خدمات تعمیر و سرویس شوفاژ و رادیاتور

برای ارتباط با تعمیرکاران تکنوتعمیر، بر روی دکمه روبرو کلیک کنید

شوفاژ و رادیاتور

شوفاژ یا رادیاتور در اصطلاح به سیستم گرمایشی یا همان حرارت مرکزی گفته می‌شود. شوفاژ به عنوان یکی از قدیمی‌ترین انواع سیستم‌های گرمایشی منزل، وظیفه‌ی تامین آبگرم مصرفی مورد نیاز و پخش گرمایی را برعهده دارد که از طریق پکیج یا موتورخانه تولید شده است. رادیاتور فرایند انتقال حرارت را به صورت طبیعی انجام می‌دهد. آب‌ گرم در حال گردش از فضای داخل رادیاتور می‌گذرد و مقداری از گرمای خود را به صورت هدایت حرارتی به پره‌های رادیاتور انتقال می‌دهد. سپس این گرمای منتقل شده از طریق انتقال حرارت جابجایی به محیط اطراف منتقل می‌شود. 

آشنایی با انواع رادیاتور و شوفاژها و بررسی عملکرد‌ آن‌ها

از آنجایی که رادیاتورها نمی‌توانند رطوبت و دمای اتاق را تنظیم کنند، در مکان‌هایی استفاده می‌شوند که نیاز به تنظیم رطوبت و گرما نباشد. یک رادیاتور ایده‌آل باید همانطور که مصرف پایینی دارد دارای راندمان بالا باشد و با مکان مورد نظر و تامین گرمایش آن همخوانی داشته باشد. شوفاژها از لحاظ جنس و شکل ظاهری  دارای انواع مختلفی هستند.

انواع رادیاتور و شوفاژ بر اساس شکل ظاهر

 • رادیاتور پنلی فولادی
 • رادیاتور پره‌ای آلومینیومی
 • رادیاتور قرنیزی
 • رادیاتور برقی
 • رادیاتور شیشه‌ای
 • رادیاتور حوله خشک‌کن

رادیاتور پنلی فولادی

یکی از مقاوم‌ترین سیستم‌های گرمایشی است که با سطحی صاف از جنس فولاد و به صورت افقی و عمودی طراحی و ساخته می‌شود. در رادیاتورهای پنلی در صورت مواجه شدن پنل شوفاژ با مشکلاتی از قبیل زنگ زدگی یا خوردگی، رادیاتور باید به کل تعویض شود چرا که نمی‌توان بخشی از بدنه‌ی آن را جدا و سپس تعمیر کرد. رادیاتورهای پنلی به گردش آب کمتری نسبت به رادیاتورهای پره‌ای نیاز دارند. این رادیاتورها ظرفیت حرارتی بالایی دارند بنابراین از آن‌ها بیشتر در مناطق سردسیر استفاده می‌شود.

رادیاتور پره‌ای آلومینیومی

رادیاتور‌های پره‌ای از قدیمی‌ترین انواع رادیاتورها هستند که از دیرباز در مجتمع‌های مسکونی و تجاری و اداری مورد استفاده قرار می‌گیرند. در حال حاضر این نوع شوفاژ و رادیاتورها از جنس آلومینیوم و فولاد تولید می شوند. در این نوع رادیاتورها هرچه تعداد پره‌ها بیشتر باشد، میزان گرمایش رادیاتور هم افزایش می‌یابد. استفاده از شوفاژ پره‌ای آلومینیومی از فولادی بهتر است چرا که شوفاژ پره‌ای آلومینیومی علاوه بر اینکه سبک‌تر است، ضریب حرارتی و راندمان عملکرد بالاتری نسبت به شوفاژ پره‌ای فولادی دارد.

رادیاتور قرنیزی

جدیدترین نوع رادیاتورها، رادیاتور قرنیزی می‌باشد. این نوع رادیاتورها همانطور که از نامشان پیداست در کناره‌های ساختمان و مانند قرنیز قرار می‌گیرد به طوریکه لوله‌ها از درون قرنیز‌ها می‌گذرند. شوفاژهای قرنیزی با پخش یکنواخت گرما به محیط باعث گرمایش محیط و کف می‌شوند. از مزایای این نوع شوفاژها می‌توان به صرفه‌جویی در لوله‌کشی، بازدهی بالا و کاهش مصرف سوخت اشاره کرد.

رادیاتور برقی

رادیاتور یا شوفاژ برقی از چند المنت و روغن ساخته شده است که درون آن قرار دارد. نحوه‌ی کارکرد این رادیاتور به این صورت است که ابتدا المنت‌ها داغ می‌شوند و این گرمای المنت‌ها باعث به حرکت درآمدن روغن درون شوفاژ و انتقال گرما از روغن به محیط بیرون می شود. از جمله مزایای شوفاژهای برقی می‌توان به نصب و راه‌اندازی آسان، عدم نیاز به لوله‌کشی و آلودگی اندک برای محیط زیست است. 

پاسخگویی در ۷ روز هفته

همکاری با گروهی از تکنسین و متخصصصین

اعزام تعمیرکار به محل موردنظر

رادیاتور شیشه‌ای

رادیاتورهای شیشه‌ای نمای بسیار زیبایی دارند و می‌توان از آن‌ها به عنوان یک قاب عکس استفاده کرد. این رادیاتور‌ها که دکوراتیو هستند با انواع پکیج‌ها و موتورخانه‌ها سازگاری دارند و به صورت عمودی و افقی با طرح و رنگ‌های مختلف تولید می‌شوند.

رادیاتور حوله خشک‌کن

این رادیاتورها معمولا در محیط‌های مرطوب مثل حمام قرار می‌گیرند. در ابعاد متفاوت به صورت عمودی از جنس استیل، آلومینیوم، فولاد و با ظاهری لوله‌ای طراحی و تولید می‌شوند. نحوه‌ی قرارگیری این نوع شوفاژها به دو صورت دیواری و زمینی است اما معمولا به صورت عمودی روی دیوار نصب می‌شود. 

انواع رادیاتور بر اساس جنس

 • رادیاتور آلومینیومی
 • رادیاتور فولادی
 • رادیاتور چدنی
 • رادیاتور استیل
 • رادیاتور شیشه‌ای

رادیاتور آلومینیومی

به علت فراگیر بودن سیستم موتورخانه‌ها در ساختمان، رادیاتور‌های آلومینیومی تبدیل به یکی از رایج‌ترین تجهیزات گرمایشی شده است که استقبال فراوان مصرف کنندگان را به‌همراه داشت، برخی از دیگر دلایل این استقبال به شرح زیر می‌باشد:

 • استفاده از آلومینیوم باعث شده است که رادیاتور سبک باشد.
 • رادیاتور‌های آلومینیومی در دراز مدت حتی اگر در محیط‌های مرطوب باشند زنگ نمی‌زند.
 • این نوع رادیاتور‌ها دارای طول عمر بالا هستند.
 • مقاومت رادیاتورهای آلومینیومی در برابر ترک و خم شدگی بالا است.

 رادیاتور فولادی

رادیاتور‌های فولادی از قدیمی‌ترین انواع رادیاتور‌ها هستند که با فراگیر شدن موتورخانه‌ها جای بخاری‌های نفتی و زغالی را گرفتند. استفاده از رادیاتورهای فولادی علاوه بر آسان بودن، امنیت بیشتری نسبت به بخاری‌های زغالی و نفتی داشت. این نوع رادیاتور‌ها معایبی هم داشتند از قبیل:

 • حجم آب‌گیری بسیار بالا
 • سیاه شدن دیوار پشت رادیاتور
 • وزن بسیار بالا به علت متریال استفاده شده در آن

رادیاتور چدنی

رادیاتور‌های چدنی نیز همانند رادیاتورهای فولادی بعد از فراگیر شدن موتورخانه‌ها جایگزین بخاری‌های نفتی و زغالی شدند. این نوع رادیاتورها ظاهری زیبا با سطوحی صاف و بدون لبه‌ی تیز دارند. رادیاتورهای چدنی از مقاومت مکانیکی و طول عمر بالایی برخوردار هستند.

رادیاتور استیل

استیل انعطاف‌پذیر می‌باشد از این جهت رادیاتور‌های استیل دارای طرح و رنگ بسیار متنوع هستند که این ویژگی باعث محبوبیت این رادیاتورها به عنوان رادیاتورهای دکوراتیو شده است. یکی دیگر از ویژگی‌های استیل هدایت حرارتی فوق‌العاده بالای آن است که باعث انتقال یکنواخت حرارت و گرمایش بالای این نوع رادیاتور می‌شود. 

رادیاتور شیشه‌ای

رادیاتورهای شیشه‌ای از جمله رادیاتورهای نسل جدید هستند که اتاق را به آرامی و بدون داشتن بو گرم می‌کنند. این نوع رادیاتورها از دو ورق شیشه‌ای شفاف که به‌طور کامل محافظت می‌شود، ساخته شده است. شوفاژهای شیشه‌ای تولید حداکثر گرمای مورد نیاز محیط را تضمین میکنند و می‌توانند برای فضای بزرگ هم مناسب باشند.

سرویس شوفاژ و رادیاتور

شوفاژ و رادیاتور بدون در نظر گرفتن برند و نوع آن، دارای طول عمر مفید مشخصی هستند که با نگهداری درست و سرویس دوره‌ای به موقع می‌توان طول عمر آن را افزایش داد. سرویس شوفاژ و رادیاتور از جمله خدماتی است که در شرکت تکنوتعمیر توسط سرویسکار و کارشناسان نصب ماهر ارائه می‌شود. وجود اختلال در سیستم رادیاتورها به خصوص در فصل زمستان می‌تواند دردسرساز باشد. تکنوتعمیر با ارائه خدمات خود به صورت ۲۴ ساعته، هر ساعتی از شبانه روز پاسخگو مشکلات پیش آمده برای شوفاژ منزل شما مشتریان است.

مشکلات رایج شوفاژ و رادیاتور

شوفاژ و رادیاتور نیز مانند هر وسیله دیگری ممکن است با مشکلاتی مواجه شود و نیاز به عیب‌یابی و تعمیر پیدا کند. برای عیب‌یابی درست شوفاژ لازم است با مشکلات رایج احتمالی که برای هر شوفاژ یا رادیاتوری پیش می‌آید آشنا باشیم. برخی از آن مشکلات عبارتند از:

رسوب گرفتن شوفاژ

در شوفاژ آب از درون لوله‌ها می‌گذرد و رسوباتی از خود به‌جا می‌گذارد. رسوب گرفتن لوله‌ها باعث کاهش راندمان شوفاژ می‌شود.

سر‌و‌صدای زیاد شوفاژ هنگام کار کردن

به‌وجود آمدن فضای خالی درون لوله‌ها باعث ایجاد صداهای غیرعادی رادیاتور هنگام کار کردن می‌شود. برای رفع این صداها، رادیاتور باید هواگیری شود.

نشت آب

زنگ زدن و پوسیدگی لوله‌ها یا بدنه‌ی شوفاژ، از جمله دلایل نشت آب می‌باشد. در شوفاژهای پره‌ای می‌توانید هر پره‌ای که نشتی آب دارد به صورت جداگانه تعویض کنید اما در مورد سایر انواع شوفاژ مانند شوفاژ شیشه‌ای یا پنلی باید شوفاژ به طور کامل تعویض شود.

عیب‌یابی و تعمیر رادیاتور

بعد از گسترش پیدا کردن موتورخانه‌ها استفاده از شوفاژ و رادیاتور افزایش یافت به طوریکه امروزه شوفاژ و رادیاتور در اکثر ساختمان‌های مسکونی و تجاری دیده می‌شود. عملکرد شوفاژ و رادیاتور به این صورت است که آب از طریق لوله‌ها گذر می‌کند و گرما را به محیط اطراف انتقال می دهند. بنابراین عمده‌ترین مشکلاتی که برای شوفاژ و رادیاتور پیش می‌آید از لوله‌ها شروع می‌شود. تعمیر شوفاز یک فن تخصصی است و باید توسط استاد‌کار یا متخصص تعمیرات صورت بگیرد. از آنجا که بروز مشکل در رادیاتور در شب‌های سرد فصل سرما مشکل آفرین است، سرویسکار رادیاتور به صورت شبانه‌روزی آماده است تا در صورت نیاز به رفع مشکل در رادیاتور شما به محل مورد نظر اعزام شود.

تکنوتعمیر در زمینه‌ی تعمیر شوفاژ چه خدماتی را ارائه می‌دهد؟

تکنوتعمیر با ۱۵ سال سابقه در ارائه انواع خدمات عیب‌یابی و تعمیر، با کادری مجرب و آشنا با جدیدترین متد تعمیرات به صورت ۲۴ ساعته در خدمت شما مشتریان عزیز می‌باشد. شرکت فنی تکنوتعمیر در زمینه‌ی نصب و راه‌اندازی، عیب‌یابی و تعمیر، سرویس شوفاژ و رادیاتور خدمات متنوعی را ارائه می‌کند که برخی از این خدمات عبارتند از:

 • هواگیری شوفاژ و رادیاتور
 • عیب‌یابی و تعمیر انواع شوفاژ برقی، پنلی، شیشه‌ای
 • جابجایی رادیاتور
 • تعمیر پوسیدگی و زنگ زدگی بدنه‌ی شوفاژ
 • رفع نشتی شوفاژ و رادیاتور  
 • رسوب‌زدایی شوفاژ

اعتماد شما افتخار ماست!

تکنوتعمیر؛ خدمات مطمئن تاسیسات خانگی​