پکیج

علت انفجاری روشن شدن پکیج چیست؟

تکنوتعمیر - اصلی‌ترین دلایل انفجاری روشن شدن پکیج

آیا تا به حال تجربه‌ی روشن شدن انفجاری پکیج را داشته‌اید؟! چرا پکیج به صورت انفجاری روشن می‌شود؟ و آیا انفجاری روشن شدن آن خطرناک است؟ 

پکیج و دیگر تجهیزات گرمایشی امروزه به عنوان عضو جدایی‌ناپذیر اکثر منازل مسکونی و تجاری به حساب می‌آید. بنابراین مهم است که هنگام سرمایه‌گذاری روی این تجهیزات و راه‌اندازی و نصب آن‌ها اطمینان حاصل شود که کارایی لازم را دارند و احتراق در آن‌ها به صورت بهینه انجام می‌گیرد. از طرف دیگر ضروری است که به طور منظم فرسودگی و خرابی آن مورد بررسی قرار گیرد تا شاهد رخداد موارد خطرناک نباشیم.

در این مبحث قصد داریم اصلی‌ترین دلایل انفجاری روشن شدن پکیج را بررسی کنیم و راه‌های احتمالی برای پیشگیری از آن را ارائه دهیم.

 

»»» تعمیر و سرویس پکیج

علت‌های اصلی انفجاری روشن شدن پکیج و راه‌‌های برطرف کردن آن

تنظیم نادرست فاصله‌ی جرقه‌زن با مشعل پکیج

اولین و اصلی‌ترین دلیل برای انفجاری روشن شدن پکیج را می‌توان مربوط به تنظیم نبودن فاصله‌ی الکترد جرقه‌زن و مشعل دانست.

در حالت عادی و مناسب این فاصله باید چیزی در حدود ۳ تا ۵ میلی متر باشد. اگر چیزی غیر این باشد شعله با تاخیر تشکیل شده و پکیج با انفجار روشن می‌شود. 

اگر با تنظیمات پکیج آشنایی دارید در صورت امکان خودتان اقدام به تنظیم آن نمایید. در صورتی که با این کار آشنایی ندارید حتما از فرد متخصص بگیرید تا فاصله‌ی بهینه بین جرقه‌زن و مشعل را تنظیم نماید و روشن شدن پکیج به درستی و با سرعت بیشتری انجام شود.

تنظیم نبودن فشار گاز

از موارد دیگری که شاهد انفجار در پکیج هستیم مربوط به زمانی است که فشار گاز خیلی کم باشد. چنانچه فشار گاز ورودی به پکیج کم باشد، احتمال انفجاری روشن شدن پکیج وجود دارد.

راه حل: تنظیم فشار گاز یکی از اقداماتی است که باید در سرویس دوره‌ای پکیج حتما به انجام برسد. بنابراین یا خودتان این کار را را انجام دهید یا انجام آن را به یک متخصص بسپارید. 

نقص در دودکش پکیج

اگر دودکش پکیج خراب باشد، گاز در محفظ احتراق انباشته می‌شود. در این حالت به محض اینکه جرقه‌زن روشن شود، پکیج با حالت انفجار روشن می‌گردد.

راه حل: برای حل این مشکل باید دودکش پکیج را بررسی نمایید و مطمئن شوید از اینکه ارور گرفتگی دودکش نداشته باشید.

فقدان اکسیژن جهت احتراق

یکی از مهم‌ترین علت‌‌های انفجاری روشن شدن پکیج، نبودن اکسیژن است. وقتی پکیج اکسیژن کافی نداشته باشد با فشردن دکمه‌ی جرقه‌زن، گاز وارد می‌شود و محفظه را پر می‌کند و حین روشن شدن صدای انفجاری به گوش می‌رسد.

راه حل: معمولا دو درپوش در بالای پکیج تعبیه شده که وظیفه‌ی اکسیژن‌رسانی به آن را برعهده دارد. برای حل این موضوع باید چک شود دریچه‌ها چک شود و مخصوصا از باز بودن آن در فضای گرم سال اطمینان حاصل شود تا با رسیدن اکسیژن کافی به دستگاه، به راحتی شعله آن روشن شود. 

کند و ضعیف شدن جرقه‌زن

جرقه‌زن باید قدرت کافی برای روشن کردن مشعل پکیج را داشته باشد تا به محض فشردن آن شعله روشن شود. چنانچه به هر دلیلی کند عمل کند و نتواند سریع مشعل را روشن نماید، گاز در محفظه پر شده و زمانی که مشعل بخواهد روشن شود با انفجار همراه خواهد بود.

راه حل: برای حل این مشکل باید جرقه‌زن را بررسی نمایید. چنانچه قابل تعمیر بود تعمیر نمایید. درغیر این صورت با کمک یک کارشناس آنرا تعویض نمایید.

نارسایی برق

از دیگر دلایلی که باعث حالت انفجاری در پکیج می‌شود، نارسایی برق است. همانطور که می‌دانید جرقه‌زن با برق کار می‌کند. چنانچه قدرت برق کم باشد جرقه‌زن به خوبی عمل نمی‌کند. 

برای حل این مشکل با احتیاط سیم برق و محل اتصال آن را چک نمایید و اطمینان حاصل کنید مشکلی در این مورد وجود ندارد.

