خدمات تعمیر و سرویس بخاری

برای ارتباط با تعمیرکاران تکنوتعمیر، بر روی دکمه روبرو کلیک کنید

تاریخچه بخاری

همانطور که همه می‌دانیم، در گذشته افراد خود را با آتش گرم می‌کردند، بعد از گذشت زمان و پس از صنعتی شدن جوامع، بخاری‌های نفتی به بازار آمدند که با نفت کار می‌کردند. بعد از مدتی بخاری‌هایی به بازار آمدند که با گاز مایع یا گاز طبیعی کار می‌کردند. در این نوع بخاری‌ها، هوا توسط شعله‌های بخاری به طور موضعی گرم می‌شود، این هوای گرم شده در کل محیط پخش می‌شود و همه‌ی محیط ساختمان را به طور یکنواخت گرم می‌کند. بعدها که استفاده از وسایل برقی رواج پیدا کرد، بخاری‌های برقی در بازار رونق پیدا کردند. البته همچنان بخاری‌های گازی گرمای بیشتری نسبت به بخاری‌های برقی داشتند.

انواع بخاری

بخاری انواع مختلفی دارد که برای مکان‌ها و کاربردهای مختلفی استفاده می‌شوند که در ادامه به بررسی آن‌ها می‌پردازیم که عبارتند از:

 • بخاری برقی
 • بخاری گازی
 • بخاری صنعتی
 • بخاری پاسیو

بررسی عملکرد بخاری برقی و معرفی انواع آن

بخاری‌های برقی همانطور از نامشان پیداست با برق کار می‌کنند و در دو نوع فن‌دار و تابشی در بازار یافت می‌شوند، که برخی از آن‌ها قابل حمل هستند. بخاری برقی اغلب برای فضاهای کوچک استفاده می‌شود. بازدهی گرمای خوب، قیمت متناسب با حجم بخاری، ایمنی بیشتر نسبت به بخاری گازی از دیگر مزایای این نوع بخاری می‌باشد که بخاری برقی نیز شامل دو دسته فن‌دار و تابشی است.

بخاری برقی فن‌دار

عملکرد این دستگاه به این صورت است که المنت‌ها به درب جلو بخاری متصل می‌شود و بعد از گرم شدن المنت‌ها، گرما از طریق فن‌ها در محیط منتقل می‌گردد. در این دستگاه یک سنسور و ترموستات وجود دارد که بعد از یک زمان مشخص و یا با سرد شدن محیط، به صورت خودکار شروع به کار می‌کنند و به صورت خودکار هم خاموش می‌شوند. بهتر است از این بخاری در محیط‌های  مرطوب استفاده نشود.

بخاری برقی تابشی

عملکرد بخاری برقی تابشی مانند بخاری برقی فن‌دار است با این تفاوت که در این نوع بخاری‌ها هیچگونه فنی وجود ندارد. بخاری برقی تابشی انرژی برق را به انرژی تابشی تبدیل می‌کند. در اطراف المنت‌های بخاری برقی تابشی، فضای بسته وجود ندارد و گرما مستقیم به محیط اطراف منتقل می‌شود. در فضای اطراف المنت‌ها یک سطح براق و منعکس کننده وجود دارد که گرما را در جهات مختلف منعکس می‌کند. مصرف انرژی این بخاری‌ها با توجه به اندازه و ظرفیت بخاری متفاوت است.

پاسخگویی در ۷ روز هفته

همکاری با گروهی از تکنسین و متخصصصین

اعزام تعمیرکار به محل موردنظر

بخاری گازی

امروزه به علت ارزان و پر‌مصرف بودن گاز در ایران، بخاری گاز‌سوز در میان سایر انواع بخاری بسیار محبوب است و در بسیاری از منازل از بخاری‌های گازی استفاده می‌شود. این بخاری‌ها با توجه به سایزی که دارند برای محیط‌های نسبتا بزرگ مناسب می‌باشند. بخاری‌های گازی در انواع مختلف زمینی، دیواری، با دودکش، بی دودکش در بازار موجود هستند. بخاری‌های زمینی برخلاف بخاری‌های دیواری، معمولا بعد از اتمام فصل سرما جمع می‌شوند. بخاری‌های دیواری فضای کمتری از محیط را اشغال می‌کنند و گرمای کمتری نسبت به بخاری زمینی دارند. بخاری‌های گازی بدون دودکش برای مکان‌هایی که هوا جریان دارد و فضا باز است مورد استفاده قرار می‌گیرد. گاز برای سوختن اکسیژن هوا را مصرف می کند بنابراین قرار دادن این نوع بخاری در فضای بسته اکسیژن هوا را مصرف می‌کند و باعث مسمومیت می‌شود.  

لوازم جانبی یک بخاری گازی

 • بدنه بخاری
 • لوله‌ی دودکش
 • جرقه‌زن
 • ترموکوبل
 • مشعل گاز
 • لوله متصل شده برای انتقال گاز

بخاری صنعتی

بخاری‌های صنعتی وسیله‌ی گرمایشی برای اماکن عمومی بسیار بزرگ مثل سالن‌های ورزشی، مدارس، مساجد مناسب می‌باشد و مانند یک کوره داغ عمل می‌کند. در این بخاری، فن بزرگی در پشت مبدل حرارتی قرار دارد که با وزش باد تند، گرما را به فضای اطراف می‌فرستد. بخاری صنعتی به صورت خودکار کار می‌کند و گازهای خطرناکی که در اثر سوختن تولید می‌شود را به صورت کنترل شده به بیرون انتقال می‌دهد که خطری برای انسان ندارد.

 بخاری پاسیو

در بالای بخاری‌های پاسیو یک مشعل قرار گرفته که گاز مایع را مشتعل می‌کند و شعله‌های حاصل را به سمت یک ورق فلزی که سوراخ‌های روی آن تعبیه شده است، هدایت می کند. به این نوع بخاری‌ها، که در منازل پنت هاوس، کافی شاپ‌ها، ویلاها، رستوران‌ها و دیگر مکان‌های سرباز و سربسته استفاده می‌شود، بخاری چتری نیز گفته می‌شود. توزیع حرارت بالا در محیط، جابجایی و نصب آسان، سوخت کم، عدم تولید صدا، ایمنی بالا از ویژگی‌های این نوع بخاری می‌باشد.

نکات مهم برای نصب دودکش بخاری‌

اگر بخاری را برای محیط‌های بسته لازم دارید و قصد خرید بخاری گازی با دودکش را دارید برای نصب دودکش لازم است به نکات ایمنی حین نصب توجه داشته باشید.

 • اگر دودکش از شیشه‌های پنجره به سمت بیرون عبور می‌کند، نباید با شیشه تماس مستقیم داشته باشد.
 • در صورت خروج دودکش از پنجره‌ی شیشه‌ای، باید حداقل یک متر ارتفاع عمودی از محل خروج از پنجره داشته باشد.
 • هرچندوقت کلاهک دودکش را که در منظم سوختن گاز موثر است، بررسی کنید که اگر از جای خود خارج شده دوباره در محل، نصب شود.
 • از فشردن بیش از حد کلاهک که موجب تغییر شکل و گرفتگی منافذ خروج گازهای دودکش می‌شود، خودداری کنید.
 • انتهای دودکش‌های توکار باید حداقل یک متر از سطح پشت‌بام بالاتر باشد.
 • تا جای امکان از نصب زانوی اضافی در مسیر دودکش خودداری کنید.
 • از نصب دودکش در حیاط خلوت‌های سربسته خودداری کنید.

سرویس بخاری گازی

راه‌اندازی مجدد بخاری در شروع فصل سرما، نیازمند سرویس بخاری است که مشکلات احتمالی بخاری مثل بوی سوختگی هنگام روشن شدن رفع شود. اصلی‌ترین کار در سرویس بخاری گازی شستشوی مشعل می باشد. بررسی شمعک، تنظیم حداقل و حداکثر شعله بخاری، تنظیم ترموکوپل، تست نشت‌یابی اتصالات و قطعات از جمله کارهایی است که معمولا در سرویس بخاری انجام می‌شود.

تعمیر و عیب‌یابی بخاری گازی

در سرویس بخاری گازی، سرویسکار باید تمام اجزای بخاری را بررسی و عیب‌یابی کند. بسیاری از مشکلات رایج بخاری با یک سرویس کلی حل خواهد شد. در ادامه برخی از مشکلات رایج بخاری‌های گازی و علت آن‌ها را بررسی کرده ایم.

بوی سوختگی بعد از روشن کردن بخاری

استشمام بوی سوختن از بخاری گازی به معنی وارد شدن گازهای ناشی از سوختن و احتراق گاز، به محیط است. از جمله دلایل این نقص فنی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مسدود شدن مجرای دودکش
 •  کوچک بودن قطر دودکش. اگر قطر دودکش کار گذاشته شده در دیوار کمتر از قطر دودکش بخاری باشد، گازهای حاصل از احتراق به خوبی خارج نمی‌شوند.
 •  نبودن کلاهک روی دودکش. وظیفه‌ی کلاهک جلوگیری از برگشت این گازها به داخل بر اثر وزش باد می‌باشد. بنابراین نصب کلاهک تضمین کننده خروج کامل این گازها است.

بوی گاز خام بعد از روشن کردن بخاری

نشت گاز از اتصالات رابط بین شیر کنترل و مشعل، خاموش شدن یکی از شعله‌های پیلوت از دلایل استشمام بوی گاز خام از بخاری می‌باشد. برای تنظیم طول و اندازه شعله پیلوت و رفع مشکل، باید پیچ پشت پیلوت را باز کرده و با پیچ گوشتی در حالی که شمعک روشن است، پیچ تنظیم شعله را تنظیم کنید. نشت گاز از اتصالات رابط بین شیر کنترل و مشعل خیلی کم اتفاق می‌افتد. برای تشخیص نشتی باید کاور شیر کنترل را بردارید و تمام اتصالات و پیچ‌ها را با کف و صابون آزمایش و رفع عیب کنید.

انتشار گاز بدون روشن شدن مشعل

زمانی که گاز به مشعل می‌رسد اما روشن نمی‌شود، دو علت را بررسی کنید و بهتر است رفع آن‌ها را به متخصص تعمیرات بسپارید. مسدود شدن ورودی مشعل یکی از دلایل این نقص فنی می‌باشد. قبل از بررسی مجرای ورودی مشعل، شیر اصلی را ببندید. یکی دیگر از دلایل، انحراف نازل گاز است که ممکن است در اثر ضربه و یا شل شدن پیچ‌های آن از جای خود منحرف شده باشد.

خود به خود خاموش شدن بخاری

تنظیم نبودن شعله‌های شمعک و گرم نشدن ترموکوپل از جمله دلایل این نقص فنی می‌باشد. برای اینکه جریان الکتریسیته تولید شده بتواند در مسیر عبور گاز باشد، باید سر ترموکوپل به طور کامل در شعله شمعک قرار بگیرد. 

خاموش شدن شمعک بعد از رها کردن شیر فرمان

اگر بعد از رها کردن دکمه‌ی فرمان، گاز قطع و در پی آن شمعک خاموش می‌شود، دو قطعه را باید بررسی کنید:

 • ترموکوپل

ترموکوپل با یک بوبین سالم تست می‌شود. انتهای بوبین را به بوبین وصل می‌کنند و به سر ترموکوپل حرارت می‌دهند. سپس هسته‌ی بوبین را حدود ۲۰ تا ۳۰ ثانیه به داخل فشار می دهند. اگر بعد از رها کردن، هسته به حالت اول خود برگشت ترموکوپل سالم نیست و باید تعویض شود.

 • بوبین

بوبین را به یک باتری کوچک ۱/۵ ولتی وصل می‌کنند و هسته‌ی آن را به داخل فشار می‌دهند. اگر بعد از برداشتن انگشت در همان حالت ماند، بوبین سالم است.

سرویس بخاری برقی

بخاری برقی معمولا مشکلات زیادی ندارد و تنها با یک سرویس ساده می‌توان طول عمر مفید دستگاه را افزایش داد. سرویس بخاری برقی شامل موارد زیر می‌باشد:

 • بررسی کابل و دوشاخه و دکمه‌های دستگاه
 • بررسی المنت‌ها و ترموستات
 • بررسی صفحه منعکس کننده حرارت
 • بررسی مدار الکترونیکی بخاری برقی

تعمیر و عیب‌یابی بخاری برقی 

بخاری برقی نیز مانند سایر انواع بخاری نیاز به عیب‌یابی و سرویس دارد تا عملکرد دستگاه کاهش پیدا نکند. رفع عیب این وسیله کار زیاد سختی نیست. برخی از مشکلات رایج بخاری برقی و راه‌حل‌های احتمالی آن شامل موارد زیر می‌باشد:

روشن نشدن بخاری برقی

روشن نشدن بخاری برقی یکی از مشکلات رایج این دستگاه می‌باشد. دلایل احتمالی این نقص فنی می‌توانند یکی از موارد زیر می‌باشد:

 • برق نداشتن پریز یا عدم انتقال برق به بخاری
 • خراب بودن کلید
 • ایراد در کابل و دوشاخه
 • قطع اتصال المنت‌های هیتر از کلید
 • قطعی قسمتی از مدار الکترونیک

بوی سوختگی در بخاری برقی

گاهی از بخاری بوی سوختن پلاستیک استشمام می‌شود. در این حالت اگر سیم‌پیچی بخاری را تازه عوض کرده‌اید، این بو به علت تازه بودن سیم پیچی است. در غیر اینصورت ممکن است عایق‌های هادی بخاری برقی در حال سوختن باشد.

برق داشتن بدنه‌ی بخاری برقی

اتصال سیم‌ها در بخاری برقی علت این نقص فنی می‌باشد که می‌تواند در اثر جدا شدن سیم برق از المنت، ضربه یا شکستگی در چینی‌ها رخ دهد.

خاموش شدن ناگهانی بخاری

خراب بودن ترموستات دستگاه باعث خاموش شدن ناگهانی بخاری می‌شود و باید تعویض شود.

تعمیر و عیب‌یابی بخاری برقی فن‌دار

در این نوع بخاری برقی، فن نقش مهمی را ایفا می‌کند بنابراین با کوچکترین ایراد در فن، عملکرد دستگاه با اختلال مواجه می‌شود. فن بخاری قابلیت تعمیر ندارد و باید تعویض شود.

سرویس، تعمیر و کلیه خدمات قابل ارائه تکنو تعمیر برای انواع مدل بخاری 

بخاری یکی از مهم‌ترین‌ و ضروری‌ترین سیستم‌های گرمایشی در منازل به شمار می‌آید که انواع گوناگونی دارد. در صورت عدم رعایت نکات ایمنی و سرویس سالیانه، ممکن است بخاری به راحتی خطر آفرین باشد و منجر به اتفاقات ناگواری باشد. بنابراین بهتر است پیش از فرارسیدن فصل سرد سال و راه‌اندازی مجدد، برای سرویس و تعمیر بخاری اقدام کنید. شرکت فنی تکنو تعمیر متشکل از تیمی متخصص و حرفه‌ای، خدمات متنوعی از جمله تعمیر انواع بخاری‌های جدید و قدیمی را ارائه می‌دهد که در ادامه به معرفی برخی از مهم‌ترین این خدمات می‌پردازیم:

 • راه‌اندازی و نصب انواع بخاری
 • عیب‌یابی و تعمیر انواع مدل بخاری برقی، گازی و غیره
 • سرویس سالیانه مدل‌های مختلف بخاری
 • تعمیر و تعویض قطعات بخاری مانند شمعک، ترموستات، ترموکوپل و فندک
 • سرویس و تعمیر بخاری‌های دودکش‌دار و بدون دودکش
 • تعویض شیشه بخاری

سخن آخر

از آنجایی که اختلال در انواع بخاری‌ها در یک محیط، با سلامت و جان افراد آن محیط ارتباط مستقیم دارد بنابراین بهتر است سرویس و تعمیر آن‌ها را به سرویسکار و یا تکنسین تعمیرات بسپارید. تکنوتعمیر با ارائه انواع خدمات نصب، سرویس و عیب‌یابی، تعمیر به صورت ۲۴ ساعته در خدمت شما مصرف‌کنندگان می‌باشد.

اعتماد شما افتخار ماست!

تکنوتعمیر؛ خدمات مطمئن تاسیسات خانگی​