خدمات تعمیر و سرویس اسپلیت و کولر گازی

برای ارتباط با تعمیرکاران تکنوتعمیر، بر روی دکمه روبرو کلیک کنید

کولر گازی 

کولر گازی یکی از جدید‌ترین دستگاه‌های تهویه و خنک‌کننده به شمار می‌آید که امروزه استفاده از آن بسیار رایج است. این دستگاه‌های خنک‌کننده نسبت به کولر و سیستم‌های سرمایشی قدیمی، بسیار قوی‌تر بوده است به طوری که در مدت زمان کوتاهی، هوایی مطبوع را در فضای خانه و محیط مورد نظر ایجاد می‌کند. استفاده از انواع کولر‌های گازی به خصوص در روز‌های گرم تابستان در مناطق گرم، مرطوب و شرجی اهمیت بسیاری پیدا می‌کند چرا که علاوه بر خاصیت سرمایشی، از افزایش مصرف برق و آب نیز جلوگیری می‌کند و به طور کلی در جهت کاهش هزینه‌ها قدم بزرگی برداشته است. 

 

ضرورت شناخت انواع کولر گازی و اسپلیت

امروزه کولر‌های گازی به یکی از محبوب‌ترین سیستم‌های سرمایشی در سرتاسر دنیا تبدیل شده است و در عصر حاضر این سیستم‌های سرمایشی از تنوع بسیار زیادی برخوردار هستند از این رو قیمت‌های بسیار متفاوتی نیز دارند. یکی از مهم‌ترین ویژگی و مزیت این سیستم‌های سرمایشی، وجود سیستم فیلترینگ هوا است که سبب جداسازی و پاکسازی هر گونه آلودگی و آلاینده می‌گردد. 

در حال حاضر کولر‌های گازی در مدل‌های مختلفی تولید و روانه بازار می‌شوند که نمونه‌های خارجی آن‌ها به مراتب چندین برابر نمونه‌های داخلی و ایرانی قیمت دارند. به طور کلی کولر‌های گازی را می‌توان به سه گروه اصلی یک تکه و دو تکه و چند تکه تقسیم کرد. همان طور که از نام‌ها پیداست، کولر‌های گازی یک تکه از یک واحد یا یونیت تشکیل شده است و تمامی قطعات آن در همان یک قطعه وجود دارند و کولر‌های گازی دو تکه شامل دو واحد یا یونیت مجزا می‌شوند که اسپلیت از معروف‌ترین کولر‌های گازی دو تکه است. ابن دستگاه‌ها در مدل‌های متفاوتی از قبیل کولر گازی دیواری، پرتابل، کاستی و پنجره ای در ظرفیت‌های مختلفی تولید و عرضه می‌شوند. در ادامه به معرفی هر یک از این دسته‌بندی‌ها اشاره می‌کنیم و توضیح مختصر را خدمت شما شرح می‌دهیم. 

کولرهای گازی به طور کلی شامل ۳ نوع می‌باشند:

 • کولر گازی یک تکه
 • کولر گازی دو تکه
 • کولر گازی چند تکه یا مولتی پنل

 

انواع کولر گازی یک تکه

کولر‌های گازی یک تکه برخلاف مدل دیگر دارای یک واحد یکپارچه است و به طور کلی تنها از یک واحد یا یونیت تشکیل می‌گردد. کولر‌های گازی مدل یک تکه در دو نوع مختلف تولید و عرضه می‌گردند که عبارتند از: 

 • کولر گازی پنجره‌ای یا اتاقی
 • کولر گازی پرتابل

 

کولر گازی پنجره‌ای

کولر گازی مدل پنجره‌ای معمولا برای منازل و محیط کار‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد که بهترین انتخاب برای اتاق‌های کوچک و یک‌نفره می‌باشد. از مهم‌ترین مزایای آن می‌توان به نصب و نگهداری آسان و قیمت پایین آن اشاره کرد و از معایب آن نیز می‌توان  صدای زیاد، خراب کردن نمای بیرونی و داخل منازل و عدم امکان نصب بر روی هر پنجره‌ای برشمرد. 

 

کولر گازی پرتابل

کولر گازی مدل پرتابل به مانند مدل پنجره‌ای است با یک تفاوت. نقطه تمایز این دو مدل در آن است که مدل پرتابل، قابل حمل است و امکان انتقال و جابه‌جایی آن به اتاق‌های دیگر وجود دارد. در زمان انتقال این نوع کولرها تنها باید پریز برق به جهت تامین برق و دسترسی به پنجره به منظور تخلیه هوای گرم فضای داخل را در نظر گرفت. از مزایای این مدل کولر، راه‌اندازی سریع و آسان،  و امکان انتقال بدون نیاز به نصب است و معایب آن سروصدای زیاد، توان کم برای خنک کردن فضای زیاد و البته قراردادن آن در نزدیکی پنجره است. 

پاسخگویی در ۷ روز هفته

همکاری با گروهی از تکنسین و متخصصصین

اعزام تعمیرکار به محل موردنظر

انواع کولر گازی دو تکه 

کولرهای گازی دو تکه شامل دو تکه هستند و در واقع بهتر است بگوییم از دو پنل داخلی و خارجی تشکیل شده‌اند. محل نصب این پنل‌ها به این صورت است که پنل یا یونیت داخلی در داخل ساختمان است و محل نصب پنل یا یونیت خارجی در فضای آزاد و بیرون از ساختمان است. کولر گازی اسپلیت (Split air conditioner) که به اختصار همان اسدلیت نامیده می‌شود به معنای دو تکه است. از این رو اسپلیت‌ به همین نوع کولر گازی دو تکه گفته می‌شود که  مدل‌های مختلف کولر گازی اسپلیت یا دو تکه عبارتند از: 

 • مدل دیواری (Wall Mounted)
 • داکت اسپلیت یا اسپلیت کانالی (Duct)
 • ایستاده (Standing)
 • سقفی زمینی (Floor Ceiling)
 • کاستی (Cassette)
 • سقفی دیواری (Wall Mounted Ceiling)

 

کولر گازی دیواری (Wall Mounted)

کولر گازی اسپلیت دیواری بیشتر در منازل مورد استفاده قرار می‌گیرد که به دلایل بسیاری از جمله ظرافت و قابلیت نصب آسان بر روی دیوار بیشتر از سایر مدل‌ها مورد توجه قرار گرفته است. ابن مدل کولر گازی ظرفیت‌های مختلفی دارد و مدل اینورتری آن‌ها، با صرف کم‌ترین میزان انرژی بیشترین و بهترین بازدهی را در میزان خنک‌کنندگی دارد. 

 

داکت اسپلیت یا اسپیلت کانالی (Duct)

مدل کولر گازی داکت اسپلیت تفاوت چندانی با اسپلیت ندارد و تنها تفاوت این دو این است که در مدل داکت اسپلیت، پنل داخلی به صورت توکار و داخل سقف کاذب نصب می‌گردد و نیاز به یک سیستم کانال‌کشی دارد. از این مدل بیشتر در محیط‌هایی که فضای کافی جهت نصب پنل داخلی کولر روی دیوار را ندارید، مناسب است. 

 

اسپلیت ایستاده (Standing)

کولر‌های گازی اسپلیت مدل ایستاده از لحاظ ظاهری به یخچال شبیه است و به دلیل تشابهات ظاهری به آن مدل کابینتی نیز نامیده می‌شود. این نوع کولر‌ها از لحاظ مکانیزم خنک‌کنندگی نیز متفاوت هستند و دارای سیستم و فن قوی‌تری می‌باشند. از این رو به راحتی می‌توان از ان‌ها در فضاهای بزرگ به مانند ادارات، مساجد و سالن‌ها استفاده نمود.

 

سقفی زمینی (Floor Ceiling)

این مدل کولر گازی اسپلیت، همان‌طور که از نامش پیداست به صورت سقفی و البته زمینی نصب می‌گردد. پنل داخلی آن به دو صورت خوابیده به سقف و به صورت زمینی در کنار دیوار قابل نصب است. 

 

کاستی (Cassette)

این مدل از کولر گازی بیشتر مناسب محیط‌های اداری و تجاری است که در داخل سقف کاذب نصب می‌شود در جهت‌های مختلف، هوای مطبوعی و یکدستی را توزیع می‌کند. کولر گازی اسپلیت کاستی اغلب در مکان‌هایی با سقف مرتفع استفاده می‌شود. 

 

سقفی دیواری (Wall Mounted Ceiling)

این مدل کولر کاملا مشابه با مدل اسپلیت دیواری است و تنها تفاوت آن در طراحی دریچه مکش است. دریچه مکش کولر سقفی دیواری به گونه‌ای اریب طراحی شده است که قابلیت نصب تا بالاترین حد ممکن و نزدیک به سقف را دارد.

 

کولر گازی چند تکه یا مولتی پنل 

کولر گازی چند تکه بر اساس رویه کولر‌های دو تکه کار می‌کنند اما در ابعاد و مقیاس و قدرت بیشتر. کولر‌های مولتی پنل دارای یک پنل خارجی و تعدادی پنل داخلی در بین تقریبا ۲ تا ۱۰۰ عدد است. کلیه یونیت‌های داخلی از نظر دما به شکل کاملا یکسان کنترل می‌شود. سیستم خاموش و روشن کردن یونیت‌های داخلی نیز به صورت کلی است و در صورت خاموشی یک پنل داخلی، تمامی پنل‌های آن خاموش می‌گردد که این از بزرگترین معایب این کولر گازی چند تکه است. 

 

توصیه‌های کاربردی در زمان انتخاب کولر گازی

 از ویژگی‌های بارز و قابل توجه که در میزان کیفیت و قیمت نهایی کولر‌های گازی به صورت مستقیم تاثیر دارد، می‌توان به برند دستگاه، ظرفیت هوادهی، برچسب انرژی و برخورداری از تکنولوژی‌های مدرن اشاره کرد. در ادامه این مقاله به بررسی نکات مهمی در زمان خرید کولر گازی می‌پردازیم تا به شما کمک کنیم خریدی بهینه و مقرون به صرفه را تجربه کنید. 

1- نکته مهم دیگری که در زمان خرید اهمیت زیادی پیدا می‌کند، متراژ فضای مورد نظر است. حتما باید مساحت فضایی که می‌خواهید در آن از کولر گازی استفاده کنید را در نظر بگیرید و بر اساس همان فضا، کولر گازی با ظرفیتی مناسب را خریداری کنید تا توان ایجاد فضای سرد و یکپارچه را داشته باشد. 

2- دستگاهی را انتخاب کنید که دارای برچسب انرژی و علامت استاندارد باشد که بالاترین درجه کارایی و بازدهی، بهترین انتخاب است. بازدهی انرژی، از نسبت توان خروجی به توان ورودی حاصل می‌شود که در مورد کولر‌های گازی این نسبت حاصل تقسیم میزان ظرفیت سرمایشی بر توان ورودی موثر است که به اختصار به E.E.r مرسوم است. بنابراین در هنگام انتخاب به رتبه انرژی و ضریب  E.E.r توجه کنید و بدانید که هر چی این شاخص‌ها نمره بالاتری داشته باشند، کارایی کولر بیشتر می‌گردد. 

3- کمپرسور، مهم‌ترین و اصلی‌ترین قطعه درون کولر‌های گازی است که در حال حاضر برای ساخت و تولید کمپرسور‌ها، سه تکنولوژی مختلف به کار می‌رود. در صورتی که قصد استفاده از کولر را در مناطق گرمسیری دارید و در عین حال توان خنک‌کنندگی بالا مدنظرتان است، بهترین انتخاب برای شما کمپرسور‌های اسکرول می‌باشد. اگر برای استفاده در منطقه گرمسیری می‌خواهید و توان خننک‌کنندگی بالا نیازی ندارید، کمپرسور‌های پستونی انتخاب مناسبی می‌تواند باشد. 

و در نهایت اگر برای استفاده در منطقه معتدل و مرطوب می‌خواهید، کمپرسور‌های روتاری انتخاب خوبی خواهد بود. 

4- اینورتر، بخش دیگری از کولر‌های گازی است که اهمیت زیادی دارد. اینورتر به نوعی برد الکترونیکی نصب شده بر روی کمپرسور می‌باشد که وظیفه تنظیم و کنترل کردن قدرت و دور موتور را برعهده دارد. اینورتر با علامت اختصاری VFD شناخته شده است و روال کار آن به این صورت است که در زمان رسیدن دمای محیط به دمای تنظیم شده در کولر گازی، دور موتور را کم می‌کند و از این رو مصرف برق نیز کاهش پیدا می‌کند. البته لازم به ذکر است که تمامی کولر‌های گازی مجهز به  فناوری اینورتری نیستند اما به طور کلی پیشنهاد می‌شود تا کولر گازی اینورتری را خریداری کنید. 

5- به عنوان نکته آخر، باید به گارانتی محصول توجه کنید. دستگاه‌های برقی اعم از کولر‌های گازی و اسپلیت را از نمایندگی و فروشندگان معتبر تهیه و خریداری کنید تا پس از خرید محصول، از گارانتی و سایر خدمات آن نیز بهره‌مند شوید. 

سرویس کولر گازی و اسپلیت

یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین راه‌های مراقبت و حفظ کیفیت عملکرد کولر‌های گازی، انجام سرویس‌های دوره‌ای است که فواید و تاثیرات فراوانی دارد. می‌توان از تاثیرات سرویس به موقع به مواردی از قبیل کاهش مصرف برق دستگاه، افزایش عملکرد و بازدهی کولر و جلوگیری از آسیب‌های جدی قطعات کولر گازی نام برد. در حقیقت می‌توان گفت که با انجام سرویس دوره‌ای به راحتی می‌توان هزینه‌های مولر گازی را کاهش داد. 

سرویس‌های دوره‌ای کولر‌های گازی و به طور کل سیستم‌های سرمایشی در زمان‌های خاصی از سال انجام می‌شود. این زمان اغلب قبل از شروع فصل گرما می‌باشد چرا که در روز‌های گرم سال میزان استفاده از دستگاه‌های خنک‌کننده به مراتب بیشتر است. بخش‌هایی از کولر‌های گازی و اسپلیت هستند که به صورت دوره‌ای نیاز به رسیدگی دارند که فیلتر‌ها، کویل و فن‌های کولر جزو این دسته می‌باشند. 

 

بررسی میزان تاثیر سرویس کولر گازی بر عملکرد و کارایی دستگاه

تا به اینجا متوجه شدیم که با رسیدگی و سرویس به موقع انواع کولر‌های گازی، راندمان دستگاه در دراز مدت کاهش پیدا نمی‌کند و همچنین از خرابی و از کار افتادن دستگاه نیز جلوگیری می‌شود. بنابراین کولر‌های گازی نیز به مانند سایر لوازم برقی نیاز به نگهداری و رسیدگی منظم دارند تا شما را از هزینه‌های بالای کولر بی‌نیاز کنند. در ادامه ما برخی از مهم‌ترین تاثیرات سرویس دوره‌ای را معرفی می‌کنیم که شامل مواردی به شرح زیر است: 

 • افزایش راندمان و کارایی کولر‌های گازی
 • بالا رفتن قدرت پرتاب باد کولر
 • بی‌صدا و نرم کار کردن کولر‌های گازی
 • کاهش میزان گرد و غبار در محیط مورد نظر
 • بهبود کیفیت هوای داخل ساختمان

 

تعمیر کولر گازی و اسپلیت

 کولر گازی و اسپلیت جزو پرکاربردترین سیستم‌های سرمایشی تهویه هوا هستند به گونه‌ای که می‌توان گفت تقریبا در تمامی خانه‌ها کولرهای گازی به چشم می‌خورد. استفاده از کولر‌ها به خصوص در فصول گرم سال به مراتب بیشتر می‌شود و همین سبب خرابی آن‌ها می‌گردد. برای جلوگیری از خرابی کولر می‌توان در زمان مناسب به فکر سرویس کولر گازی توسط استادکاران مجرب افتاد تا خرابی‌های ناگهانی شما را به دردسر نیندازد. البته تعداد محدودی از افراد به رسیدگی و سرویس کولر گازی خود اهمیت می‌دهند در صورتی که با سرویس به موقع، توان و بازدهی سرمایشی آن افزایش پیدا می‌کند و در عین حال مصرف برق را نیز کمتر می‌کند. همچنین نباید از خرابی و آسیب‌های جدی به قطعات اصلی غافل شد، چرا که قطعه‌های اصلی قیمت بالایی دارند و حتی گاهی قادر به تعویض نیستند. بنابراین سرویس، تعمیر و حتی شارژ کولر گازی همانند تعمیر و سرویس کولر آبی و دیگر تجهیزات سرمایشی در زمان مناسب اهمیت زیادی پیدا می‌کند. در ادامه ما به بررسی مشکلات متداول و احتمالی در کولرهای گازی می‌پردازیم تا راه چاره‌ای برای رفع مشکلات احتمالی بیابیم.

 

اهمیت شناخت اجزا و قطعات کولر گازی در زمان تعمیر و تعویض 

هر کولر گازی چهار جزء اصلی از جمله کمپرسور، کندانسور، اواپراتور و شیر انبساط یا لوله مویین تشکیل شده است. کمپرسور،  یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین قسمت کولر‌های گازی است و در واقع  یک پمپ بخار پیستونی به شمار می‌آید که توسط یک موتور الکتریکی هدایت می‌شود. برای تعمیر کولر گازی لازم است تا با تمامی اجزای داخلی آن آشنایی داشته باشید و ارتباط و چرخه میان این قطعات را به خوبی درک کرده باشید. تعمیر مارک و برند‌های مختلف کولر گازی شامل موارد متفاوتی است که در زیر به معرفی برخی از مهم‌ترین ‌ها می‌پردازیم:

 • تعمیر برد کولر گازی
 •  تعمیر کندانسور کولر گازی 
 • تعمیر یا تعویض فیوز اسپلیت
 • نشت‌یابی کولر‌های گازی
 • تعمیر چیلر کولر گازی
 • تعویض و تعمیر شیر برقی کولر گازی
 • تعمیر خازن کولر گازی 

شما می‌توانید خدمات تعمیر و عیب‌یابی کولر گازی را با خیالی آسوده به تکنوتعمیر بسپارید. این شرکت خدماتی متشکل از استادکارانی مجرب و متخصص با سال‌ها تجربه‌ی کاری است که سابقه تعمیر و تعویض انواع قطعات و برند‌های مختلف کولر گازی را داراست. تکنوتعمیر برای ارائه خدمات از جمله نصب، جابه‌جایی، تعمیر و تعویض و البته سرویس کولرهای گازی را در محل مورد نظر شما و  به صورت ۲۴ شبانه‌روز در دسترس شما عزیزان است. 

 

ایرادات متداول کولر‌های گازی و اسپلیت

تا به اینجای کار از اهمیت قطعات انواع مختلف کولر‌های گازی و البته کاردان بودن تعمیرکاران گفتیم. با این حال در این بخش برخی از رایج‌ترین مشکلات احتمالی کولر‌های گازی و اسپلیت را بررسی می‌کنیم تا در صورت بروز مشکلات، بتوانید به راحتی عیب را شناسایی کنید و به استاد کار مربوطه ارجاع دهید. برخی از متداول‌ترین ایرادات عبارتند از: 

 • کم بودن سرمایش و خنک نکردن کولر گازی
 • وجود نشتی و آبریزش کولر‌های گازی
 • کار نکردن کولر گازی
 • روشن و خاموش شدن خودبه‌خودی کولر گازی 
 • کار نکردن فن کولر گازی

 

خنک نکردن کولر گازی و کم بودن میزان سرمایش

خنک نکردن کولر گازی یکی از مشکلات رایج این سیستم‌های سرمایشی است. ممکن با گذر زمان متوجه شوید که کولر گازی شما به اندازه قبل خنک نمی‌کند. از این رو در ابتدا فن کولر را بررسی کنید، اگر فن کار می‌کند مشکل از جای دیگریست که اغلب احتمال اختلال در کمپرسور کولر گازی، نشت در لوله‌های مسی، کثیف شدن فیلتر‌ها و خرابی در ترموستات پیش‌بینی می‌شود که نیاز به حضور یک  سرویسکار کاربلد و باتجربه است. 

 

وجود نشتی و آبریزش در کولر‌های گازی

نشتی لوله‌های مسی کولرهای گازی نیز اتفاقی مرسوم است که به دلایل مختلفی از قبیل رطوبت، خوردگی و سوراخ شدن لوله‌های مسی رخ می‌دهد. حتی گاهی ممکن است کثیف شدن بیش از حد فیلترهای هوا و گرفتگی لوله تخلیه نیز سبب بروز این مشکل شود. 

 

کار نکردن کولر گازی

کار نکردن کولر‌های گازی دلایل متعدد بسیاری دارد که معمولا خرابی قطعات مهم‌ترین و اصلی‌ترین دلیل برای از کار افتادن کولر و اسپلیت است. تشخیص خرابی قطعات پ تصمیم به تعویض یا تعمیر بر عهده فنی کار متخصص است.

 

روشن و خاموش شدن خودبه‌خودی کولر گازی 

احتمالات بسیاری وجود دارد که می‌تواند دلیل این اتفاق باشد اما  یکی از دلایل احتمالی آن ممکن است، کثیف شدن اواپراتور و کندانسور اسپلیت یا کولر گازی باشد. البته شاید به اشتباه حالت تایمر کولر فعال شده است که نیاز به بررسی دارد. 

 

کار نکردن فن کولر گازی

فن کولر گازی نقش مهمی را ایفا می‌کند و کار نکردن آن موجب وارد شدن آسیب‌های زیادی به دستگاه می‌شود. ممکن است برق فن از قسمتی در داخل کولر قطع شده باشد یا به دلیل تجمع بیش از اندازه یخ در کویل‌های داخلی، دلیل این اتفاق باشد. 

 

معرفی مراحل خدمات سرویس، تعمیر و شارژ کولر گازی و اسپلیت

1- برقراری ارتباط و ثبت درخواست

شما می‌توانید از طریق یکی از راه‌های ارتباطی موجود در سایت با کارشناسان ما تماس برقرار کنید و درخواست خود را ثبت کنید.

2- بیان مشکل و خرابی دستگاه

تا جای ممکن مشکل پیش آمده برای دستگاه خود را شرح دهید تا تکنسین مربوطه انتخاب گردد و به محل مورد نظر شما اعزام شود.

3-انجام هماهنگی برای زمان اعزام و رسیدگی به مشکل

زمان اعزام تعمیرکار را مشخص کنید تا در اسرع وقت به مشکل شما از طرف تکنوتعمیر رسیدگی شود. 

4-اعزام استاد کار حرفه‌ای و مجرب

کارشناسان و تیم پشتیبانی تکنوتعمیر به منظور عیب‌یابی و رفع مشکل و برآورد هزینه در محل مورد نظر شما حاضر می‌گردد تا مشکل پیش آمده را برطرف کند. 

 

ما همیشه برای رفع مشکلات در کنار شما هستیم

در صورت نیاز به تعویض و تعمیر، شارژ و سرویس کولر‌های گازی، می‌توانید کار خود را به ما بسپارید. تکنوتعمیر با بهره‌مندی از نیروی متخصص و باتجربه که آشنایی کافی و لازم با انواع قطعات و خرابی‌ها را دارند، به ارائه انواع خدمات و رفع مشکل شما می‌پردازد. شما حتی می‌توانید برای سرویس‌های دوره‌ای نیز با ما تماس بگیرید تا با صرف کمترین وقت و هزینه، نیاز خود را برطرف کنید. 

اعتماد شما افتخار ماست!

تکنوتعمیر؛ خدمات مطئن تاسیسات خانگی