اکسید شدن سر جرقه‌زن

یکی از مشکلات بزرگ و رایجی که در جرقه‌زن پکیج رخ می‌دهد، اکسید شدن سر آن است. هنگامی که نوک جرقه‌زن اکسید شود، روشن شدن آن با زحمت انجام می‌شود و حین روشن شدن صدی بلند و انفجار گونه‌ای از آن به گوش می‌رسد. 

راه حل: سرویس دوره‌ای پکیج از جمله اقداماتی است که در این گونه موارد باید آن را جدی بگیرید. سرویس به موقع پکیج و پاکسازی اجزای آن از جمله اقداماتی است که برای جلوگیری از بروز مشکلات جدی تر باید انجام گیرد.

بسته شدن سوراخ‌های مشعل پکیج

اگر سرویس منظم پکیج انجام نشود و سوراخ‌های آن به هر دلیلی مسدود شده باشد ممکن است اصلا روشن نشود یا با تاخیر روشن شود. همین امر باعث می‌شود تا گاز اضافی در محفظه تجمع یابد و با روشن شدن انفجاری همراه باشد.

اگر تخصص کافی در زمینه تعمیر و سرویس پکسج را ندارید حتما از یک متخصص کاربلد و آگاه دراین زمینه کمک بگیرید.

آیا انفجاری روشن شدن پکیج خطرناک است؟

به خودی خود بعید است که پکیج دچار انفجار شود مگر اینکه در نصب و راه‌اندازی اولیه دستگاه اختلالی ایجاد شود. در چنین شرایطی ممکن است خطرات جبرا‌ن‌ناپذیری به بار آید. به همین دلیل نصب و راه‌اندازی آن باید زیر نظر متخصص انجام شود.

اینکه پکیج به حالت انفجاری روشن می‌شود لزوما منجر به منفجر شدن خود دستگاه نمی‌گردد. زیرا پکیج معمولا سنسورها و سیستم‌های امنیتی زیادی دارند که اجازه‌ی بروز این مشکل را نمی‌دهند.

چگونه از انفجاری روشن شدن پکیج پیشگیری کنیم؟

یکی از راه‌ کارهای اساسی جهت جلوگیری از انفجاری روشن شدن پکیج، سرویس به موقع آن است. هنگام سرویس پکیج در نظر گرفتن نکات زیر الزامی است.

۱. پکیج را خاموش کرده و برق ورودی را قطع می‌کنیم. پس از اینکه بدنه‌ی پکیج خنک شد، کاور جلویی آن را خارج کرده و به بررسی اجزای داخلی آن می‌پردازیم. شعله، مبدل و دودکش از قطعات و اجزایی هستند که در قسمت بالایی پکیج قرار دارند. موتور گردش آب، سیستم کنترل پنل و لوله‌های ورودی در قسمت پایینی پکیج قرار گرفته‌اند که لازم است تماما مورد بررسی و کنترل قرار گیرند.

۲. پس از اینکه بررسی‌های اولیه انجام شد با یک ورق سمباده نرم، جرقه‌زن را تمیز می‌کنیم. پس از آن، سوراخ‌های سر شعله را چک می‌کنیم و با برس نرم آن را پاکسازی نموده تا گرفتگی‌های آن باز شود. قطعات و اجزای بالایی پکیج که مستقیم با شعله در تماس است و در معرض رسوبات و دوده قرار می‌گیرد هم باید چک شود. 

پس از بررسی تمام موارد فوق، درپوش دستگاه را گذاشته، برق پکیج را وصل می‌کنیم. پکیج را روشن نموده و جرقه زن آن را تست می‌کنیم. اگر تاخیری در روشن شدن پکیج مشاهده ننمودید، مشکل انفجاری شدن پکیج رفع شده است. 

تعمیر و سرویس پکیج دیواری توسط مجموعه تکنوتعمیر

برخی از مسائل و مشکلات در ارتباط با پکیج از اهمیت خاصی برخوردارند چرا که موجب بروز مسائل و مشکلات جدی‌تری می‌شوند که ممکن است هزینه‌های جبران ناپذیری در پی داشته باشد. از این‌رو مهم است تعمیرات خود را به کدام مرکز می‌سپارید. 

کارشناسان و تکنسین مجموعه تکنوتعمیر با بررسی‌ موارد و مشکلات مربوط به پکیج از قبیل روشن نشدن آن یا تولید سر و صدای بیش از حد و …  برآنند تا در کمترین زمان و بالاترین کیفیت مشکل را حل نمایند. 

»»» تعمیر و سرویس پکیج در تهران

پرسش‌های متداول پیرامون روشن شدن انفجاری پکیج

آیا انفجاری روشن شدن پکیج خطرناک است؟

✔ خیر، اما پیشنهاد می‌شود در صورت وقوع چنین مشکلی در اسرع وقت با یک کارشناس معتبر تماس بگیرید.

 

مهمترین علت انفجاری روشن شدن پکیج چیست؟

✔ تنظیم نبودن فاصله‌ی بین جرقه‌زن و مشعل مهم‌ترین علت انفجاری روشن شدن دستگاه است.

 

چگونه از انفجاری روشن شدن پکیج پیشگیری کنیم؟

✔ اقدامات زیر از روشن شدن انفجاری پکیج جلوگیری می‌کند. 

نصب و راه‌اندازی اولیه زیر نظر متخصص

انتخاب محل درست برای نصب دودکش آن

سمباده کشیدن جرقه‌زن دستگاه و بررسی سوراخ‌های سر شعله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *