کولر‌گازی

چرا کولر، باد گرم میزنه | آموزش عیب یابی اولیه

هیچ چیز نمی‌تواند بیشتر از یک کولر خراب در طول تابستان باعث اذیت شدن شما بشود. فکر کنید خسته از سرکار بر می‌گردید و می‌خواهید کمی زیر کولر آرامش بگیرید، اما باد کولر آنقدر گرم است که ترجیح می‌‌دهید کولر را خاموش کنید. اما دلیل باد گرم زدن کولر یا خنک نکردن کولر چه چیزی می‌‌تواند باشد؟ 

باد گرم زدن کولر می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد که ما در این مقاله می‌خواهیم به اکثر این موارد اشاره کنیم. خیلی از افراد به اشتباه فکر می‌کنند که جنس و برند کولر آن‌‌ها در باد گرم زدن یا خنک نکردن کولر تاثیر دارد؛ که این ایده چندان نمی‌تواند ایده درستی باشد. خنک نکردن و یا باد گرم زدن کولر بیشتر به مشکلات داخلی کولر بر می‌گردد که قابل رفع شدن است. اما چیزی که به جنس و برند کولر گازی مربوط است عمر کولر گازی و اسپلیت است. 

متخصص عیب‌یابی و تعمیر کولر 

قبل از این که نحوه عیب‌یابی از کولر را توضیح دهیم باید این را به شما برسانیم که گاهی اوقات برای تعمیر یا حتی عیب‌یابی از کولر نیاز به نیروی متخصص وجود دارد. کسی که شغل حرفه‌ای او تعمیر کولر باشد. 

اگر شما در عیب‌یابی از اینکه چرا کولر شما خنک نمی‌کند و باد گرم می‌زند باز ماندید و نتوانستید مشکل را رفع کنید، می‌توانید با متخصص‌های ما در تکنو تعمیر تماس بگیرید تا در کوتاه‌ترین زمان برای عیب‌یابی و تعمیر کولر گازی شما در منزل یا محل کار شما حاضر شوند. 

 

»» تماس جهت رزرو تعمیرکار کولر

 چرا کولر گازی باد گرم می‌زند؟

۱- تنظیمات نادرست درجه کولر گازی 

گاهی اوقات یک سری ایرادات ساده می‌تواند از چشم آدم دور بماند و توجه‌ی به آن نشود. شما ممکن است کولر گازی خود را روی حالت پخش‌کننده گرما گذاشته باشید و توجه‌ای به این قضیه نکرده باشید و دنبال عیب‌هایی بزرگ‌تر از این بگردید. 

۲- فیلتر کثیف اسپلیت 

توجه کنید که اگر فیلتر هوای کولر شما کثیف باشد دچار انسداد هوا می‌شود و هوا نمی تواند در آن جریان داشته باشد به همین دلیل ظرفیت سرد کردن اسپلیت کاهش پیدا می‌کند. همچنین انسداد هوا باعث می‌شود که جریان هوا به درون خود کولر برگردد و باعث یخ زدن کویل‌های اوپراتور کولر شوند.

برای رفع این مشکل کافی است که فیلتر را درآورده و آن را بشویید و یا اگر فیلتر قابل شست و شو نباشد می‌توانید آن را تعویض کنید.  توجه کنید که فیلتر کولر حداقل هر شش ماه یک‌ بار باید تمیز شود. 

۳- کمبود گاز اسپلیت

در کولر‌های گازی سیم‌های مسی وجود دارد که در آن گاز‌هایی که باعث ایجاد سرما می‌شوند وجود دارند. در اسپلیت‌ این لوله‌های مسی بین پنل داخل و پنل بیرونی با اتصالات پیچ و مهره‌ای بهم وصل می‌شوند که به مرور زمان مقداری از گاز داخل این دستگاه کم می‌شود و از بازدهی کولر کم می‌کند و اسپلیت دیگر نمی‌تواند مثل قبل اتاق را سرد نگه دارد. برای شارژ گاز کولر خود شما نیاز دارید با یک متخصص که در این حوزه فعالیت می‌کند تماس بگیرید. 

۴- ظرفیت کم کولر گازی و توجه نکردن به متراژ محیط

قبل از اینکه  به نصب کولر در محل مورد نظر خود بپردازید باید میزان متراژ خانه‌ی خودتان را با توان کولر موردنظر بسنجید. چرا که هر اسپلیت و کولر گازی ظرفیت خاصی دارد و می‌تواند یک محیط مشخصی را خنک نگه دارد. مناسب نبودن قدرت کولر با متراژ محیط باعث می‌شود که اسپلیت قادر به رساندن دمای محیط به دمای تنظیم شده را نداشته باشد و همین موضوع باعث می‌شود تا در طول زمان روی کمپرسور شما تاثیر منفی بگذارد و باعث خرابی آن شود. 

 

»»با کمک این مقاله شما می‌توانید کولری متناسب با متراژ خانه خود تهیه کنید

۵- کار نکردن فن اسپلیت 

کولر‌های گازی از فن کندانسور و فن کمپرسور برای کاهش دمای اجزای خودشان استفاده می‌کنند و اگر یکی از این فن‌‌ها خراب شود کولر گازی در سرد کردن محیط به مشکل بر می‌خورد و نمی‌تواند آن طور که باید محیط را سرد کند. 

۶- خرابی برد اسپلیت 

برد کولر مغز سیستم کولر گازی یا اسپلیت را تشکیل می‌دهد. در حقیقت تمامی سیگنال‌هایی که به اجزای مختلف کولر گازی صادر می‌شود از این بخش است. تعمیر برد معمولا کار دشواری است و برد‌ها به سختی تعمیر می‌شوند و اگر تعمیر بشوند دیگر مانند قبل کارایی ندارند پس توصیه می‌شود که با تعویض آن برد با یک برد جدید خودتان را از مشکلات بعدی که ممکن است پیش بیاید بیمه کنید.  

۷- محل نصب نامناسب برد خارجی 

محل نصب پنل بیرونی اسپلیت تاثیر زیادی در خنک نکردن کولر دارد. سعی کنید پنل خارجی کولر خود را در جایی نگهداری کنید که سایه باشد تا با تابش خورشید دمای اجزای پنل خراجی شما گرم نشود. چرا که گرم شدن اجزای پنل خارجی می تواند باعث انتقال آن به داخل خانه شود. سعی کنید برای موتور خود یک سایبان ایجاد کنید و به جریان هوا نیز توجه کافی داشته باشید.  

 

»»نحوه نصب کولر گازی بخوانید 

۸- خرابی کمپرسور 

ممکن است کمپرسور شما دچار ایراد باشد. این مورد خیلی بعید است ولی اگر پیش بیاید هزینه زیادی را گردن شما می‌اندازد. برای مطمئن شدن از اینکه کمپرسور سالم است یا خراب می‌توانید به خازن و محافظ آن توجه کنید تا مطمئن شوید ایراد از کمپرسور است یا غیر از آن.

۹-  مشکلات مسیر گاز در کولر 

مسیر گاز در کولر هم می‌تواند دچار انسداد شود و هم می‌تواند دچار نشتی گاز که در هر دو حالت کولر باد گرم پرتاب می‌کند. 

انسداد در مسیر گاز می‌تواند نشای از بسته شدن یک شیر، پیچ خوردن شلنگ‌ها و گیر کردن جرم در مسیر این لوله‌ها باشد. در این حالت کمی لوله یخ می‌زند و سرمایی که باید برون برود در آنجا هدر می‌رود. برای تعمیر این مشکل شما به یک تعمیرکار ماهر نیاز دارید تا بتواند با شست‌و‌شوی مدار کولر این مشکل را رفع کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *