجاد مشکل در پمپ است، بسیار آزاردهنده می‌باشد که باید سریعا رفع شود. برای رفع سروصدا در ابتدا باید علت آن را پیدا کرد. مجموعه فنی تخصصی تکنوتعمیر با استفاده از کادر مجرب و با تجربه ی خود، جهت عیب‌یابی و رفع اختلال در عملکرد پمپ آب در خدمت شما مشتریان عزیز می‌باشد. برخی از متداول‌ترین دلایل تولید صداهای غیرعادی از پمپ عبارت است از:

خورده شدن شافت پمپ

شافت از الکترو‌موتور به پشت پروانه انتقال می‌یابد و وظیفه‌ی آن انتقال نیروی مکانیکی تولید شده به پروانه است. شافت در مسیر خود باید از پوسته‌ی اصلی عبور کند. در این مسیر اگر شافت به دلایلی مثل تماس داشتن با مایعات اسیدی، نصب نامناسب پمپ آب، خورد شدن بلبرینگ شافت خورده و یا به اصطلاح لاغر شود، تنشی ایجاد می کند. این تنشی سبب ایجاد صداهای غیرعادی و آزاردهنده از دستگاه می‌شود.

خرد شدن بلبرینگ شافت

در پمپ‌های آب‌ خانگی دو بلبرینگ در ابتدا و انتهای روتور تعبیه می‌شود تا انرژی مکانیکی بدون نوسان روی این بلبرینگ به پروانه منتقل شود. کل حجم روتور روی بلبرینگ سوار است بنابراین بروز خلل در عملکرد هر کدام روی عملکرد دیگری اثرگذار است. با خرد شدن بلبرینگ، کل عوارض اختلال به روتور منتقل شده و سروصدا ایجاد می‌شود. از جمله دلایل خرد شدن بلبرینگ شافت عبارتند از:

 • خشک شدن محفظه گریس
 • فشار بدنه‌ی پمپ به بلبرینگ و اختلال در عملکرد روتور
 • اتمام عمر مفید بلبرینگ پمپ

نصب نامناسب و تراز نبودن پمپ

یکی از مواردی که شرکت تکنو‌تعمیر در هنگام نصب پمپ به آن تاکید می‌کند، اصول زیرسازی و تراز کردن پمپ آب می‌باشد. پمپ‌های آب خانگی به طور میانگین ۱۴۰۰ تا ۲۹۰۰ دور در دقیقه چرخش دارند. بنابراین در صورت نصب نادرست و تراز نبودن پمپ، سروصدای زیادی ایجاد می‌شود. برای نصب صحیح پمپ بهتر است به شرایط استاندارد زیر توجه داشته باشید:

 • سطحی که پمپ روی آن قرار می‌گیرد نباید به هیچ‌وجه شنی، خاکی یا در حال فرسایش باشد.
 • سطح زیر پمپ باید هموار باشد تا وزن پمپ به طور مساوی روی هر ۴ پایه تقسیم شود.
 • نصب پمپ بعد از جوشکاری باید حتما مجدد توسط نصاب چک شود.

شکستن پروانه

پروانه روی شافت روتور قرار دارد. وجود نقص فنی در پروانه، ایجاد تنش در شافت پمپ، دمای بیش از حد موجب تابیدگی یا شکستن پروانه می‌شود. شکستن پروانه علاوه‌بر اینکه باعث اختلال در عملکرد روتور می‌شود، سروصدای زیادی نیز ایجاد می‌کند.

نقص فنی الکتروموتور

الکتروموتور بخش اصلی پمپ آب است. مجموعه‌ی کلی از مشکلات فنی پمپ  و اختلال در عملکرد سیم‌پیچ سبب بروز مشکل در برق‌رسانی و بد کار کردن موتور پمپ می‌‌شود. در این‌صورت اختلال در پمپاژ سروصدای زیادی ایجاد می‌کند. نقص فنی اتومات پمپ، اختلالات برق‌رسانی به پمپ، افزایش بیش از حد دمای پمپ، مشکلات روتور و بلبرینگ از جمله این مشکلات فنی هستند که به طور کلی موجب اختلال در پمپاژ می‌شود.

مسدود شدن مجاری پمپ

رسوب گرفتن دیواره‌های لوله و مجرای پمپ، لجن گرفتن در لوله کشی، نفوذ اجسام خارجی از پروانه به محفظه‌ی پمپ موجب مسدود شدن مجاری پمپ می‌شود. فشار بیش از حد به پمپ از نتایج مسدود شدن مجاری است که سروصدای زیادی تولید می‌کند. 

البته عوامل دیگری در ایجاد این سر و صدای غیر طبیعی پمپ آب نیز دخیلند که عبارت است از:

 • مشکلات فنی مرتبط با اجزای هیدرولیکی
 • استفاده از پمپ نامناسب با نیاز ساختمان
 • کیفیت پایین قطعات
 • عدم سرویس به موقع و نگهداری نادرست از دستگاه
 • لوله‌کشی نامناسب
 • محل قرارگیری نادرست پمپ
 • ارتعاشات حاصل از موتور 
 • صدای محرک پمپ یا همان تجهیزات مربوط به انتقال نیرو

 

اقدامات مهم در جهت رفع سروصدای غیرعادی پمپ آب

حال که با انواع و علت‌های صداهای پمپ آشنا شدیم، در ادامه راهکارهایی برای رفع این صداها پیشنهاد می‌کنیم. راه‌های مختلفی برای کاهش یا از بین بردن صداهای پمپ وجود دارد اما همانطور که پیش‌تر اشاره شد، بعضی از صداهای پمپ آب طبیعی است و چاره‌ای جز کنار آمدن با آن‌ها را نداریم. مهم‌ترین و ساده‌ترین راهکار برای رفع سروصدا، توجه به محل نصب آن‌ها است که باید سطحی بتنی و صاف باشد. با رعایت برخی از نکات و پیروی کردن از برخی راهکار‌ها می‌توانید سروصدای پمپ آب خود را کاهش دهید.

برای رفع صدای پمپ به موارد زیر توجه نمایید:

مشخص کردن نوع صدای پمپ

برای رفع صدای پمپ باید در ابتدا نوع صدا و طبیعی یا غیرطبیعی بودن آن را مشخص کنید. بسته به نوع صدایی که به گوش می‌رسد راهکارهای متفاوتی وجود دارد.

مکان نصب پمپ

مکان نصب پمپ آب تاثیر زیادی در تعیین میزان صدای دستگاه دارد. سطح‌های شنی و ناهموار باعث می‌شود وزن پمپ به طور مساوی روی ۴ پایه‌ی آن تقسیم نشود و بعد از مدتی به علت لرزش شدید دچار اختلال در اتصالات شود. بنابراین سطحی که پمپ روی آن قرار می‌گیرد باید صاف و بتنی باشد. سطح بتنی ارتعاش را جذب می‌کند و از سروصدای آن می‌کاهد.

عایق‌بندی صوتی پمپ

عایق‌بندی صوتی پمپ مانند جعبه‌ای است که دور پمپ قرار می‌گیرد. البته این‌کار زیاد اصولی به نظر نمی‌رسد و به اصطلاح پاک کردن صورت مسئله است. این راهکار برای  پمپ‌هایی استفاده می‌شود که سروصدای آن ناشی از اختلال در قطعات نیست بلکه کیفیت پایین قطعات و پمپ موجب سروصدا می‌باشد. در این‌صورت عایق‌کاری می‌تواند راه‌حل مناسبی باشد. البته بعد از اندازه‌گیری و ساخت جعبه‌ی عایق صدا لازم است هر چند وقت پمپ خود را بررسی کنید تا اگر صدایی ناشی از ایجاد مشکل در پمپ به گوش ‌می‌رسد رفع گردد.

تعمیر به موقع پمپ آب

پمپ آب به عنوان یک وسیله‌ی صنعتی نیاز به سرویس‌های دوره‌ای دارد. سرویس و نگهداری شامل اقداماتی اعم از روغن‌کاری قطعات، تعویض قطعات فرسوده با وسایل جدید و محکم کردن قطعاتی که شل شده‌اند می‌باشد. این اقدامات علاوه‌بر اینکه سروصدا را کاهش می‌دهد موجب افزایش طول عمر و بهبود عملکرد دستگاه نیز می‌شود.

رفع زنگ زدگی پوسته‌ی اصلی پمپ

اگر کیفیت جنس بدنه‌ی پمپ پایین باشد، بعد از مدتی متوجه تغییر رنگ و گاهی زنگ‌زدگی روی پوسته ی پمپ آب و درنتیجه باد کردن پوسته می‌شوید. زمانی که پمپ شروع به کار می‌کند پروانه با پوسته برخورد می‌کند و سروصدا تولید می‌کند. 

انتخاب پمپ آب مناسب هنگام خرید یا تعویض

اگر هنوز پمپ آب را خریداری نکرده‌اید، بهتر است هنگام خرید پمپ آب بررسی‌های دقیق و کاملی در مورد نحوه‌ی عملکرد، کیفیت قطعات و کم‌صدا بودن آن انجام دهید. اگر شما قبلا پمپ آب خریداری کرده‌اید و در حال حاضر برای کاهش سروصدای آن اقداماتی انجام داده‌اید اما نتیجه‌ای نگرفتید، بهتر است به فکر تعویض و خرید پمپ آبی با عملکرد و کیفیتی بالاتر باشید.  

نکات ضروری در هنگام نصب پمپ آب

برای نصب درست و استاندارد پمپ لازم است شرایط و اصول آن رعایت شود. از این‌رو بهتر است نصب دستگاه توسط نصاب قابل اعتماد و با تجربه انجام گیرد. برخی از اصولی که هنگام نصب باید به آن توجه داشت به شرح زیر می‌باشد:

 • مکان نصب پمپ باید دورتر از دیوار منزل یا مکان استراحت باشد.
 • سطحی که پمپ روی آن قرار می‌گیرد باید صاف و هموار باشد.
 • جهت کاهش صدای پمپ می توانید از تکیه‌گاه و اتصالات استاندارد استفاده کنید.
 • محیطی که برای نصب پمپ در نظر گرفته‌اید را عایق کنید.
 • هر چند ماه برای پمپ سرویس دوره‌ای انجام دهید.

شرکت تکنوتعمیر با ارائه انواع خدمات راه‌اندازی و نصب، ارائه‌ی راهنمای نگهداری و خرید، عیب‌یابی، تعمیر و سرویس پمپ آب در تهران، به صورت ۲۴ ساعته در خدمت شما مشتریان عزیز می‌باشد. علاوه‌بر این خدماتی از جمله رفع صدای غیرعادی پمپ، تعویض قطعات فرسوده و شکسته با قطعات جدید، راهنمایی جهت کاهش صداهای غیرطبیعی پمپ آب را نیز ارائه می‌دهد. برای دریافت این خدمات با کارشناسان این مجموعه تماس حاصل فرمایید تا در اسرع وقت پاسخگوی نیاز شما باشند.

 


✅ پرسش‌های متداول پیرامون رفع صدای پمپ آب ✅

 

✅ علت سروصدای زیاد پمپ آب چیست؟

✔ سروصدای پمپ آب دلایل متنوعی دارد که از شایع‌ترین آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • خورده شدن شافت پمپ
 • خرد شدن بلبرینگ شافت
 • نصب نامناسب و تراز نبودن پمپ
 • شکستن پروانه
 • نقص فنی الکتروموتور
 • مسدود شدن مجاری پمپ

 

✅ مهم‌ترین راه‌‌های کاهش سروصدای پمپ آب چیست؟

✔ برای رفع سروصدای پمپ آب در درجه‌ی اول باید علت و نوع صدا را پیدا کرد. از جمله اقداماتی که برای کم کردن صدای پمپ آب باید مد نظر قرار داد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مکان نصب پمپ آب
 • عایق‌بندی صوتی پمپ آب
 • تعمیر به موقع پمپ آب
 • رفع زنگ‌زدگی پوسته‌ی اصلی پمپ آب

 

✅ برای کمتر شدن صدای پمپ آب چه نکاتی را باید در حین نصب رعایت کرد؟

✔ مکان نصب پمپ تا جایی که ممکن است دورتر از دیوار منزل باشد.

سطحی که پمپ روی آن قرار می‌گیرد باید صاف باشد.

از تکیه‌گاه و اتصالات استاندارد استفاده شود.

از تعمیر به موقع و سرویس دوره‌ای پمپ غافل نشوید.

 

✅ آیا درخواست اعزام سرویسکار به محل برای تمام نقاط تهران فراهم است؟

✔ بله، شهروندان ساکن تهران و همه‌ی مناطق و محله‌های اطراف تحت پوشش آن می‌توانند برای تعمیر و سرویس پمپ آب خود از کارشناسان و متخصصان تکنو‌تعمیر درخواست کمک نمایند.

 

✅ سرویس‌دهی کارشناسان تکنو‌تعمیر جهت تعمیر و سرویس پمپ آب چگونه است؟

✔ تکنو‌تعمیر ضمن اعزام فوری سرویسکاران به محل، آماده‌ی خدمت‌رسانی به‌صورت شبانه‌روزی و تمام‌وقت حتی در ایام تعطیل به ساکنان نواحی مختلف شهر تهران می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *