خدمات تعمیر و سرویس شیرآلات

برای ارتباط با تعمیرکاران تکنوتعمیر، بر روی دکمه روبرو کلیک کنید

شیرآلات یا شیر چیست و چه کاربردی دارد؟

شیرآلات به وسیله‌ای می‌گویند که به منظور مهار کردن جریان و فشار مایعات و سیالات در لوله‌کشی‌ها استفاده می‌شود. انواع مدل مختلف شیرآلات معمولا از جنس فلز ساخته می‌شوند. در مجموع جنس فلز شیرآلات از آلیاژ برنج و سرب خشک است که در میان این دو جنس، فلز برنج بهتر از سرب خشک عمل می‌کند. فلز سرب پس از مدت زمانی ممکن است به خورد آب رود که در صورت استفاده مصرف خوراکی از آن شیر آب، به بدن آسیب جدی می‌رسد. از معایب دیگر آن می‌توان گفت که شیرآلات سربی خیلی سریع‌تر و زودتر از جنس برنجی از بین می‌رود. 

 مشخصه‌هایی مانند جنس فلز مورد استفاده در شیرآلات و آبکاری تاثیر بسزایی در کیفیت آن دارد. بنابراین هر چه کیفیت آبکاری بهتر باشد، شیرآلات دیرتر فرسوده می‌شود. معمولا روکش شیرآلات است که تفاوت‌های ظاهری را در آن‌ها ایجاد می‌کند. روکش‌های مختلفی نظیر برنج و برنز و مس و استیل بیشترین کاربرد را برای شیرآلات دارند که سبب تنوع در ظاهر آن‌ها می‌شوند. 

 معرفی انواع شیرآلات 

حتما تا به حال فروشگاه‌های تجهیزات سرویس بهداشتی و انواع شیرآلات سر زده‌اید، بنابراین متوجه شده‌اید که شیرآلات در انواع و اقسام مدل‌ها در بازار موجود است و تنوع بی‌شماری دارد. امروزه شیرآلات بر اساس عملکرد، جنس روکش، جنس فلز و نوع مصرف به مدل‌های مختلفی تقسیم‌بندی می‌شوند. بنابراین به راحتی می‌توان برای ایجاد تنوع در سرویس‌بهداشتی و بخش‌های دیگر خانه، شیرآلات را تغییر داد.

طراحی و تولید شیرآلات در سال‌های اخیر با توجه به رشد چشم‌گیر صنایع، تغییرات زیادی پیدا کرده است. به طور کلی شیرآلات به دو نوع تقسیم‌بندی می‌شوند که عبارتند از: 

 • شیرآلات بهداشتی
 • شیرآلات صنعتی

شیرآلات بهداشتی (sanitary valves)

شیرآلات بهداشتی همان‌طور که از اسمش پیداست، یکی از اجزای فرعی ساختمان به شمار می‌آید که به صورت روزمره با آن سروکار داریم. شیرآلات بهداشتی به مجموعه‌ای از قطع‌کننده‌ها و اتصالات گفته می‌شود که در انتهای لوله‌های آب به جهت تنظیم فشار آب و قطع و وصل کردن جریان آب نصب می‌شوند. شیرآلات بهداشتی از ملزومات ساختمانی پرمصرف محسوب می‌شوند، از این رو باید از کیفیت بالایی برخوردار باشند. امروزه شیرآلات ضمن حفظ کیفیت، باید از لحاظ زیبایی و نمای داخلی نیز در وضعیت خوب و مناسبی قرار داشته باشند. 

شیرآلات ساختمانی (building valves)

به طور کلی به تمامی شیرآلاتی که در زمان ساخت‌و‌ساز به کار می‌رود، شیرآلات ساختمانی گفته می‌شود. امروزه انواع مختلف شیرآلات ساختمانی اعم از مدل‌های توکار و روکار در دکوراسیون داخلی نقش مهمی را ایفا می‌کند. برای استفاده و تهیه شیرآلات ساختمانی حتما لازم است تا محل نصب و عملکرد و کارایی شیر را در نظر بگیرید. نصب و استفاده از شیرآلات توکار نسبت به مدل‌های روکار پیچیده‌تر است. معمولا اتصالات و لوله‌های شیرآلات توکار در درون یک باکس مرکزی قرار می‌گیرد و داخل دیوار نصب می‌شود. 

بررسی انواع شیرآلات بر اساس طراحی و مکانیزم عملکرد

شیرآلات جزو یکی از متنوع‌ترین لوازم ساختمانی است که در انواع مدل و رنگ و قیمت طراحی و تولید شده است. در این قسمت انواع شیرآلات را از لحاظ مکانیزم عملکرد بررسی می‌کنیم که به چند دسته مختلف به شرح زیر تقسیم‌بندی می‌شوند. 

 • شیرآلات تک دستگیره
 • شیرآلات دو دستگیره (کلاسیک)
 • شیرآلات چشمی (هوشمند)
 • شیرآلات پدالی
 • شیرآلات لمسی
 • شیرآلات دیجیتالی
 • شیرآلات فنری (شاوری)

شیرآلات تک دستگیره

این نوع شیرآلات همان‌طور که از اسمش پیداست، تنها دارای یک دستگیره برای باز و بسته کردن دارند. در شیرهای تک دستگیره اگر دستگیره یا اهرم در سمت چپ و راست باشد، می‌توان با حرکت به سمت بالا و پایین، فشار و سرد و گرم بودن را کنترل کرد. در صورتی که اگر دستگیره در بالا باشد، می‌توان با حرکت به سمت چپ و راست، گرم و سرد بودن آب را تنظیم کرد. شیرآلات تک دستگیره به مدل‌های اهرمی نیز شناخته شده هستند که از بادوام‌ترین و رایج‌ترین انواع شیرآلات می‌باشند. 

شیرآلات دو دستگیره

در واقع این مدل شیرآلات از نسل‌های قدیمی انواع شیرآلات به شمار می‌آیند که دارای دو دستگیره پیچی برای تنظیم دما و آب سرد و گرم هستند. در این نوع شیر، یک دستگیره به آب سرد و دیگری به آب گرم اختصاص داده می‌شود. برای کنترل جریان آب در شیرآلات کلاسیک از قطعه‌ای به نام مغزی استفاده می‌شود. استفاده از این نوع شیر به مرور زمان کمتر شده است و جای خود را به شیرآلات مدرن‌تر و جدیدتری داده است. به شیرآلات دو دستگیره نام‌های دیگری نیز مانند شیرآلات چرخشی یا فلکه‌ای نیز اختصاص داده‌اند. 

پاسخگویی در ۷ روز هفته

همکاری با گروهی از تکنسین و متخصصصین

اعزام تعمیرکار به محل موردنظر

شیرآلات چشمی (هوشمند)

شیرآلات چشمی یا هوشمند جزو نسل جدیدی از شیرآلات محسوب می‌شوند که به واسطه حسگر یا سنسور چشمی کار می‌کنند. شیرآلات هوشمند با برق و باتری کار می‌کنند به این صورت که در زمان قطعی برق، مکانیزم استفاده از باتری فعال و جایگزین خواهد شد. امروزه استفاده از شیرآلات هوشمند در مکان‌های عمومی مانند سرویس بهداشتی و شیرآلات بسیار رایج است چرا که نیاز به تماس دست با چشم نیست. بنابراین بهترین و مناسب‌ترین گزینه برای رعایت بهداشت به شمار می‌آیند. به طور کلی استفاده از شیر‌های چشمی به جهت راحتی و همچنین صرفه‌جویی در مصرف آب به شدت افزایش یافته است.

شیرآلات پدالی

در این نوع از شیرآلات، کنترل جریان آب و قطعی و وصلی  به وسیله یک پدال پائی انجام می‌گیرد. شیرآلات پدالی دارای مکانیزم مکانیکی هستند و به همین دلیل اغلب عمر طولانی دارند. از شیرآلات پدالی به مانند شیرآلات چشمی به علت عدم تماس دست  در اماکن عمومی استفاده می‌گردد. 

شیرآلات لمسی

شیرآلات لمسی نوع دیگری از شیرآلات است که قطع و وصل شدن جریان آب توسط تماس کوتاه دست با بدنه شیر اتفاق می‌افتد. برخی از شیرآلات لمسی علاوه بر سنسور دارای اهرمی هستند که می‌توان از اهرم نیز برای کنترل جریان آب استفاده کرد. استفاده از این نوع شیرآلات در آشپزخانه بسیار کاربردی است مخصوصا در زمانی که انگشتان آغشته به مواد غذایی هستند، می‌توان از پشت دست یا ساعد برای باز کردن شیرآب کمک گرفت. 

شیرآلات دیجیتال

در شیرآلات دیجیتال هیچ گونه اهرم یا دستگیره‌ای برای تنظیم و کنترل جریان آب وجود ندارد. در این نوع از شیرآلات از یک صفحه نمایشگر دیجیتال استفاده شده است که به کمک آن می‌توان جریان، دما و فشار آب را کنترل کرد. 

شیرآلات فنری (شاوری)

شیرآلات فنری نوعی از شیرآلات اهرمی هستند اما تفاوت آن در طول و شیلنگ فنری است. شیلنگ شیر‌های شاوری به راحتی از جای خود در آمده و به منظور شستشوی سبزی و میوه و هر چیزی در داخل سینک به کار می‌روند. این نوع از شیرآلات دارای طول بلندی هستند و از ان‌ها در آشپزخانه‌های بزرگ که حجم شستشو بالا می‌باشد، استفاده می‌گردد. 

نصب انواع شیرآلات

نصب انواع شیرآلات ساختمان باید پس از اتمام لوله‌کشی در ساختمان انجام گیرد. در مجموع نصب و تعمیرات انواع شیرآلات جزو خدماتی در حوزه تاسیسات به شمار می‌آید که متقاضیان زیادی دارد چرا که در کلیه اماکن عمومی مانند بیمارستان‌ها، ادارات و شرکت‌های صنعتی گرفته تا خانه و ساختمان‌های مسکونی از شیرآلات استفاده می‌گردد. برای نصب حتما باید از نیروی متخصصی در این زمینه کمک بگیرید که آشنایی کامل با تجهیزات و قطعات مدل‌های مختلف شیرآلات داشته باشد. همچنین دارای علم و دانش به‌روزی در رابطه با مدل‌های جدید شیرآلات نیز باشد.

عیب‌یابی و تعمیر انواع شیرآلات 

شیرآلات بخش مهم و ضروری از خانه محسوب می‌شوند. به واسطه شیرآلات، آب از سر تا سر خانه برای انجام کار‌های گوناگون منتقل و توزیع می‌شود. با توجه به پیشرفت صنعت و تغییرات چشمگیر در زمینه دکوراسیون داخلی و خارجی، تعمیر شیرآلات مدل‌های مختلف بسیار متفاوت شده است. برای تشخیص مشکل و نحوه تعمیر شیرآلات، حضور یک تعمیرکار حرفه‌ای ضروری و لازم است. معمولا شیرآلات قدیمی دارای دستگیره‌ یا اهرم‌های جداگانه برای آب گرم و سرد هستند که برای کنترل دما و جریان و فشار آب از مغزی و چندین واشر استفاده می‌گردد. گاهی خرابی ناشی از قدیمی بودن شیرآلات می‌باشد و مشکلاتی از قبیل سفت باز و بسته شدن شیر، چکه کردن و هرز بودن اهرم به دلیل واشر و مغزی شیر است. در این موارد به راحتی با تعویض و جایگزینی قطعات، مشکل حل می‌گردد.  

اما برای شیرآلات مدرن و جدید، عیب‌یابی و تعمیر تا حد زیادی متفاوت است. در بین انواع شیرآلات مدرن، دو نوع اهرمی و چشمی یا همان اتوماتیک بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد. شیرآلات مدل اهرمی، تنها دارای یک دستگیره هستند و معمولا خرابی از طریق تعویض مغزی یا کارتریج قابل حل خواهد بود. در شیرآلات مدل چشمی، خرابی ناشی از سنسور مادون قرمز است که برای رفع این مشکل باید از استادکاران حرفه‌ای و البته به‌روز در این زمینه کمک گرفت. 

معرفی مشکلات و خرابی‌های رایج انواع مدل شیرآلات 

تعمیر شیرآلات یکی از خدمات ضروری و بسیار مهمی است که در هر خانه‌ای حداقل یک بار لازم شده است. به طور کلی تعمیر و نصب انواع مدل شیرآلات از قبیل تعمیر شیر اهرمی سینک، تعمیر شیر ظرفشویی و غیره یکی از محبوب‌ترین‌ها در زمینه خدمات لوله‌کشی آب است. برخی از قطعات شیرآلات به مرور زمان دچار فرسودگی می‌شوند و نیاز به رسیدگی و تعمیر دارند. در این بخش به معرفی برخی از متداول‌ترین مشکلات و خرابی‌ها می‌پردازیم که به شرح زیر است:

 • چکه کردن شیر آب
 • سروصدای اضافی و بیش از حد
 • زنگ‌زدگی
 • نصب نادرست و اشتباه
 • کم بودن فشار آب

فهرست کامل از خدمات قابل ارائه شرکت فنی تکنوتعمیر در رابطه با شیرآلات  

تکنوتعمیر یک شرکت تعمیراتی متشکل از نیروهای متخصص و قوی در زمینه نصب و راه‌‌اندازی، عیب یابی و تعمیر و رفع خرابی در زمینه‌های مختلفی همچون انواع و اقسام شیرآلات است. این شرکت تعمیرات فنی با بیش از ۱۵ سال سابقه در کنار شماست و می‌کوشد تا در کمترین زمان ممکن، خدمات ذکر شده در این بخش را با اعزام نیروی فنی کارآمد و حرفه‌ای به شما مشتریان عزیز و گرانقدر ارائه دهد. برخی از این خدمات مربوط به شیرآلات عبارتند از:

 • نصب و تعمیر انواع مدل شیرآلات بهداشتی و ساختمانی
 • تعمیر شیرآلات اهرمی و تعمیر شیردوش اهرمی
 • تعمیرات و رفع نشتی شیرآلات
 • نصب انواع شیردوش حمام و شیر‌های دستشویی
 • تعویض کارتریج انواع شیرآلات آشپزخانه 
 • تعمیر و تعویض مغزی انواع شیرآلات
 • تعمیرات شیرآلات برندهای مختلف 
 • تعویض و نصب سیفون سینک دوقلو، روشویی و ظرفشویی

اعتماد شما افتخار ماست!

تکنوتعمیر؛ خدمات مطمئن تاسیسات خانگی​