کولر‌گازی

بررسی علت‌های نشتی آب در کولر گازی | راهنمای تعمیر و عیب‌یابی

تکنوتعمیر - بررسی علت‌های نشتی آب در کولر گازی

چرا کولر گازی نشتی آب دارد؟ 

دلایل زیادی می‌تواند برای نشتی آب کولر وجود داشته باشد،‌ دلایلی مثل کثیف بودن و مسدود شدن فیلتر کولر، مشکلاتی در پمپ کولر، بسته شدن شلنگ تخلیه آب، عایق نبودن لوله‌های اسپلیت مواردی دیگر که به صورت کامل در این بخش به آن‌ها اشاره می‌کنیم. 

مسدود شدن فیلتر هوا

مسدود شدن فیلتر هوا به دلیلی کثیفی و آلودگی آن صورت می‌گیرد به همین دلیل اهمیت زیادی دارد که به صورت دقیق هرچند وقت یک بار فیلتر هوای خود را تمیز کنید. برای آشنایی با نحوه تعویض فیلتر کولر می‌توانید مقاله «فیلتر کولر را چگونه باید تمیز کنم؟‌» در وبلاگ ما را مطالعه کنید.

اما این چه ربطی به نشتی آب کولر می‌تواند داشته باشد؟ هنگامی که فیلتر هوای کولر مسدود باشد باد سرد در دستگاه جمع می‌شود و باعث یخ زدن اجزای کولر می‌شود و پس از آنکه کولر را خاموش کنید این یخ‌ها ذوب می‌شوند و باعث نشتی آب از کولر شما می‌شوند. 

خرابی و شکستن پمپ کولر

پمپ کولر وظیفه‌ی تخلیه آب دارد، وقتی که این پمپ دچار آسیب شود در روند تخلیه آب اختلال ایجاد می‌شود و باعث نشتی آب از پنل کولر می‌شود. اگر پمپ کولر دچار شکستگی شود شما می‌توانید با تعویض آن این مشکل را حل کنید. 

مسدود شدن خروجی سینی تخلیه آب

سینی تخلیه آب یا ناودانی اسپلیت محل جمع شدن آب کولر گازی است که به کمک شلنگ از آن خارج می‌شود و آن را به سمت بیرون هدایت می کند. این سینی ممکن است با مواد زائد و گرد و خاک یا حتی رسوب‌گذاری آب ها مسدود شود که مسدود شدن این سینی مساوی است با تخلیه نشدن آب و انتقال آب به بیرون از طریق پنل کولر. 

برای حل این مشکل می‌توانید از دو روش استفاده کنید: 

  1. در روش اول پنل داخلی کولر گازی را باید بلند کنید ولی حواستان باشد که باعث افتادن پنل کولر نشوید و سپس تعمیرات مربوط به لوله درین را انجام دهید. 
  2. روش دوم این است که شما قاب جلویی پنل را باید باز کنید، سپس با باز کردن این قاب لوله تخلیه را تمیز کنید. 

قرار گرفتن لوله درین یا شلنگ تخلیه در مکان نامناسب

گاهی اوقات به دلیل نامناسب بودن جای شلنگ درین مشکلاتی برای تخلیه آب ایجاد می‌شود. دقت کنید که در شلنگ درین چیزی گیر نکرده باشد تا باعث عدم تخلیه صحیح رطوبت کولر شود. پیچ خوردگی،‌گیر کردن آشغال در شلنگ فرو رفتن بیش از اندازه در ظرف آب، همه‌ی این‌ها باعث می‌شود که شلنگ درین نتواند تخلیه صحیح آب داشته باشد. 

عایق نبودن لوله های اسپیلت

حتما توجه کنید که کولرهای شما حتما باید لوله‌هایی عایق داشته باشند چرا که این لوله‌ها به سرعت سرد می‌شوند و پس از خاموش کردن کولر می‌توانند باعث ایجاد نشتی به صورت قطره‌ای شوند. 

کافی نبودن گاز کولر

زمانی که گاز کولر کم‌شود و رو به اتمام برود،  بر عملکرد سیستم سرمایشی کولر گازی تاثیر منفی گذاشته و باعث می‌شود تا کمپرسور کولر دچار یخ زدگی شود. این یخ زدگی باعث می‌شود تا در هنگام روشن شدن و شروع به کار کولر، یخ‌های آن آب شود و آب به صورت قطره‌ای نشت پیدا کند 

دمای پایین هوای بیرونی 

اگر در فصل سرما کولر خود را روشن کنید چیز دور از انتظاری نیست که کولر دچار نشتی آب شود، این نشتی آب به دلیل سرمای بیرونی است که باعث یخ زدن اجزای درون کولر می‌شود. 

رطوبت کولر گازی از کجا ایجاد می‌شود؟

گاز کولر که در سیم پیچ‌های پنل از حالت مایع به بخار تبدیل می‌شود. در طی این تبدیل سیم‌پیچ‌های کولر بسیار سرد می شوند و فن‌های کولر این هوای سرد را به بیرون انتقال می‌دهند که باعث ایجاد سرما در محیط خانه می‌شود. 

هنگامی که فن‌های پنل کولر هوا را به درون خود می‌کشند، هوای وارد شده به کولر رطوبت خود را از دست می‌دهن و رطوبت ایجاد شده به صورت آب در سینی تخلیه آب کولر جمع می‌شود. این آب باید از فضای کولر با کمک شلنگ درین خارج شود وگرنه به صورت نشتی بروز پیدا می‌کند. 

چرا پنل کولر گازی در زمستان هم آب می‌دهد؟ 

در فصل زمستان هنگامی که شما از بخاری اسپیلت خود استفاده می‌کنید هم ممکن است شاهد نشتی آب اسپلیت خود باشید. این مشکل بیشتر به یخ زدن پنل بیرونی اسپلیت شما مربوط است این یخ زدگی باعث می‌شود تا اجزای درون کولر نیز یخ بزند و هنگام استفاده از سیستم گرمایشی . پیشنهاد می‌شود در طول زمستان از سیستم گرمایشی اسپیلت خود استفاده نکنید ولی اگر استفاده می‌کنید پنل خارجی اسپلیت خود را عایق‌بندی کنید. 

چرا از شلنگ تخلیه آبی خارج نمی‌شود؟ 

یکی از مشکلات مهمی که کولر گازی شما می‌تواند داشته باشد تخلیه نکردن آب است. آب ندادن کولر و تخلیه نشدن آن به هیچ حالتی مبنا بر عدم وجود آب کولر و نبود اشکال نیست. البته گاهی اوقات در محیط‌های خشک کولر ممکن است آبی از آن تخلیه نشود که در صورت خنک کردن و رویت نشدن مشکل در عملکرد کولر نمی‌توان از آن به عنوان عیب نام برد. اما وقتی که کولر به سختی محیط را خنک می‌کند و در عین حال آبی از آن خارج نمی‌شود حتما باید با یک تکنسین تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *